Можни фаворити за Нобеловата награда за литература 2016 година

Медал за Нобелова награда

Како што се случуваше од 1901 година, оваа година повторно ќе се додели Нобелова награда за литература, чиј датум го одреди шведскиот комитет за почетокот на октомври. Базените околу тоа кој ќе го преземе последниот победник, Украинецот Светлана Алексиевич, се распоредени пред само неколку часа од страна на обложувалницата „Ладброкс“, во која се истакнува наводниот список на можни фаворити за Нобеловата награда за литература 2016 година.

Доцни награди

Мураками, вечен кандидат за Нобелова награда за литература, признава дека се изнервирал

По анализата списокот на можни кандидати за Нобеловата награда за литература 2016 година  објавено денес од букмејкерот Ладброкс, го потврдуваме присуството на некои повторувани автори на оваа листа, чии причини за освојување на наградата се однесуваат на нивната кариера, богатството на нарацијата или потребата за задоцнето признавање од организацијата промовирана од Алфред Нобел на почетокот на XNUMX-ти. век.

Ладброкс процени список во кој се покажува дека е фаворит Харуки Мураками, како и скоро секоја година. Најпознатиот јапонски автор на нашето време благодарение на дела како што се 1Q84, Кафка на брегот или, мојот омилен досега, јужно од границата, западно од сонцето, е веќе вечен кандидат на неофицијалните списоци на фаворити на Нобелова награда за литература.

Второто место одговара на кенискиот Нгуги Ва Тионго, од кого вчера ми дојде неговата книга Деколонизирај го умот. Тионго е еден од најпознатите мислители и романсиери во Кенија со оглед на неговиот постојан дискурс во корист на негувањето на уметноста, јазикот и писмата на Гикују, мајчин јазик на Кенија.

Третото име во списокот е Филип Рот, писател чие дело ја истражува адаптацијата на Евреите во САД, чија тема е потврдена како камен-темелник во неговата кариера неговата „Американска трилогија“, составена од американски пасторал, „Се омажив за комунист“ и „Човечката дамка“.

Албански Исмаил кадаре се наоѓа на четвртото место. Добитник на наградите „Принц на Астуриас“ и „Букер“, Кадаре се издвојува на меѓународната сцена по кафкестите влијанија околу неговата земја на потекло по Втората светска војна, имајќи посебно влијание за време на војната во Косово.

Петтото име на списокот е Oyојс Керол Оутс, писател на двосмислени стилови чии концепти ја опфаќаат готската и насилна атмосфера на подземниот свет на САД.

Бидејќи резултатите од списокот постојано се менуваат, овие пет имиња остануваат на врвот на подиумот од кој, за момент, други големи имиња во литературата како на пр. Салман Ружди, Дон Делило или Милан Кундера.

И покрај довербата во списокот составен од обложувалница (од големо реноме од друга страна), исто така е точно дека неколку недели пред доделувањето на Нобеловите претпоставки, многу се во отсуство на официјален список на номинирани.

Како што се очекуваше, мултикултурализмот е повеќе од присутен во наградите оваа година, иако доцната награда за етаблиран писател не е нешто ново на натпревар на кој има многу фактори што треба да се земат предвид.

Ажурирано: Нобеловата награда за литература во 2016 година ќе биде објавена во четврток, на 13 октомври. Ние ќе бидеме очекувани.

Кому би му ја дале наградата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Фелипе Ортиз Рејес dijo

  Неколку години Филип Рот ми беше омилен; сепак, откако го прочитав целото негово објавено дело, се изморив од неговите празни дијалози. Сега мојот облог е на oyојс Керол Оутс.

 2.   ФЕЛИПЕ ГОНЗАЛЕЗ МОНТОЈА dijo

  добро утро
  тие ќе му дадат на странец за да заработи пари

 3.   Даниел Асунчао dijo

  Гостарија ќе биде освоена или наградена Jојс Керол Оутс. Тоа е супер-човечки или негов ритам, произведува повеќе од кој било друг автор на квалитет. Или стилот на сеус ливрос исто така многу ме радува. И ме иритира да знам дека таа не е вистински призната, веројатно поради тоа што е жена ...

 4.   Оскар Вилануева Кубас Кајамарка Перу dijo

  Би сакал оваа страница да содржи извадоци од текстовите на кандидатите за да можеме широко да ги прегледаме оние што сè уште треба да ги прочитаме за нивните дела и дека тие припаѓаат на сите кандидати, сите, момчиња и возрасни.

 5.   Освалдо dijo

  Дај ми го за да можам да живеам како крал до крајот на мојот живот со паричната награда.

 6.   Хиларио Чуко Осканоа dijo

  Петмината кандидати кои ги означува како фаворити од букмејкерот, двајцата автори кои имаат најмногу шанси оваа година да ја освојат Нобеловата награда за литература се несомнено Харуки Мураками, автор на 1Q84, Кафка на брегот, како и Варгас ЛОса, тој останува на Скоро цела деценија признанието дека доцно е сè уште заслужено, вториот омилен писател е Филип Рот и неговата американска трилогија.

 7.   БРУНО БРАЗАО dijo

  Нобеловата награда за литература во 2016 година треба да му биде доделена на Ричард Докинс, за неговиот огромен придонес во научното ширење и точната поддршка за научните истражувања.

 8.   Мигел Кастело dijo

  Мојот базен би бил ваков:
  1. Милан Кундера
  2. Боб Дилан
  3. Филип Рот
  4. Адонис
  5. Антонио Лобо Антунес

  1.    Josep dijo

   Честитки Мигел !!!
   Од денес гледам дека ја погодивте вашата втора позиција за Боб Дилан.
   🙂

 9.   Фабијан Гарсија dijo

  Би сакал Мураками да биде победник, но мислам дека оваа година ќе биде за Рот

 10.   Алберто Нозе dijo

  Секој има свои омилени. Би сакал Тионго да победи, неодамна прочитав еден негов есеј и го сакав. Нека победи најдобрата. Поздрав до сите.

 11.   Рафаел dijo

  За кога нобелот на Стивен Кинг ???

 12.   Хозе dijo

  Оутс и уште повеќе Рот, требаше да го освојат тоа одамна. Јапонскиот е изум на маркетинг, особено на шпанскиот. Ако Академијата ја одбие наградата од Борхес, таа може да се додели, уште еднаш, на секого (како Украанија, која пишува како просечен неделник на хроничарот). Или Маријас, друг син на маркетинг (ретко кој не е на список). Ако Делило е кандидат, долго пред тоа претпочитам Пинчон или Фостер Валас. Со сета почит кон албанскиот и кенискиот не сум прочитал.

 13.   русо dijo

  Рот е сензационален. Бидејќи не мислам дека ќе биде доделен на друг Канаѓанец, јас го исфрлам Маргаред Адвуд од списокот. И Пинхон треба да го освои.

 14.   Хозе dijo

  Па, надвор од мојата листа е Ф.Волас, одамна мртов. Бесконечна казна за литературата, вистината

бул (точно)