Фиона Рајт ја освои наградата Кибл за збирка есеи за анорексија

Фиона-Рајт-1038х576

Писателот, критичар и поет Фиона Рајт е добитник на наградата Кибл за австралиски писатели, земајќи со себе 30000 евра за „Мали акти на исчезнување“ (на шпански јазик) Мали акти на исчезнување), збирка есеи кои се занимаваат со темата анорексија. „Мали акти на исчезнување: есеи за глад“ (на шпански јазик) Мали акти на исчезнување: Есеи за глад) е втора книга на 33-годишната авторка Фиона Рајт, која ја објави својата прва стихозбирка, наречена „Зглобен“, во 2011 година. Авторот претходно беше во потесниот избор за наградата „Стела“ оваа година и за книжевните награди на Премиерот на Нов Јужен Велс или „Литературни награди во Нов Јужен Велс“.

Во нејзините книги, Фиона Рајт нуди многу личен поглед на анорексија бидејќи ова беше болест што ја претрпел Рајт во средно училиште и ја прогонувал во следните 10 години.

Авторот коментираше дека, иако е точно дека е воодушевена од веста, таа воопшто не ги очекуваше.

„Мислам дека дел од тоа е затоа што навикнав да бидам поет, што е тотално друга игра. Но, исто така за мене беше прилично чудна книга, не е наративна, есеи, што е тешка тема. Навистина мислев дека ќе летам под радарот, но многу ми е мило што не бев во право “.

Коментари на авторот за пишување за анорексија

Фиона Рајт го искоментира тоа пишувањето за анорексија никогаш не било дел од неговиот план работа и дека тоа било предмет на кој тој давал отпор подолг временски период.

„Долго време давав отпор. Не знаев како да го направам тоа за почеток, но не бев сигурен што би сакал да постигнам со тоа. Но, не бев во право “.

„Има нешто навистина потенцијално да се погледне наназад и да се набудуваат ужасните настани што се случија и да се направи нешто убаво од тоа, или само да се направи нешто што има смисла од тоа. Бидејќи, во тој момент, кога се разболев, навистина не разбирав што се случува ... и немав контрола ниту што се случуваше “

Сепак, авторот е горд што е запознат со оваа тема и пишува за неа.

"Пишувањето на оваа тема ме натера да се чувствувам многу моќно на многу чуден начин “

Финалисти на наградата Кибл

Работата на Рајт беше Во потесниот избор со збирка раскази на Елизабет Хароверд. Jирито ја додели наградата Кибл, која се доделува на фикција или не-фантастика класифицирана како „животно пишување“, на Рајт и него. пофален за неговото ретко сфаќање.

„Со вештата употреба на неговиот јазик веќе видена во неговата наградувана поезија, Рајт искрено и потресно пишува за тешка и високо лична тема. За разлика од многу спомени поврзани со болест и закрепнување, нејзиното не е приказна за триумф над неволјите. Формуларот за есеј му овозможува да се спротивстави на затворањето, истовремено обезбедувајќи увид во неговото читање, неговите патувања и неговите интеракции со другите “.

Рајт коментира дека тоа е повеќе од чест да се добие наградата, иако нуди големо олеснување.

„Само што завршив со докторат и немав предвидлив приход во следните шест месеци, така што навистина ќе го олеснам товарот. «

Повеќе информации за наградата Кибл

Наградата Кибл, позната и како „Литературни награди Нита Б Кибл“, е именувана по Нита Кибл, првата жена библиотекарка во Државната библиотека на Нов Јужен Велс. Оваа награда, заедно со наградата Стела, е една од најпрестижните доделени на писателки од австралиско потекло.

Оваа награда ги признава фиктивните или нефантастичните дела класифицирани како „животно пишување“, вклучувајќи романи, автобиографии, биографии, литература и секаков вид пишување што има прилично силен личен елемент.

 

Книжевната награда Кибл ја признава работата на етаблиран автор додека книжевната награда Доби признава прво објавено дело.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)