Феликс де Азжа

Феликс де Ажа е шпански писател кој се смета за еден од најистакнатите експоненти на литературата во XNUMX век. Тој се истакнал како поет, романсиер и есеист; аспекти во кои тој покажа мрачен, па дури и нихилистички стил. За време на неговата кариера тој успеа да освои неколку важни награди, како што се наградите „Хералде де Новела“ и меѓународната есеја „Кабалеро Боналд“.

исто така, ја одржуваше својата професионална кариера близу до наставата и новинарството. Во 2011 година, тој го објави својот напис „Против Еремија“ во весникот Земјата, со кое го доби признанието за новинарство на Сезар Гонзалес-Руано. За 2015 година тој влезе во избраната група на членови на Кралската шпанска академија, каде што Х.

Кратка биографија на авторот

Писателот Феликс де Ажа е роден во неделата на 30 април 1944 година во шпанскиот град Барселона. По завршувањето на средното училиште, влезе на Универзитетот во Барселона, каде што дипломирал како дипломиран филозофија и писма. Години подоцна, во истата куќа на студии, тој се здоби со највисока универзитетска академска диплома: доктор по филозофија.

Лабораториски живот

На почетокот на осумдесеттите години работел како професор во Катедрата за филозофија и науки на Универзитетот во Баскија. Години подоцна, предаваше часови по естетика и теорија на уметностите на Политехничкиот универзитет во Каталонија. Подоцна, тој го водеше Институтот Сервантес во Париз (1993-1995). Во моментов соработува со некои шпански пишани медиуми, како на пр Ел Периодико де Каталуња y Земјата.

Литературна кариера на Феликс де Азија

Поезија

Тој започна во литературниот свет како поет преку објавување на: Акции на видра (1968), првиот од неговите девет поетски книги. Оттогаш тој се смета за дел од „најновата“ генерација; не залудно, во 1970 година беше вклучена во антологијата Девет сосема нови шпански поети. Каталонскиот автор го карактеризираат неговите затворени и студени стихови, со теми за празнината и ништожноста.

Поетско дело на авторот

 • Акции на видра  (1968)
 • Превезот на лицето на Агамемнон (1966-1969) (1970)
 • Едгар во Стефан (1971)
 • Вар јазик (1972)
 • Пас и седум песни (1977)
 • Поетска антологија (1968-1978) (1979)
 • Фара (1983)
 • Поетска антологија (1968-1989) (1989)
 • Последна крвна антологија (поезија 1968-2007) (2007)

Novelas

Во 1972 година, писателот го претстави својот прв наратив: Лекциите на Јена; од таму има објавено вкупно 9 дела кои припаѓаат на овој жанр. Меѓу неговите дела како романсиер се издвојува Дневник на понижен човек (1987), со која истата година ја доби наградата Хералде де Новела. Преку своето пенкало, Шпанецот зафати стил во кој преовладува сатиризмот и иронијата.

Наративно дело

 • Лекциите на Јена (1972)
 • Суспендираните часови (1978)
 • Последна лекција (1981)
 • Мансура (1984)
 • Приказна за идиот, раскажана од него самиот или Содржината на среќата (1986)
 • Дневник на понижен човек (1987)
 • Промена на знамето (1991)
 • Премногу прашања (1994)
 • Одлучни моменти (2000)

есеи

Авторот се смета за еден од есеисти најистакнати во Шпанија; Во текот на целата своја кариера има произведено повеќе од 25 книги во овој дидактички жанр. Дел од неговото признание дојде во 2014 година со меѓународната есејска награда „Кабалеро Боналд“, благодарение на неговата работа: Хартиена автобиографија (2013) Неговата последна рата во овој формат беше: Трет чин (2020).

Неколку книги од Феликс де Азија

Приказна за идиот, раскажана од него самиот или Содржината на среќата (1986)

Тоа е роман што се случува во Шпанија во средината на дваесеттиот век, кратко по завршувањето на Граѓанската војна. Главниот јунак прави ретроспектива на целиот свој живот, од детството до зрелоста. Неговата главна цел е да ја процени среќата во секоја од овие фази, покрај разгледувањето и на другите поуки, како што се: религија, loveубов и сексуални односи; политика, меѓу другите.

При прегледување на неколку фотографии од времето кога бил дете, тој ќе наиде на една на која се смее, што секој би можел да го протолкува како радост. Но, тоа е кога ова почнува да се сомнева во оваа егзегеза, разликувајќи се пред потрагата по среќа на човечкото суштество. Како да е лабораториски експеримент, тој ќе ги исклучи различните ситуации една по една за да ја потврди својата теорија.

Дневник на понижен човек (1987)

Станува збор за црна комедија сместена во Барселона, која ја опишува приказната за маж над 40 години, кој ги раскажува своите животни искуства во прво лице. За него, баналноста е единственото нешто што му дава значење на човечкото постоење, хипотеза што ја доловува во разни спомени низ заплетот. Овие се поделени во три фрагменти: „Еден банален човек“, „Опасностите од баналноста“ и „Убиј змеј“.

Во првите два сегмента се раскажува семејното потекло на главниот јунак и неговите искуства во некои населби во Барселона. Додека е таму, тој ќе се сретне со мафијаш со кого ќе заврши да работи откако ќе ја добие довербата. Во последниот фрагмент, четиригодишното дете ќе биде потопено во средина на самоуништување, од која неговиот шеф ќе се обиде да го спаси.

Промена на знамето (1991)

Тоа е роман поставена во Баскија во 30-тите години на XNUMX век, што е раскажано во форма на тестамент. Како главен лик, тој претставува буржоа, кој, верувајќи себеси како патриот, станува опседнат во потрагата по авион за да го нападне само непријателот. Главниот лик ќе мора да дебатира меѓу тоа да биде верен на својата татковина или да стане „предавнички“ херој. да го победи противникот.

Како што се соочувате со сопствен збунет, исто така ќе мора да се соочите со низа предавства. Navубител на Наваре, грозоморен гудари, психопатски свештеник и адвокат Фалангист ќе бидат дел од оваа приказна. На почетокот, заплетот се развива со малку бавен и збунувачки ритам, но постепено се забрзува за да се покаже на крајот сложувалка каде сите парчиња совршено се вклопуваат заедно.

Авторот признава во интервју за весникот Земјата, кој го направи романот спојувајќи се во две реални приказни. Една, за таткото на неговата прва официјална девојка, републиканец и националистички господин, кој стана опседнат со вложување на своите пари во напад на Франко. А другата, драмата на еден италијански дипломат што ја сретнал 15 години подоцна, кој бил во преговори за предавање на Баскија на Италија.

Последна крв (Поезија 1968-2007) (2007)

Оваа стихозбирка претставена во 2007 година опфаќа скоро четириесет години поетско творештво на авторот, што вклучува и други необјавени композиции. Во оваа книга можете да ја видите еволуцијата и уникатниот стил на писателот, оној што ги изненади сите читатели во 70-тите години од XNUMX век. Антологијата содржи амблематски песни, кои дотогаш никогаш не биле повторно издадени.

Хартиена автобиографија (2013)

Тоа е есеј во кој авторот разгледува низ своите искуства во различните литературни аспекти. Меѓу редови тој ги опишува неговите почетоци како поет, неговите чекори низ романите и тешкотиите на есејот. Тој исто така ги објаснува своите обиди за новинарство, жанр за кој смета дека е најуспешен во однос на моменталната реалност во која живееме.

Со овој пост, авторот се обидува да даде свое мислење за тоа како сите жанрови на литературата се развиле малку по малку со текот на времето, особено во минатиот век. Аџа претставува многу вистински ликови кои интервенирале во овие фази од неговата кариера, без да го вклучуваат неговиот личен живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.