Филмски адаптации за крајот на 2016 година

А-чудовиште-доаѓа-да-ме-види-закачка-постер-1170х500

Не е тајна дека Холивуд долго време барал книги за инспирација. Всушност, некои од најпознатите филмови се базирани на книги, филмови како што се „Кум“, „Како да се убие подбивна птица“, „Доктор ivиваго“, „Вечниот сон“, „Нема земја за стари луѓе“ и долг список на дела, вклучително, филмови за Хари Потер и "Волшебникот од Оз".

Денес во Тековна литература Сакам да ти покажамНекои од најочекуваните адаптации за излегување на големото платно оваа година.

„Домот на Мис Перегрин за изгубени деца“, 30 септември

„Домот на Мис Перегрин за изгубени деца“ е базиран на истоимената книга на Ренсом Ригс. Режисерот на филмот е познат режисерот Тим ​​Бартон и сценариото е пронајдено напишано од ејн Голдман со помош на авторот, Рензом Ригс.

Приказната е насочена кон obејкоб Портман (Аса Батерфилд), млад човек кој тргнува на пат до остров во потрага по сиропиталиштето во кое пораснал неговиот дедо (Теренс Стамп), кој починал на чуден начин. На овој остров главниот јунак наидува на волшебно место познато како „Домот на госпоѓица Перегрин за чудни деца“, место каде што момчиња и девојчиња живеат необично, со чудни сили и за кои се грижи магичен чувар, госпоѓица Перегрин. Ева Грин).

Времетраењето на филмот е 2 часа и 7 минутии филмот може да се најде во шпанските кина од 30 септември.

девојчето во возот

„Девојчето во возот“, 21 октомври

„Девојчето на возот“ е работено според истоимената книга на Пола Хокинс. Овој филм е Во режија на Тејт Тејлор.

Во приказната глуми Рејчел Вотсон (Емили Блант), разведена жена со проблем со пиењето. Секој ден таа се возот да се сопне и возот поминува покрај нејзината стара куќа, каде што живее нејзиниот сопруг со неговата нова сопруга и синот. За да ги избегне тешкотиите, Рејчел одлучува да гледа двојка Меган (Хејли Бенет) и Скот Хипвел (Лук Еванс) и почнува да создава во главата живот од соништата за ова семејство. Приказната се менува кога Рејчел, од возот, е сведок на шокантен настан.

Овој филм, кој е во жанрот на неизвесност, ќе трае за 1 час и 45 минути и може да се најде во Шпански кина од 21 октомври.

„Чудовиште доаѓа да ме види“, 7 октомври

Филм што доаѓа со цел да го исчисти е „Чудовиште доаѓа да ме види“, работено според истоимениот роман на Патрик Нес.

Филмот стои во режија на Хуан Антонио Бајона, шпански режисер познат по режија на филмови како „Невозможното“ и „Домот за сирачиња“.

Во приказната глуми Рејчел Вотсон (Емили Блант), разведена жена со проблем со пиењето. Секој ден таа се возот да се сопне и возот поминува покрај нејзината стара куќа, каде што живее нејзиниот сопруг со неговата нова сопруга и синот. За да ги избегне тешкотиите, Рејчел одлучува да гледа двојка Меган (Хејли Бенет) и Скот Хипвел (Лук Еванс) и почнува да создава во главата живот од соништата за ова семејство. Приказната се менува кога Рејчел, од возот, е сведок на шокантен настан.

Филмот ќе се кандидира за 1 час и 48 минути и може да се најде во Шпански кина од 7 октомври.

фантастични-животни-и-каде-да ги најдеме

 „Фантастични животни и каде да ги најдеме“, 18 ноември

„Фантастични astверови и каде да ги најдеме“ е веројатно една од најочекуваните адаптации за оваа година бидејќи е базирана на истоимениот роман на K.К.Роулинг.

Филмот стои во режија на Дејвид Јејтс а како главни улоги ги толкуваат актерите Еди Редмајн, Кетрин Ватерсон и Колин Фарел.

Откако беше протеран од Хогвортс, магиозологот tут Скамандер одлучи да тргне во потрага по фантастичните животни пронајдени низ целиот свет. Неговото патување започнува добро сè додека некои мистериозни животни што ги носи во бегство, нешто што се заканува да ги загрози и волшебничката заедница и Маглс. Со помош на волшебник и Магла, tут се обидува да ја реши ситуацијата пред да започне војната.

Филмот може да се најде во шпанските кина од 18 ноември.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тофи Пио03 dijo

  Здраво!!! Го сакав, супер е. Отворив блог и би сакал да застанете покрај мене и да ме следите за да ме натерате да пораснам и да ме охрабрите да продолжам со блогот

  П.С: Го сакам вашиот блог !!!

бул (точно)