BCNegra 2018. Ново издание на Фестивалот за црн роман. 29 јануари до 4 февруари

Слика: Дон Винслоу, Jamesејмс Елрој, Луиз Пени и Масимо Карлото.

Најцрното годишно назначување пристигнува во Барселона. Од 29 де енер ал 4 де фебреро имаме ново издание на фестивалот „Црн роман“ во Барселона, BCNegra 2018 година. Оваа година писателот ја презема командата како комесар Карлос Занон по збогувањето со книжарот Пако Камараса во претходното издание.

Посветен на вознемирување од сите видови по овој повод, фестивалот вклучува серија од активности од сите видови и исто така го вклучува и вообичаеното награди. Оваа година победникот на Награда Пепе Карваhoо es Jamesејмс елори, Лудото куче од северноамериканската црна литература, придружувано од неговиот повеќе од славен сонародник Дон ќе победи и уште многу големи меѓународни и национални имиња со темни букви. Ние прегледуваме.

Карлос Занон, нов кустос

Занон тој ја презеде функцијата од Пако Камараса и дебитираше како кустос во ова издание. Со тешката мисија на воскресне Пепе Карваhoо, Ќе планирав да го објавам оваа година. Покрај тоа, тој ги става последните завршувања на неговиот нов роман што ќе се појави во октомври. Тој ја покажа можноста да има заменик кустос за да му помогне, бидејќи смета дека овој фестивал е тимска работа.

Jamesејмс Елрој, награда Пепе Карваhoо

Uryирито на Фестивалот ја доделува годинешната награда на Jamesејмс елори на 1 февруари. Повикот Бесно куче o Дијаболик на американската литература е уn лик во неговите романи самиот. Означени од трагична смрт на неговата мајка Во нерасчистено убиство во 1958 година, неговиот реален живот, интензивен и полн со опасни прошетки на работ на жилет, надминува која било од неговите измислени приказни. Повеќе од препорачливо да се прочита Моите темни агли, што сега излегува со ново издание и каде авторот детално ни раскажува.

Со груб и сечење телеграфски стил и не е соодветно За сите читатели, тој е творец на најмрачното, најкриминалното и најкорумпирано лице на неговиот роден град, Лос Анџелес. Во него се движат посивите карактери, особено скршени и деструктивни. Неговата пошироко распространета слава и неговото претворање во автор на големи маси му дошле благодарение на филмски адаптации од два негови романи: L. A. Доверливи, ремек-дело на Куртис Хансон објавен во 1997 година, и Црната далија, кој режираше Брајан Де Палма во 2006 година со многу помалку успех и кој исто така ќе биде прикажан на фестивалот во петок, 2 февруари.

Talkвезден разговор со Дон Винслоу

Willе биде во сабота на 3 февруари во разговор што модерира Слика на зачувувачот на Антонио Лозано, писател и книжевен новинар. Познатиот американски писател, автор на такви почитувани наслови како Силата на кучето o Картелот, или последниот, Корупција во полицијата, ќе разговара во живо и ќе режира за неговиот литературен портрет на злото. Единствена и суштинска можност за сите негови обожаватели кои се милиони.

За вознемирување

Темата за која ќе се дискутира во ова издание ќе биде темата за малтретирање и полот, училиштата и социјалните мрежи. На првиот ќе зборува имиња како Лусија Литмаер, новинар и писател, Луисже Мартин, писател, или Елиса Мекаусленд, новинар и критичар, специјализиран за популарна култура и феминизам. За малтретирање тие ќе Хуан Карлос Баросо СанчезЛолита Бош, писател, и Грациела Морено, судија и исто така писател. И за малтретирањето во социјалните мрежи ќе дебатираат Џунгла Орежон, експерт за безбедност и комуникација, Лоренцо Силва или Хуан Сото Иварс, писател и колумнист.

 

Графички романи и стрипови

BCNegra соработува со Уреднички стандард во антологијата БЦН Ноаре изменето од Норма, каде што авторите и сценаристите создаваат универзум на насилство, криминал и страст 23 приказни сместен во Барселона.

И, исто така, ќе има тркалезна маса на графичкиот роман со Серги Алварез, романсиер и стрип сценарист; Jordорди Бернет , стрип уметник и автор на серии Торпедо 1936; Рубен Пелехеро, познат од детективот Дитер Лумпен и кој сега му дава живот и на Корто Малтезе. Y Чарлс Салем, поет и романсиер.

Повеќе активности

Интересна ќе биде и тркалезната маса таленти на јужниот ноар Европа, кои газат по црната сцена со имиња како писателот Игнасио дел Вале, творец на Артуро Андраде, Пристаништето Берна Гонзалес, автор на романите на кустосот Руиз и Италијанецот Кармито Масимо, писател и драматург и автор на приватниот детектив со прекар Кајман.

И, исто така, да се потенцира разговорот што модерира Пристаништето Берна Гонзалес за квалитетот и прецизноста во црниот пол кај Аргентина Клаудија Пинеиро, автор на успешни романи како на пр Твое Пукнатините на Јара, и канадскиот Денар Луиз, кој ги поставува своите злосторства во малите заедници во Квебек и крие сложени заговори зад буколичкиот пејзаж. Две имиња донесени како примери за талент и трговија на жанрот во две крајности на ист континент. Денар е креатор на инспекторот Арманд гамаче.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.