Умри во ноември, од Гилермо Галван. Преглед

Умирај во ноември е последниот роман на Гиilleермо Галван. На пазарот од минатиот 13 ден, тоа е третата приказна во која глуми детективот Карлос ломбарди, после Време за косење y Богородица на коскиНа И сигурно ќе има уште затоа што Галван нашол добра формула каде што комбинира интересен заплет, одличен амбиент и цврсти ликови. Ова е мое преглед.

Гиilleермо Галван

Валенсијански писател и новинар со долга книжевна кариера и признание од критичарите и читателите, тој има заслужни наслови различни како Сенки на пеперутки: Епот на Леовигилдо, кралот на визиготите, Пред да се збогуваш со тебе, Од пепелта, Погледот на Сатурн, Воздухот не остава трага o Викај ме ЈудаНа Во 2019 година тој ја започна серијата од 3 романи во кои глуми поранешниот полицаец и детектив Карлос Ломбарди, кои му донесоа голем успех.

Јас пристигнав во Гиilleермо Галван благодарение на еден пријател, кој ми даде примерок од Богородица на коскиНа Но, бидејќи вообичаено започнувам серија на почетокот, успеав Време за косењеНа Резултат: тоа Бев навлечен на тој Мадрид од раните 40-ти толку добро опишан преку многу добро дефинирани ликови, и главни и споредни, во многу добар заплет исто така.

Сега, со модата на означување на с everything, овој поджанр се нарекува тоталитаризам ноародносно романи со полициски заговор сместени во нацистичка Германија (како онаа на Берни Гинтер, Филип Кер), Советскиот Сојуз (Аркадиј Ренко, од Мартин Круз Смит) или, во случајот со Галван, Шпанија на Франко во повоениот период.

En Богородица на коски Галван ја префрлил акцијата во еден град, поточно Аранда де Дуеро, развивајќи друга етикета на жанрот, рурален ноар. И тој продолжи да го одржува барот што не се намалува во оваа нова приказна.

Умирај во ноември

Ние сме во Мадрид од 42, Полна со Втора светска војна во Европа и реткост, темна и сиромашна повоена средина тука. И Карлос ломбарди, поранешен полицаец, а сега работи во детективска агенција Хермес, е вклучен во истрага за два случаи без очигледна врска: оној на исчезнување на германски државјанин и откривањето на трупот на удавено девојче.

Во исто време, знаеме повеќе за вашата лична историја, со почеток каде неговата поранешна сопруга Бегоња се појавува да ја разјасни ситуацијата во која се наоѓаат. Тие, исто така, се уште се таму ефективен и лојален тим на соработниците и нивниот шеф и пријател Балбино Улоа.

И во тој Мадрид со повеќе сива боја отколку светлината не недостасува Гестапо, на АбвехрБританските разузнавачи, па дури и оние на Пинкертон САД Се приклучува одреден бизнисмен од многу високи места и поддржувач на Ломбарди, кој ќе открие повеќе лични информации релевантни колку што се дестабилизирачки за детективот. И сите тие се совпаѓаат во парцела каде што се мешаат проституција, кино, црниот пазар и шпионажа, но чиј заклучок е најмалку.

Ломбарди и повоен Мадрид

Затоа што останатите се тешките тегови кои се истакнуваат во овој роман. Ломбарди, за нејзината позадина толку полна со бес и задржување во исто време пред ситуацијата во земјата и животот во повеќе од сиво на Мадрид, зафатен со последици по граѓанската војна.

Разочаран, но преживува најдобро што може во а тешка рамнотежа помеѓу неговото минато по неговото време во затвор и хоризонтот што се чини дека се отвора на крајот од романот. И тие се неговите очи ни го покажуваат тој Мадрид, во одличен амбиент што Галван го пресоздава, уште поживописно со нарацијата во сегашноста што секогаш ги зближува акцијата и сликите. Заслуга повеќе дури и од нас кои не го сочувствуваме тоа наративна присутна н wra обвива со а прекрасно ракување исто така и на јазикот.

На кратко

на историја на растворувачи што мајсторски ги меша полициските, историските и шпионските жанрови. И сигурно ќе има повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.