Формулата за постигнување бестселер

Полица за книги

Дали пишувате книга и не знаете како да ја натерате да се крене меѓу толку многу книги и да се знае? Затоа, останете и откријте ја формулата што е откриена за да се направи обичен роман бестселер или бестселер. Сепак, претходно ве предупредувам дека оваа формула нема да ја заврши целата работа, нема да ве натера да напишете цела книга, сепак ќе ви помогне да го следите вистинскиот пат за да ја направите книгата успешна, следејќи неколку едноставни чекори.

За да се дојде до тврдењето дека можете да добиете бестселер следејќи одредени чекори, поранешниот уредник на аквизиции на издавачката куќа Пингвин во Велика Британија, ,оди Арчер и професорот по англиска литература на Универзитетот во Небраска-Линколн, Метју ockокерс, тие беше собирање податоци од последните пет години за да се обиде да открие што ја прави книгата бестселер.

Откако анализираа скоро 20000 произволно избрани роман книги од последните три децении, овој пар работеше на тоа да направи еден хит на книгата - тоа е книга што се најде на списокот на бестселери на Newујорк Тајмс.

Која е формулата и како се вика?

Резултатот од оваа напорна работа е алгоритам што тие го нарекоа „бестселер-ометар“  заради нејзините откривачи. Со овој алгоритам се мерат одредени аспекти на книгите, како што се темата, заплетот, стилот, ликовите и вокабуларот и, врз основа на овие податоци, тој е во состојба да ви каже дали книгата ќе биде бестселер. Арчер и ockокерс, откривачите, тврдат дека овој алгоритам е во состојба да каже дали книгата ќе биде иден бестселер со 80% точност.

Зборувајќи за Newујорк Тајмс за оваа студија, чии детали се објавени во неговата книга „Кодот на најпродавани“, Арчер коментира на следниов начин:

„Откривме дека користењето на линијата за отворање е многу важно Совршена крива на фикцијата, употребата на генерално емотивен и стилски јазик за да ги направи овие криви многу симетрични “.

„Романите што содржат високи или ниски емоции имаат тенденција да бидат поверојатни да ги погоди најпродаваните книги и да остане меѓу нив “.

Некои клучеви од формулата

Неколку важни точки што беа пронајдени се следниве: читателите имаат тенденција да бидат повеќе привлечени од вистински ликови отколку кон измислени ликови, затоа овие истражувачи сметаат дека е погодно ако сакате брзо да достигнете бестселер, најдоброто нешто е држете се подалеку од користење џуџиња, еднорози, гоблини и џуџиња како главни протагонисти. Во ова истражување тие открија дека ликовите кои најмногу го привлекуваат мнозинството од јавноста се склони кон „грабање“, „размислување“ и „прашање“.

Поконкретно, зборовите „треба“, „сакам“ и „стори“ се двојно поверојатни да се појави меѓу најпродаваните книги додека зборот „добро“ се појавува уште три пати. Од друга страна, зборови како „Loveубов“ и „промашување“ се појавуваат почесто во најпродавани книги, очигледно се појавува трипати од два во најпродавани книги.

Примери на книги што ја следат формулата

Следејќи го примерот на многу честа бестселер за која сите ќе знаете, за следбениците на трилогијата Греј, 50 нијанси на сиво, фактот дека ликовите се во сексуални сцени во секое поглавје, не прави книгата да стане бестселер, читателите во овој случај повеќе ги интересираат оние „измислени кривини“ споменати погоре.

Според резултатите, продажниот успех на „Кругот”, Романот што Дејв Егерс го објави во 2013 година, се разгледува совршената книга што го следи алгоритмот, претставувајќи Интернет бренд како пекол, споредувајќи се со Google.

 

И покрај оваа формула, се чини дека може прилично да ги ограничи тие автори на фантазија кои сакаат да се спротивстават на своите дела. Како и секогаш, ова се студии што се направени и се реални. Иако е точно дека вистинските ликови имаат тенденција да го натераат читателот да се чувствува повеќе идентификуван со него и, според тоа, да ги претвори во книги што повеќе луѓе им се допаѓаат, јас од тука Јас ве охрабрувам да се обидете да застанете со вашите сопствени дела. Иако никогаш не е лошо да ги земете предвид овие совети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонио Julулио Росело. dijo

  Дадените информации се многу интересни. Никогаш немав прочитано ништо за тој бестселер-ометар.

 2.   ЛЕОНАРДО ГАЛО dijo

  Одличен избор на информации, многу вредно, ви благодарам за овој интересен пост

бул (точно)