форми на љубов

форми на љубов

форми на љубов

форми на љубов е наративен роман напишан од мадридската авторка и новинарка Инес Мартин Родриго. Делото го објави издавачот Дестинација во 2022. Подоцна таа стана добитничка на Надал наградата истата година. Книгата на Мартин Родриго се расплетува на трогателен начин низ семејната историја која открива тајни и различни начини на љубов.

Понекогаш, авторот бил прашан дали главниот лик на форми на љубов а неговите искуства се засноваат на неговиот сопствен живот. За, Мартин Родриго рекол: „И двајцата имаме многу заеднички работи, главната, страста за литературата, читаните и напишаните писма, кои отсекогаш не засолнувале во најлошите моменти…“.

Содржина на форми на љубов

за аргументот

форми на љубов Станува збор за хроника за семејството на Болард, протагонистот. Овој лик е обземен од тага поради губењето на двајцата сакани баба и дедо, Кармен и Томас, кој ненадејно почина. Кршењето на срцето и безнадежноста ја потопуваат Норај во семејниот дом, местото каде што научила да сака, каде што нејзините најблиски ја научиле на јазикот на љубовта.

Наспроти позадината на очајот и длабоката тага, Норај се повлекува и се засолни во писмена форма за да ја издржи болката. Во исто време, протагонистката одлучува да обликува роман што сака да го раскаже долги години, книга која отсекогаш сакала да ја напише. Приказната што ја раскажува неговото дело е онаа на која читателот форми на љубов ќе чита, онаа на неговото семејство.

За заплетот

Ismael е човек кој е во брак со ѕвезда, жена која не разбира зошто нејзиниот сопруг е толку заинтересиран за девојка од минатото. Кога Ismael дознава дека Норај е во болница - во тешка состојба како резултат на неговиот обид за самоубиство - не двоумете се да одите кај неа.

Во просторијата каде што почива младата жена, мажот наоѓа ракопис. Кога почнувате да читате сфаќа дека тоа е роман што исто така го вклучува. Во книгата, Норај го опишува Исмаел како љубовта на неговиот живот и раскажува за амбивалентно минато. Меѓутоа, преку зборовите на главниот лик, Исмаел почнува да размислува дали е доцна или не да ја насочи својата судбина. Во исто време, тој се чувствува виновен што го напушти Норај.

За контекстот

форми на љубов е роман што Зборува за семејството и љубовта. Неговите ликови жестоко се обидуваат да ги решат внатрешните конфликти латентно, како да ги прилагодат своите проблеми помеѓу тоа што мислат и она што го чувствуваат. Сите се спроведува според општеството обележано со војна, повоениот период, миграцијата, структуирањето на демократијата и други национални детали кои ја дефинираат ерата.

Во меѓувреме, Инес Мартин Родриго го развива заплетот на нејзиниот наратив преку делото напишано од нејзиниот сопствен протагонист, кој ја раскажува историјата на Шпанија. Климата на нацијата е дефинирана од луѓе кои не сакаат да гледаат наназад, но кои мора да учат од своите грешки.

Норај работи како хроничар во која се испреплетуваат разни приказни поврзани со луѓето и нивното село.

главните ликови на форми на љубов

Ismael

Може да се каже дека Исмаел е ликот што го отвора овој роман. Благодарение на него, читателот може да ја открие историјата на Норај, и, во исто време, онаа на луѓето и многу други луѓе кои се растргнати помеѓу несоодветни чувства и постапки. Читајќи ја книгата на својата стара љубов, Исмаел разбира каде се неговата вистинска покана и неговата вистинска наклонетост.

Болард

Норај лежи во болнички кревет, така што таа не е директно во интеракција со другите ликови. Сепак, можно е да се знае неа и сите нејзини приказни благодарение на нејзината книга. Протагонистката зборува за минатото, за љубовта кон нејзините баба и дедо, за идиличната наклонетост што ја чувствува кон Исмаел, што може да се дефинира како романтично, факт на судбината. Таа се потопува во субјективното сеќавање и врз основа на тоа го опишува својот тек.

Кармен и сопругите

Во својата приказна, Норај ја опишува својата баба Кармен како жена која морала да емигрира во Мадрид со својот сопруг за да преживее. Кармен Тој е силна личност која немал можност да ги задоволи своите академски потреби поради историскиот контекст во кој живеел. Во текот на животот, овој лик ги запознава Маргарита и Филомена (комадрите), неразделни пријатели кои ја сакаат без услови.

Томас и Сикстус

Томас е дедо на Норај, а Сикто е брат на овој човек. И двајцата мораа да се разделат поради војната, и пораснаа пропуштајќи се еден на друг од далечина. Сепак, благодарение на зборовите напишани од главниот лик, може да се види како љубовта меѓу овие ликови никогаш не исчезнала.

Филомена

Филомена е жена преку која може да се цени големиот ефект што литературата го има врз главниот лик и жителите на градот. Таа Тоа е референца на љубовта кон писмата, литературата и учењето.

За авторот, Инес Мартин Родриго

Инес Мартин Родриго

Инес Мартин Родриго

Инес Мартин Родриго е родена во 1983 година во Мадрид, Шпанија. Авторот дипломирал новинарство на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид. По дипломирањето, работел како член на секцијата за култура на Културна АБЦ за 14 години. Подоцна соработувал во културната програма RNE. Во 2019 година беше избрана да работи во Шпанска агенција за меѓународна развојна соработка.

Во моментов, Агнес Мартин Родриго работи заедно со тимот на додатокот „Абрил“ на Iberian Press. Кога писателката имала 14 години, починала Аурора Родриго, нејзината мајка, која ја запознала со читањето и благодарение на која подоцна била инспирирана да пишува. форми на љубов, дело што победи на Надал награда во 2022 година.

Други книги од Инес Мартин Родриго

 • Сини се часовите. Еспаса (2016);
 • Случаен дом (2016);
 • антологија на раскази Блед оган (2017);
 • Заедничка соба: разговори со големи писатели. (2020);
 • Три сестри (2020).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.