Кабало де Троја, од еј еј Бенитез. 35 години класична сага

Да, го прочитав. Цел. Па не лажам мене ми одговара Денот на молњата, Го имам таму и го одложував за бесконечен список пред мене. Но, тоа нема да биде долго. Остатокот паѓа откако ми го дадоа првиот кога имав 15 години. Но, веќе има 35 што поминаа. Сагата за Тројански коњ останува една од најпродаваните, популарна и контроверзна од сите. И неговиот автор, Jеј еј Бенитез, орган за научна фантастика и окултни прашања, исто така е а Историски или.

Контроверзии во неговото време, како и сè што ја допира религијата и догмите на верата, денес тоа не е ништо повеќе од а читање барем особено. Прашањето дали остава отпечаток или не, логично зависи од очите со кои се чита. И, се разбира, тоа е многу соодветно за овие датуми на Велигден, поточно, неговата прва и најпопуларна титула. Неколку текстови толку исцрпни, описни, интензивни и целосно далеку од „официјалната верзија“ прво да ги раскаже трите дена на Страста на Исус од Назарет и подоцна добар дел од неговиот живот и дело. Се разбира, за верниците и неверниците.

Столар и јас

Оди напред а нијанса што треба да се разјасни на читателот: на работ на 15 години, моето образование беше на секој син на сосед во Шпанија од 70-тите и 80-тите години соборна, апостолска и романска. Првиот ЕГБ (да, ја преживеав прилично добро) во А. Детски девојки за сестри на добротворни цели. И тогаш само што започна БУП (да, не беше ни толку страшно) во мал институт во град Длабоката дамка.

Мислам, а нормален тинејџер но што претрпело многу неодамнешна и огромна загуба во душата. Така, духот што ме заштити тогаш одеше со револуциите типични за таа возраст плус огромната болка, нефер и неразбирлива, но со која мора да научите да живеете прерано. Но, дрводелецот секогаш ми се допаѓаше и не можев да го прашам за сметка. Можеби еден ден тој ми ги дава. Сега сè уште ми се допаѓа. И ја читав оваа серија низ годините, без таа симпатија да се менуваше.

Зошто некој прочитал Троја коњ да се биде верник, ниту пак некоја вера го тресе ниту, пак, има причина да го осуди, ниту, пак, читањето е сфатено како навреда, шега или навреда достојна за екскомуникација за авторот и читателите. Во негово време тоа се случи.

Контроверзно, контроверзно ... Не. Уште едно читање.

Секогаш кога некој зборува, пишува или дискутира Високи инстанци (наречете се како што сакате) ризикувате влезе во пилинг ако не сте внимателни или ги изгубите формуларите. Знаете, сексот, религијата и фудбалот можат да предизвикаат светски војни.

Мелењето во кое влезе Jеј еј Бенитез, светски авторитет на паранормалниот универзум и со НЛО помеѓу, со Троја коњ беше значителен. Започна со А. интрига почетно сегашно време, во најдобрата традиција на романите на пребарувања во ракопис и деривати, каде што истражувачот треба да дешифрира илјада енигми и да оди на илјада места додека не ја најде документацијата што ја става во рацете мистериозен лик.

Оттаму продолжи да раскажува, во гласот на тој непознат протагонист и со секакви технички термини и нагло раскажување, извонреден и супер таен воен проект на Северна Америка (се разбира) успешно развиен за патување низ времето. Прашањето е да се види каде одат (има толку многу убави моменти во Историјата на човештвото ...) и тие се одлучуваат за тоа.Последните денови од животот на Исус од Назарет.

Лекции за патување низ времето и историја

Двајца се избираат по еден исцрпна и многу комплетна подготовка не само физичка, туку и психолошка и секако без религиозни убедувања од кој било вид. Елисеј, (кодни имиња, се разбира), а Инженер што останува во модулот за да контролира сè; Y Џејсон, Еден militar висока оценка и доктор, што ќе биде истражувач, кој ја работи теренската работа во Јудеја во 30-та година со цел приближете се што е можно поблиску до фигурата на Исус.

Како премиса што не може да изостане во овие случаи, тие ја имаат апсолутно забрането да се интервенира во некој настан што може да го промени текот на историјата. И друго прашање е дека ниту сегашноста, ниту минатото, ниту иднината не се ослободени од неочекуваното.

Еднаш во минатото, започнува лекцијата по Историја дека asonејсон раскажува во прво лице. Така, се раскажува наративот за тоа што се случува со него бесконечни фусноти, понекогаш опфаќајќи цела страница, од собраните податоци од историски извори кои ја поддржуваат, или исто така ја менуваат перцепцијата на главниот јунак за она што го проучувал и што навистина се наоѓа.

Значи, ние го имаме овој аспект на Римски историски роман тоа го воодушевува fanубителот на жанрот. Средба на главниот лик со, на пример, Понтиј Пилат Таа е една од оние што не треба да се пропушти. Но, се разбира, ПРИРАЧНИК со големи букви Таа е една од оние што не ја заборавате заради исклучителното раскажување на моментот, раскажано со а интензитет на оние толку реални дека ако сте влегле во приказната (и сте влегле во неа), треба да ја пресоздадете како ако го имаше и Мајсторот пред себе, бидејќи од тој момент можете и да го наречете. И оставете ја столарската работа за повеќе колегијална атмосфера.

Чиста научна фантастика. Или не?

Од таму веќе се придружувате на бендот. La галерија на карактери и факти што е дефилирано низ книгите е бесконечно и им дава на asonејсон и Елисео да си одат врзани патувања. Од добро познатото (или не) ученици, оние од Синедрин, воскреснатиот Лазар, или, во подоцнежните наслови, Марија (револуционер на про, многу по вкусот на сегашниот двор), нејзиниот друг синови и браќа на Исус, Магдалена или визионер и полулуд Јован Крстител и најневижниот уште крал Ирод.

Но, пред сè наставник, со кого ќе се сретнат во повеќе скокови во времето, на пример, да се биде помлад и посветен на градење чамци. И со кого ќе се ангажираат долги и длабоки разговори дека, без сомнение, ако тие се производ на авторот, јас продолжувам да симнувам капа поради постигнатиот интензитет. И пред се за хуманизација и хуманост надарен на лик од категоријата Исус од Назарет, независно, повторувам, на верувањата на секој за него

На кратко

Затоа што треба да прочитате сè и ако е тоа а историска, духовна сага, исто така, во форма на прирачник за самопомош, многу sui generis па дури и романса за романса, Троја коњ тоа е едно од најдобрите.

Серија Троја коњ

 1. Ерусалим (1984)
 2. Масада (1986)
 3. Сајдан (1987)
 4. Назарет (1989)
 5. Царски рез (1996)
 6. Хермон (1999)
 7. Наум (2005)
 8. Jordán (2006)
 9. Цане (2009)
 10. Денот на молњата (2013)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роберто Сумоза dijo

  Мој поздрав и почит.

  Пишувам за да ве прашам дали има англиско издание на книгата Тројанскиот коњ, Ерусалим? Авторот на Jеј еј Бенитез.