Трилогија невестата Циган

Кога корисник на Интернет ја бара „трилогијата циганска невеста“, на екранот се прикажуваат врски поврзани со приказна што воодушеви илјадници читатели. Тоа е серијалот за криминалистички романи што започна со лансирање на Циганската невеста (2018) Веројатно, голем дел од јавноста сметаше дека неодолива е комбинацијата на криминалистичкиот роман, плус некои детални претстави за циганската заедница.

Следната година е објавен Виолетовата мрежа, продолжение чиј развој е тесно поврзан со крајот на првата книга. Наместо тоа, аргументот на Бебето (2020) - Иако го има истиот протагонист на првите две рати - стрМоже да се разбере без да се прочитаат текстовите на претходниците.

Кој е авторот?

Книгите од трилогијата на циганската невеста се потпишани од Кармен Мола, псевдоним. Всушност, на веб-страницата carmenmola.es описот гласи: „… автор роден во Мадрид, кој одлучи да остане анонимен“. Слично на тоа, во некои литературни портали референците за писателот зборуваат за наставник кој работи во главниот град на Шпанија.

Мола постојано изјавуваше (преку неговиот уредник) дека неговата мотивација да пишува е чисто разиграна. На ист начин, Како свои најголеми влијанија, меѓу другото, тој обично ги споменува Фред Варгас, Тони Хил, Лоренцо Силва, Лематер или Алисија Гименес Барлет. Од оваа причина, тој се наведна кон поджанрот на криминалистичкиот роман, бидејќи смета дека „тие еволуираат истовремено со општеството.

Анализа на трилогија

Главниот јунак

Секоја книга претставува различен случај истражен од Елена Бланко, главниот лик на целата сага. Таа е исклучително интелигентен инспектор „зачинет“ со сите типични компоненти на главниот јунак на криминалистичкиот роман. Тоа е, самохрана (разведена) жена со силен темперамент во голема мера предизвикана од трауматско минато.

Секако, маките што ги влечел Бланко не се само какви било: тој се сомнева дека неговиот син бил киднапиран од „виолетовата мрежа“ (централна тема на втората книга). Понатаму, Таа е fondубител на караоке, сака да пие многу, опсесивна е и способна да „живее“ со изопаченоста на убијците. Овој последен квалитет е клучен за да ги разјасни сите непознати.

Стил

Тие не се препорачани текстови за чувствителни луѓе, ова се должи на нивото на суровост што го демонстрираат психопатите одговорни за злосторствата. Тоа е повеќе, садизмот е постојан елемент во наративите, со брутални, па дури и есхатолошки слики. Без оглед на целата крв - подеднакво одвратно за некои читатели, како зависност за други - сите три книги се многу добро направени.

Длабочина

И покрај тоа што има малку главен јунак „клише“ за криминалистички роман, куката генерирана од трите наслови е непобитна. Кратката и вртоглава структура на нејзините поглавја придонесува многу за ова. Додека главната наративна нишка носена во разрешувањето на злосторствата, комплементарните приказни и ликови додаваат сложеност во заплетот (без притоа да не се повлекува од нејзината динамика).

Во оваа смисла, Зарате делува како совршена противтежа и е партнер на инспекторот Бланко. Секако, бабата хакер е најоригиналниот лик во целата сага. Заедно, сите ко-starsвезди и секој од подприкажувањата го потврдуваат интересот на публиката да ги знае резултатите од настаните.

Циганската невеста (2018)

Аргумент

Сузана Макаја се појави мртва неколку дена откако ја прослави својата моминска забава. За почеток, тоа е вознемирувачко злосторство поради дупките направени во главата на окцизата, преку кои беа воведени црви. Поради оваа причина, детективите го поврзуваат навирачкиот метод на егзекуција со случајот со Лара Макаја, сестрата на Сузана, која беше убиена седум години порано.

Иако убиецот на Лара беше пронајден и затворен, сомнежите ја напаѓаат целата полициска бригада на чело со инспекторот Елена Бланко. Дали заклучија невин човек? Дали друг психо ги повторува истите чекори? Само една причина се чини несомнена: суровоста кон девојките на родителите Цигани кои ги исфрлија своите традиции за да ги интегрираат во современото општество.

Виолетовата мрежа (2019)

Заговор и синопсис

Тоа е невралгичната книга на сагата, бидејќи крајот на првата рата кулминира со најважната и најинтимна потрага на Елена Бланко: онаа на нејзиниот син Лукас. Што повеќе, Виолетовата мрежа опфаќа бесконечни ужасни злосторства, вклучително и прашања поврзани со смртта на сестрите Мацаја.

Како во Циганската невеста, фактите се здобиваат со поместена инерција непосредно пред средината на книгата. Во тој момент, читателот постојано се соочува со прашања во врска со идентитетот и мотивациите на криминалците. Оние кои имаат толку безобразна смелост и смелост дека се способни да ги пренесат своите тортури преку Интернет.

Бебето (2020)

поведување

Откако целата демонстрирана мрежа беше разбиена, Елена Бланко се повлекува од истражниот состав за да ужива во семејниот живот. Треба да се напомене дека пензионираниот инспектор припаѓа на богато семејство (овој аспект е во контраст со архетипот на „световниот“ детектив во криминалистичкиот роман). Не е изненадувачки што таа поседува куќа во градоначалникот на Плаза во Мадрид.

Малку предвидлив развој, но подеднакво зависност

Полицијата повторно ја контактира Бланко кога еден од нејзините истражувачи (Ксеска) мистериозно исчезнува откако отишол на забава. Поточно, никој не го видел тоа по прославата на влезот на кинеската година (онаа на свињата). Таму, исчезнатата жена запознала прилично привлечен маж, ако е малку сомнителен. (До таа точка, настаните се малку предвидливи, но…).

Ксеска се буди врзана за кревет во близина на фарма за свињи (девојчето може да ги слушне). Затоа, забавата и макабрејниот ритуал што ќе започне се чини дека имаат некаков вид на болни односи. Натаму, трка со времето започнува да ја спасува девојчето среде брза акција преполна со гаден пасус.

Крај?

Последниот дел од Циганската невеста Тоа е покана да продолжите да ги истражувате настаните околу инспекторот Бланко. За разлика од заклучоците на Виолетовата мрежа и Бебето, кои изгледаат попрецизни. Како и да е, со оглед на уредничкиот успех на Кармен Мола, објавувањето на нови наслови со Елена Бланко не би изненадило па дури и телевизиска серија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.