Уреднички тим

Ние сме блог посветен на книжевни вести и уреднички вести. Ние обожаваме да истражуваме во класични автори и да интервјуираме како најмили писатели Долорес Редондо o Марван исто така сместувајќи нови автори.

Имаме повеќе од 450.000 следбеници на Твитер на нашата сметка @A_ литература Од каде

Ние сакаме да се движиме низ различните настани. Од 2015 година одиме меѓу другите во престижниот Награда за планета и ние ќе ви кажеме за тоа во живо и од прва рака.

Уредничкиот тим на Actualidad Literatura е составен од група на експерти за литература, автори и писатели наградени со различни награди. Ако сакате и вие да бидете дел од тимот, можете испратете ни ја оваа форма за да станеме уредник.

Уредници

 • Мариола Дијаз-Кано Аревало

  Од гроздоберот Манчега од 70 години, излегов како читател, писател и филм. Потоа започнав да учам англиска филологија, да предавам и да преведувам малку на саксонскиот јазик. Завршив обука како лектор за правопис и стил за издавачи, хонорарни автори и професионалци за комуникација. Управувам со две веб-страници: MDCA - CORRECCIONES (https://mdcacorrecciones.jimdofree.com/) и MDCA - УЧЕТЕ АНГЛИСКИ И ШПАНСКИ (https: //mdca-aprende-a-tu-aire-ingles-y-espanol.jimdosite. com /). Имам и литературна веб-страница, MDCA - NOVELAS Y RELATOS https://mdcanovelasyrelatos.jimdofree.com/) и блог, MDCA - QUÉ HAY DE LO MÍO (https://marioladiazcanoarevalo.blogspot.com.es/), каде Пишувам за литература, музика, телевизиски серии, кино и културни прашања воопшто. Со знаење за уредување и распоред, самостојно објавив пет романи: „Мари“, историската трилогија „Волците и starвездата“ и „Во април“.

 • Хуан Ортиз

  Диплома во образованието спомнувајќи јазик и литература, од Удоне (Universidad de Oriente, Núcleo Nueva Esparta, Венецуела). Универзитетски професор на катедрите за историја, шпанска и латиноамериканска литература, како и музика (хармонија и свирење гитара). Работам како писател, издвојувајќи се во поезијата и урбаните наративи. Некои од моите книги се: „Transeúnte“, раскази; „Антологија на солта“, песни. Работам и како креатор на содржина, коректор и уредувач на текст.

 • Енкарни Аркоја

  Уредник и писател од 2007 година. Bookубител на книгата од 1981 година. Од мала сум проголтач на книги. Оној што ме натера да им се поклонувам? Оревокршачка и кралот на глувците. Сега, покрај тоа што сум читател, јас сум писател на раскази за деца, млади, романтични, наративни и еротски романи. Може да ме најдеш како Енкарни Аркоја или Кајла Леиз.

 • Белен Мартин

  Јас сум самовработен, професор по шпански јазик и секогаш пишувам помалку отколку што навистина би сакал. Студирав шпански: јазик и литература на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид, а потоа магистрирав на шпански како втор јазик таму. Го сакам својот јазик и шпанската култура и никогаш не кажувам не на добра мистерија или хорор приказна. Покрај пишувањето, студирам и криминологија.

Поранешни уредници

 • Кармен Гилен

  Како и многумина противник, едукативен монитор и со повеќе хобија, вклучително и читање. Ја ценам добрата класика, но не се занимавам со бендот кога нешто ново во литературата ќе падне во моите раце. Исто така, ја ценам практичноста и леснотијата на „е-книгите“, но јас сум еден од оние кои претпочитаат да читаат чувствувајќи го трудот, како и секогаш.

 • Алберто Нозе

  Писател на патувања и литература, overубител на егзотични писма. Како автор на фикција, имам објавено наградувани приказни во Шпанија, Перу и Јапонија и книгата „Куентос де лас Тиерас Калидас“.

 • Ана Лена Ривера Мужиз

  Јас сум Ана Лена Ривера, автор на серијата романи со интриги во главната улога на Грација Сан Себастијан. Првиот случај на Грација, Ло ка Калан го изгуби Муертос, ја доби наградата Торенте Балестер 2017 и финалистичката награда за наградата Фернандо Лара 2017. Страствен сум со криминалистичката фантастика уште од детството, кога ги напуштив Мортадело и Филемон за Поаро и Мис Марпл, па по неколку години како менаџер во голема мултинационална компанија го сменив бизнисот за мојата голема страст: Криминалистичкиот роман. Така се роди Грација Сан Себастијан, водечки истражувач во мојата серијалот за детективски романи, каде што нормалните луѓе, како и секој од нас, можат да станат криминалци, дури и да убиваат кога животот ги става во тешка ситуација. Роден сум во Астуриас, имам дипломирано правно право и деловна администрација и менаџмент и живеам во Мадрид од универзитетските денови. Од време на време треба да го мирисам морето, Кантабриското море, силно, живописно и опасно, како романите што ти ги пишувам.

 • Лидија Агилера

  Инженер и lубител на приказни. Мојот пат во литературата започна со „Кругот на огнот“ на Маријан Керли и се консолидираше со „Токсина“ на Робин Кук. Имам предиспозиција за фантазијата, било да е тоа Млад возрасен или возрасен. Од друга страна, исто така, сакам да уживам во добра серија, филм или манга. Сè што носи приказна со себе е добредојдено. Јас сум исто така администратор на литературен блог каде пишувам свое мислење за читаните книги: http://librosdelcielo.blogspot.com/

 • Диего Калатајуд

  Степен во шпанска филологија. Страствен за пишувањето, го завршив Магистер по наративно и креативно пишување. Уште од најмала возраст ми се допаѓаше литературата, така што во овој блог можете да ги најдете најдобрите совети за тоа како да напишете роман или да уживате во добри критики за класични книги.

 • Алекс Мартинез

  Роден сум во Барселона во последниот месец од 80-тите години. Завршив педагогија на УНЕД, правејќи го образованието мој професионален начин на живот. Во исто време, се сметам себеси за „аматерски“ историчар, опседнат со проучување на минатото и особено на воените конфликти на човештвото. Хоби, ова, што го комбинирам со читање, собирање книги од сите видови и, воопшто, со литература во целиот свој опсег на можности. Што се однесува до моето литературно хоби, морам да кажам дека моја омилена книга е „Кум“ од Марио Пуцо, моја омилена сага е онаа на Сантијаго Постегијо посветена на Пунските војни, главен писател е Артуро Перез-Реверте и моја референца во литературата е Дон Франциско Гомез де Квеведо.

 • Марија Ибанез

  Роден сум истиот ден со англискиот принц Хенри. Тој е принц на Англија, а јас сум библиотекар. Благодарам карма. (без акриминација).