Уште 5 црни читања за овој црн петок. Компилации и новости

Утре е познатото Црн петок (на саксонскиот црн петок, кога би го напишал овој напис на англиски јазик, тогаш би го користел). И од пред некој ден Коментирав 5 читања За да ја искористам бојата што најмногу ми се допаѓа, еве уште 5 наслови.

Ветерани и великани на жанрот како сонародникот Лоренцо Силва или глав Пјер Лематер обележани се две компилации од неговата најпозната серија. Тој, исто така, погрдна Јан Манук нè враќа во далечното Монголија. Американецот Конели нè носи до огноотпорни Хари Бош. Y Ларс Митинг, норвешкиот феномен на издаваштво од минатата година, се враќа со роман, исто така, со природата во позадина и некоја мистерија.

Серија Bevilacqua и Chamorro - Лоренцо Силва

На комплетна серија на најпознатиот шпански криминалистички роман во последно време. Силва го собра 9 романи во кој глуми двојката цивилна стража која има толку многу безусловни читатели, Бевилакуа и Чаморо. Добар подарок да се направи утре или во следните неколку дена. Вклучува наслови: Далечната земја на езерцата, Нетрпеливиот алхемичар, Магла и мома, Никој не вреди повеќе од друг, Кралицата без огледало, Стратегијата на вода, Белег на меридијан, Чудни тела, Каде скорпиите.

Серија Верховен - Пјер Леметар

Престижниот француски писател исто така ја собира во еден том целата серија на откачен командант Камил Верховен. Во четириесеттите години, ќелав и многу краток, тој ги следи сопствените правила заедно со ѓаволскиот хумор. И колку и да е невообичаен, случаите што треба да ги реши. Вклучени наслови се Ирен, Алекс, Роси и Johnон и Камил. За Лематер е кажано за сè и најдобро како писател на жанрот на црно. Значи, ова е одлично време за вашите посветени обожаватели да ги искористат вашите одлични приказни.

 

Диви времиња - Јан Манук

Јан Манук е псевдоним на Патрик Манукијан, роден во Франција. Е новинар, уредник и писател. Во осумдесеттите години тој создаде Манук, агенција за комуникација специјализирана за автори на патувања.

Беше претставено со Јерулделгер. Мртви во степската, која ја освои наградата SNCF du Polar 2014 и уште неколку други. И во него Манук го претстави Монголски комесар Јерулделгер, колку е невообичаено, толку е и фасцинантно. Сега со Диви времиња кој ја освои наградата на читателите Ле Ливр де Пош во 2016 година, се враќа со него во Монголија. Оваа земја каде антички традиции и духовност коегзистираат со мафијата и организираниот криминал, се враќа да биде главен протагонист како Јерулделгер. Серијата успеа да привлече многу читатели преку овој егзотичен амбиент во кој се пресоздаваат многу добри приказни и ликовите коегзистираат со голема сила.

En Диви времиња, сега на средина на замрзнатите монголски степи, Инспектор Ојун, Помошник комесар Јерулделгер, тој наидува на малку тешка сцена за толкување: јавач и неговиот коњ лежат смачкани под задниот дел на женскиот јак што се чини дека паднал од небото. Неговиот шеф го добива истото изненадување кога е на друго место, клисура труп на човек дека може само да заврши таму со брзање надолу од горе. Необичните настани продолжуваат кога самиот Јерулделгер е уапсен како осомничен за убиството на Колет, другарка проститутка на која и помогнал да и го изгради животот.

Темната страна на збогум - Мајкл Конели

Огноотпорниот поранешен полицаец и сега последен приватен истражувач во Калифорнија, Хари Бош, се враќа од раката на неговиот татко Мајкл Конели да ни ја предложи својата неколкунаесетта авантура. Уште една класика на жанрот што никогаш не пропаѓа, Бош собира уште една голема трага на читатели кои го почитуваат.

Во овој наслов одличен магнат од Јужна Калифорнија тој ги бара услугите на Бош затоа што е при крај на својот живот и го мачи каење. Во својата младост тој имаше врска со млада Мексиканка, неговата голема убов. Забременила, но исчезнала и милијардерот се прашува дали некогаш го имала бебето и што може да и се случи. Толку очаен да знае дали има наследник, тој го вработува Бош.

И Хари, со оглед на големото богатство во прашање, го сфаќа тоа вашата мисија може да биде ризична не само за него, туку и за личноста што ја бара. Но, нема да можете да се откажете кога ќе започнете повлечете жици и пронајдете врски со сопственото минато.

Шеснаесетте дрвја на Сом - Ларс Мајтинг

Минатата година овој норвешки писател се најде на првото место на сите продажни листи на издавачкиот пазар со Eкнигата на дрвотоa. И сега тој има намера да го повтори својот успех со овој роман што не ги напушта природните поставувања, но воведува елементи на мистериозна и патничка литература. Веќе издигната до висината на нордиските имиња на земји како Карл Ове Кнаусгард, новиот предлог на Мајтинг го кажува ова:

Ајде да одиме 1971 каде што еден пар е убиен со стапнување на стара граната во старото поле на битка на сомата, место на една од најстрашните епизоди од Првата светска војна. Твое тригодишно се наоѓа четири дена подоцна на многу милји далеку.

Ова, наречено Едвард, тој ќе биде израснат со неговиот дедо Свере на норвешка фарма игнорирајќи го неговото минато. Но, еден ден некој носи ковчег наменет за неговиот дедо. Тоа е прекрасно парче столарија издлабено од дрво од бреза. Едвард смета дека тоа е дело на братот на Свере, за кого изгуби трага од многу одамна, и преземе претрес да го најде елементот на соединување помеѓу оваа нова мистерија и трагичната смрт на неговите родители.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)