El Neorruralismo, дело на Пилар Фрејл, последното потпишување на издавачката куќа Кабало де Троја.

Нео-натурализам од рака на Пилар Фрајл со Предностите на животот во селата.

Нео-натурализам, литературен тренд во мода, наследник на големите мајстори како Села и Делибес.

Троја коњ е печат на гигантскиот Издавачка група Пингвин Случаен дом, која има ретка идеја да функционира како мала независна издавачка куќа, наменета за откријте нови литературни таленти кои залутаат, во поголема или помала мера, на комерцијални критериуми од моментот.

Секоја година главен уредник е одговорен за избор на шест книги од шест автори. Уредниците, реномирани автори во литературниот свет, Елвира Наваро (2015), Алберто Олмос (2016), Лара Морено (2017) и Мерцедес Себријан (2018).

Пилар кревка, Предностите на животот во земјата.

Последното дело објавено со издавачката куќа „Кабало де Троја“, дело на Мерцедес Чебријан, е нео-натуралистички роман, Предностите на животот во земјатаод Пилар Фрејл

Пилар Фрејл Амадор (Саламанка, 1975), професор по филозофија на диплома и доктор по теорија на литературата од УКМ, е повеќеслоен писател кој има објавено песни, приказни и есеи.

En Предностите на животот во земјата, авторот се соочува со руралното општество со новите доселеници кои бегаат од градот барајќи поинаков живот, простор и природа, каде да бегаме по бескрајни денови во затворени канцеларии во бетонски предели. Роман што истражува интимност на чувства, несигурности, малите пресвртници во секојдневниот живот живееле внатрешно како трагедии. И тоа е дека мирот или немирот се носат внатре и од нашите духови не може да се избега само со еден потег.

Нео-натурализам, од раката на Пилар Фрејл, со Предностите на животот во селата.

Нео-натурализам, од раката на Пилар Фрејл, со Предностите на животот во селата.

Неоруарлизмот.

Нео-натурализмот е а книжевно движење ново, XXI век, наследник на класиците од средината на минатиот век, како Мигел Размислувања o Камило Хозе Села. Со одредено наследство од таа угнетувачка околина, типична за родителите на жанрот, Пилар Фрејл ја пренесува литературата до станбени згради изградени во средина на никаде и новиот миграциски феномен што оди од градот во градовите не е освоен од бум недвижен имот, што е доволно близу до големите градови за да биде практично и, во исто време, погодно далеку за да се одржи „руралниот“ живот што многу жители на градот го копнеат, па дури и го митологизираат како во минатото.  Предностите на животот во земјата.

Со минато во периферните населби, израснати во мали и слабо изградени станови, набиени во населби во кои блоковите не се разликуваат едни од други, во кои приватноста е опсадена со недостаток на простор, протагонистите на Предности на живеење во земјата, Алиша и Андрес, Тие бараат во градот за животот што би сакале да го имаат во градот, станувајќи странци и на двете места, меѓу себе и за себе. Само нејзината ќерка, малата Миранда е способна да ја пренесе својата среќа каде и да ја одведат.

Тројанскиот коњ се обложи на оваа пригода за литература интимна, внимателна, карактеристичен за печатот, совршен за читање попладне на мрзеливост и мрзеливост.

2019: Како и секоја година, ново обраќање во Тројански коњ.

Во 2019 година изборот на шесте дела што ќе бидат објавени ќе бидат во рацете на две лица, Луна Мигел и Антонио Ј. Родригез. Целта? Дајте им глас на писателите родени во доцните осумдесетти и деведесетти, нефантастика, феминизам и како и секогаш, култна литература што не се вклопува во вообичаеното издавачко коло.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.