Совети и упатства што треба да ги следите за да ја поправите вашата книга

совети и упатства што треба да ги следите за да ја поправите вашата книга

Откако ќе ја завршиме нашата книга, идеално би било да имаме добар професионалец кој ќе се посвети себеси тело и душа на корекција на нашиот литературен текст, вистина? Па не ... Ова обично не е случај, особено затоа што тоа не е прецизно ефтин економски трошок и парите што оваа личност би ни ги исплатила може добро да ни послужат за друг трошок поврзан со само-објавување на нашата книга.

Ако сте во оваа позиција и сакате или мора сами да ја поправите својата приказна или роман, стигнавте до идеалната статија. Отсега натаму, сè што ќе најдете тука се совети и упатства што треба да ги следите за да ја поправите вашата книга на соодветен начин и за кратко време.

Кога пишуваме роман, толку сме нурнати во него што почнуваме да пишуваме, понекогаш без размислување или запирање многу за да набудуваме дали сме напишале добро еден или друг израз, а кога ќе завршиме и ќе почнеме да го читаме од почеток, понекогаш држиме рацете на главата за грешките што ги наоѓаме. Ништо не се случува! На сите нас кои обично пишуваме, тоа ни се случува. Ако ова ви се случува денес, тогаш ќе ви кажеме како да се справите со проблемот и стилски исправете го вашиот литературен текст.

Прашања што треба да си ги поставите

 • Додека го читате вашиот роман, Дали сакате да продолжите да читате поглавје по глава? Ако видите дека не, дека читањето на првите поглавја од вашиот роман воопшто не ве мотивира да продолжите, простете ми што ви кажав, но вие бедно пропаѓате! Кој друг би сакал да чита роман од неговиот творец? На никого! Кој ќе сака да го прочита тогаш? Ако ви се случи ова, треба да го промените стилот на вашиот роман од првите поглавја и дајте му поинакво вртење… Takesе ви одземе колку што ви одзема, не дозволувајте и продолжете со тоа.
 • Дали имате ликови добро дефинирани и вметнати во приказната? Ако сте создале роман со малку карактери, можеби ова прашање не треба да ве загрижува многу, но ако напротив, вашиот роман е преполн со многу карактери, треба да бидете сигурни дека добро ја дефинирате личноста, па дури и изгледот на секој од нив, и совршено ги вклопивте сите во заплетот. Не може да има лабави краеви!
 • Дали соодветно ги опишувате сцените што се случуваат? За читателот, една од работите што најмногу ги фасцинира во литературната уметност е читање добра книга и замислување на таа сцена што е опишана во неа ... Ставете се во местото на читателот и прочитајте што сте напишале. Дали сте во можност да ја визуелизирате сцената што ја опишувате? Ви се допаѓа тоа што го гледате? Ако одговорот е да, продолжете напред. Ако е негативно, променете нешто и дајте му го допирот што сакате да го најдете во таа одредена сцена.
 • Дали вашите дијалози се реални и кохерентни? Лошите писатели не успеваат пред се во дијалозите меѓу нивните ликови. Погледнете ги овие дијалози што ги создадовте и поставете си ги овие прашања: Дали се реални и лежерни дијалози или изгледаат супер принудени и површни? Дали се тие во согласност со она што се случува во тој дел од книгата?
 • Не повторувајте зборови или изрази: Секој, апсолутно секој, има свои „опашки“ кога станува збор за зборување и пишување. Запишете ги во список оние зборови или изрази што имате тенденција многу да ги злоупотребувате кога пишувате ... Имајте ги на ум додека го коригирате вашиот текст и запишете го бројот на пати што се појавуваат. Ако видите дека сте повторувале одредени зборови или изрази многу пати, променете ги во синоними или работи што ја изразуваат истата работа.

Античка црвена книга и пенкало, очила со стара машина за пишување

Специфичен совет при исправување

 1. Се сеќавам "помалку е повеќе". Не оставајте ја сламата во вашето пишување. На читателот сака (скоро секогаш) да дојде до поентата на приказната, со кратки описи да, но без премногу да се расејувам од апсурдни објаснувања или описи што не додаваат ништо на текстот. Како општо правило, во скоро сите книги штом ќе завршат, има многу зборови.
 2. Не ги злоупотребувајте зборовите што завршуваат со -памет. Овие зборови често го забавуваат читањето.
 3. Не ги прави речениците премногу долги. Долгите и неуредни реченици честопати го доведуваат во заблуда читателот. Ова само ќе го направи вашиот читател демотивиран, ќе ја изгуби концентрацијата и затоа желбата да продолжите со книгата.
 4. Бидете внимателни со глаголските времиња! Добро спојте ги глаголите, особено ако вашата книга има ненадејни промени со текот на времето.
 5. Прочитајте го вашиот текст на гласСамо тогаш јасно ќе забележите кои изрази изгледаат чудно во вашата нарација и кои треба да ги измените.
 6. Секогаш имајте го речникот или пребарувањето на Google при рака, не успевајќи во тоа. Секогаш ќе има збор што не завршува да излегува или израз што сакате да го ставите, но не знаете точно како да го напишете правилно.
 7. Не обидувајте се да иновирате само затоа... Помислете дека скоро сè е измислено. Прво одете на едноставното, а потоа направете го комплицираното навистина добро. Не обидувајте се да напишете супер сложени текстови за да разберете, бидете едноставни.

Да се ​​биде наш прв литературен критичар понекогаш чини затоа што сме го „родиле“ нашиот роман и тоа е како тоа момче или девојче на кое сме му посветиле многу време, многу ненаспаност ... Но, мора да бидете објективни со творењето, само тогаш ќе го добиете најдоброто од неа. Среќа!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонио Julулио Росело. dijo

  Мислам дека сите совети што ги даваш за да ја исправиш напишаната книга се многу добри. Goingе ги земам предвид и веднаш ќе ги применам во пракса.

 2.   нео-литературна школа dijo

  Здраво

  Тие велат дека пишувањето е препишување и препишувањето се прави во лектурата, дел што многу писатели (особено почетници) го прескокнуваат или го намалуваат на проверка на правопис, но сериозното лекторирање е многу повеќе.

  Всушност, авторот бара неколку корекции пред да ја одобри вашата книга (и, според наше мислење, да ја достави до професионален лектор). Секоја од овие корекции, покрај тоа, мора да се занимава со различни елементи, како што добро посочивте: поглавја, карактери, дијалози ...

  Воопшто не е лесно да се поправи, но тој е суштински чекор ако сакате добро да полирате роман и да донесете нешто за пиење на пазарот.

  Честитки за објавата. Многу е комплетен. Го споделуваме

 3.   КАДИЗ МОЛИНА dijo

  Здраво, Кармен Гвилен, задоволство е да ве прочитам и поздравам. Вашата статија за корекција ми одговара како нараквица. Само што го завршив мојот роман и сум во тој процес. Ви благодариме за споделувањето на вашето знаење.

  Многу благодарен и голема прегратка.

бул (точно)