Феникс на водениците, вечна Лопе де Вега. 5 сонети

Фото: Црква во Сан Себастијан, Мадрид. @ Мариола Диаз-Кано Аревало

Беше во Мадрид, град што го виде раѓањето и исто така умре на ден како денес 1635 година до Лопе де Вега Карпио, шпанскиот поет и драматург, еден од најважните во нашето Златно доба и можеби од целата национална поезија и театар. И целиот Мадрид отиде да го испрати тој ден. Па да се сетам, ги избирам овие 5 сонети. Иако секогаш постои причина да се чита Лопе: величина.

Лопе де Вега

Сите сме го прочитале или „виделе“ Лопе, Фениксот на мелниците или Чудовиште на природата, како што неговиот современик го нарече извесен Мигел де Сервантес, со кого одржуваше легендарно ривалство. Неговиот стих, неговиот театар ... Сите научивме со што е сонет Еден сонет ми вели да направам Виоланте. И сите знаеме каде е Фонтановејуна и како кучето од градинар ги троши.

Роден е во Мадрид во годината 1562 и тој беше син на скромна селска двојка. Тој не заврши средно училиште, но и покрај тоа, тој беше автор многу плоден што култивираше разновидни видови, како наративот, театарот и исто така лириката. Од интензивен loveубовен живот, имал 15 деца меѓу легитимни и вонбрачни. И тој беше пријател со Франциско де Квеведо или Хуан Руиз де Аларкон. Егзистенцијална криза, можеби поради загубата на неколку роднини, го доведе до свештенство.

Неговата работа беше под влијание на Луис де Гонгора, со кого сите добро знаеме дека бил во непријателство. Но, тонот на Лопе е поблизу разговорен јазик. Сепак, каде што неговиот отпечаток и нејзиниот обновувачки карактер тоа е во неговите претстави. Тој сакаше да претстави приказни што беа реална и каде, како и во животот, драмата и комедијата се мешаат.

Да истакне меѓу некои од неговите дела: ФонтановејунаПерибањез и командантот на ОкачаНајдобриот градоначалник, кралотSeвездата на Севилја, Глупавата дама, Челикот од Мадрид, Дискретниот lубовник, Казната без одмазда...

Сепак, денес останувам со неговите стихови и ги избирам овие 5 сонети (од 3 што му се припишуваат) кои ја покажуваат неговата најромантична и исто така религиозна поезија.

5 сонети

Ноќе

Ноќ што прави шарм,
луд, имагинативен, химерист,
дека му покажуваш кој го освојува неговото добро во тебе,
рамните планини и сувото море;

жител на шупливи мозоци,
механичар, филозоф, алхемичар,
подло коректор, рис без вид,
застрашувачки од сопствените одеци;

сенката, стравот, злото што ти се припишува,
грижлив, поет, болен, студен,
рацете на храбрите и нозете на бегалецот.

Нека гледа или спие, половина живот е ваш;
ако го видам, ќе ти платам со денот,
и ако спијам, не чувствувам што живеам.

***

До череп

Оваа глава, кога беше жива, имаше
за архитектурата на овие коски
месо и коса, за кои беа затворени
очите што ја гледаа запреа.

Еве розата на устата беше,
веќе венее со такви ледени бакнежи,
тука втиснати смарагдни очи,
боја што толку многу души ги забавуваа.

Еве ја проценката во која имав
почеток на секое движење,
тука на моќта хармонијата.

О смртна убавина, змејот на ветрот!
Каде живеел толку голема претпоставка,
Дали црвите ја презираат комората?

***

Сакајќи да бидете внатре во своето

Сакајќи да бидете во себе,
Лусинда, да видам дали сум сакана,
Го погледнав лицето што е од рајот
со starsвезди и природна копија од сонце;

и знаејќи ја нејзината несоодветна подлост,
Се видов облечен во светлина и сјај,
на твоето сонце како изгубен Фаетон,
кога ги запали полињата во Етиопија,

Во близина на смртта реков: «Имај не,
луди желби, затоа што бевте многу,
работните места се толку нееднакви. '

Но, тоа беше казната, за повеќе страв,
две спротивности, две смртни случаи, две желби,
Па, јас умирам во оган и се топам во солзи.

***

Солзичка сила

Во духот на зборување со вас во доверба
од неговата побожност влегов во храмот еден ден,
каде што блескаше Христос на крстот
со прошка на оние што го гледаат, доволно е.

И иако вера, loveубов и надеж
тие ставаат смелост на нивниот јазик,
Се потсетив дека тоа е моја вина
и би сакал да се одмаздам.

Се враќав без да кажам ништо
и како ја видов болната на страна,
душата застана во солзи искапен.

Зборував, плачев и влегов од таа страна,
затоа што Бог нема затворена врата
на скрушеното и понижено срце.

***

Умирам од убов

Умирам од loveубов, што не знаев,
иако вешт во lovingубов кон нештата на земја,
дека не мислев дека loveубовта од небото
со таква ригорозност запалени души.

Ако ја наречете морална филозофија
желба од убавина до loveубов, сомнеж
дека со поголема вознемиреност се будам
колку е повисока мојата убавина.

Сакав во подла земја, каков глупав overубовник!
О, светло на душата, треба да те барам,
кое време го потрошив како неуко!

Но, ти ветувам сега дека ќе ти платам
со илјада векови loveубов во секој момент
дека заради тоа што ме сакав престанав да те сакам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.