Што е ФИЛ 2016?

Што е ФИЛ 2016 (2)

Неодамна прочитав најмалку два статии поврзани со нешто што се нарекува ФИЛ 2016. Тој не знаеше дека оваа деноминација треба да се прими во Меѓународен саем на книгата во Гвадалахара и тој исто така не ја знаеше важноста на овој настан на иберо-американско ниво.

Ако не знаете ниту што е ФИЛ 2016, еве ќе ви кажеме малку повеќе за овој голем културен настан.

Познавање на Меѓународниот саем на книгата во Гвадалахара 2016 година

Овој саем е основана пред 30 години од Универзитетот во Гвадалахара, а денес е саем за професионалци каде читателската јавност е добредојдена, што го разликува од останатите главни саеми што се одржуваат во светот. Без занемарување на својата вокација како деловна средба, ФИЛ беше замислен како културен фестивал на кој книжевноста е столб, со програма во која учествуваат автори од сите континенти и на различни јазици, како и простор за академска дискусија за големите прашања што ги преминуваат нашите денешни денови.

Su времетраењето е 9 дена, време во кое присутната јавност ги слуша нивните претпочитани автори; индустријата за книги ја прави Гвадалахара свое срце, а градот е исполнет со музика, уметност, кино и театар од земјата или регионот поканети на чест. Оваа година тоа е Латинска Америка.

Датум и место

Што е ФИЛ 2016 година

Plano

Во моментов, датумите се предиспонирани на следниов начин:

 • Часови за пошироката јавност: 26 и 27 ноември, 1, 2, 3 и 4 декември, од 9:00 до 21:00 часот; 28, 29 и 30 ноември, од 17:00 до 21:00 часот.
 • Часови за професионалци во секторот: 28, 29 и 30 ноември, од 9:00 до 17:00 часот.

Место: Саемот ќе се одржи во Изложбениот центар «Експо Гвадалахара »: Авто. Маријано Отеро, 1499 полковник Верде Вале Гвадалахара, Халиско.

ФИЛ 2015 година

Минатата година, Меѓународниот саем на книгата во Гвадалахара ги достигна следните бројки:

 • Јавен асистент: 787.435
 • Уредници: 1983
 • Земји застапени во едиторијалите: 44
 • Книжни професионалци: 20.517
 • Литературни агенти: 304
 • Активности на млади ФИЛ: 148
 • Литературни форуми: 124
 • Академски форуми: 21
 • Уметнички и музички активности: 94
 • Активности за професионалци: 150
 • Посети на официјалната веб-страница во текот на 9 дена што траеше саемот: 4.723.231

Како што можете да видите, одличен настан за уживање во споделувањето на она што ние читателите го сакаме најмногу: книги и литература воопшто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)