Кармен Мола: нејзината трилогија

Трилогија Кармен Мола

Дали некогаш сте чуле за Кармен Мола и нејзината трилогија? Дали знаете кој е овој писател? Иако има многу малку книги на пазарот, нејзиниот прв роман беше успешен, но кој е автор?

Ако сакате знајте повеќе за Кармен Мола, нејзината трилогија и некои куриозитети на неговото пенкало, не престанувајте да читате што ќе ви кажеме за тоа.

Кој е Кармен Мола?

Првото нешто што треба да го знаете за Кармен Мола е тоа тоа име не е вистинско, но е псевдоним. Самата авторка сакаше, на овој начин, да го задржи својот личен живот настрана од професионалниот, па затоа многу малку луѓе го познаваат писателот. Не само тоа, туку тој не дава и многу лични интервјуа за да се обиде да го задржи својот идентитет. Сепак, успехот на нејзиниот прв роман, проследен со другите два кои се дел од трилогијата, направи сè повеќе луѓе да ја бараат.

Од она што е познато за авторот, Кармен Мола е родена во Мадрид. Познато е дека тој е личност која сака да работи, и неговото семејство. Но, исто така, чувајте ја анонимноста до максимум, поради што тој барал псевдоним за да ги објави своите дела.

La првиот роман што го објави го стори тоа во 2018 година и тоа е првата книга на трилогијата. Следната година го издаде вториот дел, додека, во 2020 година, ја издаде третата рата. Според податоците за продажбата, Кармен Мола има продадено повеќе од 250 илјади примероци, преведени на 11 јазици.

Покрај тоа, и доста достигнување за писателот, е фактот што Diagonal TV и Viacom International Studios ја забележаа трилогијата и потпишаа договор за адаптација на големото платно.

За жал, нема повеќе информации за авторот, дури не се знае ниту дали е тоа навистина жена, или маж. Ниту се организираат рекламни или промотивни настани на нејзините дела, но сè се движи низ социјалните мрежи и без да се покаже кој е автор (да и ставам лице).

Трилогија Кармен Мола

Според зборовите на Кармен Мола

Во интервју на Марија Фасче во Зенда самата авторка - или автор - одговори на тоа прашање.

-Зошто да се скриеме зад псевдоним?

-Всушност, има толку многу причини што не разбирам зошто другите автори не го прават тоа. За почеток, мислам дека важно е романот, а не кој го напишал. Каква разлика има дали е висока, згодна жена или низок, грд човек? Мојот интерес беше луѓето да ја прочитаат приказната за двете цигански девојки и полицискиот инспектор кој сакаше песни за Мина Мацини, кој ја истражуваше нивната смрт. Но, реков дека има повеќе причини. Тоа е мојот прв роман и тоа значи дека професионално се посветувам на нешто друго.

Не сакав моите колеги, моите пријатели, снаите или мајка ми да знаат дека ми падна на памет да напишам за некој што убива млада жена со дупчење дупки на черепот, да стави ларви од црви и да седи и да гледа како тие го јадат мозокот ... Не би разбрале, за сите сум толку конвенционален ... Има уште повеќе. Што ако романот беше апсолутен неуспех? Wouldе мораше да се објасни и ќе беше многу засрамен. И, напротив, ако беше убедлив успех? Можеби бев принуден да го сменам својот живот, што е нешто за што не се чувствувам, јас сум многу задоволен од мојот ... Можев да мислам на повеќе причини, сигурен сум.

Пенкалото на Кармен Мола

Трилогија Кармен Мола

При промовирање на Кармен Мола, една од големи афирмации беше оној кој беше „шпанска Елена Феранте“. Всушност, ако се анализира пишувањето на едното и другото, многумина мислат дека се спротивставуваат. Тие се тотално различни во начинот на раскажување. Сега, во однос на општата форма на криминалистичкиот роман, би можеле да кажеме дека тој е многу сличен.

И тоа е Кармен Мола многу директна во неговата нарација, толку многу што настаните што се раскажуваат во неговите приказни се толку груби, страшни и со бруталност дека може да ве чини да продолжите да читате. За неа, злото постои во нејзините книги и го презентира на најсуров и безмилосен начин, без разумност. Чистото зло.

Исто така, тоа го покажува тоа ги истражуваше елитните полициски сили бидејќи неговото знаење за тоа како работи е прилично точно, како и развојот на истрагата, за „триковите“ за да се спречи затворање на случајот ...

Друг аспект на се издвојува од пенкалото на Кармен Мола е начинот на кој нè прави да ги знаеме „лошите“ карактери. Со други зборови, влегува во умовите на антагонистите, или секундарните антагонисти, за да нè натера да откриеме изопачен карактер, чисто зло, дивјаштво ... Всушност, од трите книги, можеби е последната што ве остава со чувство најблиску до најзасиленото зло.

Кармен Мола: нејзината трилогија

Трилогија Кармен Мола

За Кармен Мола знаеме за нејзината трилогија, бидејќи токму сега тие се книгите што ги објави досега. Сепак, знаеме дека тоа нема да биде единствено, особено со успехот што го значеше трилогијата.

Затоа, сакаме да ви кажеме за секоја од книгите за да знаете малку за што се работи.

Циганската невеста

Циганската невеста е првата книга во трилогијата. Во него ќе најдете а приказна многу слична на приказната за крими-роман. Но, како што одите заедно, сфаќате дека има нешто друго. И тоа е дека наместо убиство, ќе имате две од нив, поврзани едни со други, каде што главниот лик мора да ги разјасни фактите.

Добрата работа кај овој роман е што пишувањето го тера читателот да учествува во таа мистерија, бидејќи тој го претвора во детектив, полека го гранатира и четка за да може да знае како ќе заврши.

Виолетовата мрежа

По „Циганската невеста“, во 2019 година дојде „Виолетовата мрежа“, вториот дел од трилогијата каде продолжуваме со главниот лик што веќе го сретнавме во првата книга. Сепак, далеку од тоа да нè запознае со постуден и затворен карактер, тоа оди пролевање малку на човечкото суштество што се крие во него. Со други зборови, тоа ве тера да започнете да знаете зошто е ваков, зошто се однесува така.

И за ова, случајот што тој го презентира е срцепарателен: исчезнувањето на синот на главниот лик. Затоа, вие не само што ќе добиете полична и похумана слика на инспектор, туку и на мајка способна да стори сé што може за да го најде својот син, дури и кога тоа се граничи со нелегалност и го загрозува нејзиниот сопствен живот (и на другиот).

Бебето

Последната книга во трилогијата на Кармен Мола беше објавена во 2020 година и досега беше една од најдобрите книги што таа ги напиша. Покрај тоа, постои јасна еволуција на женскиот лик, инспекторката Елена Бланко.

Иако во втората книга тој ни покажа повеќе човечки карактер, во оваа трета приказна тој продолжува да го подобрува тој аспект. Тоа е, пребарување хуманизирајте го ликот за да соживеете со читателот. Во овој случај, мистеријата ќе биде да се најде исчезнат пријател.

Се разбира, ќе најдете подиректна, сурова, па дури и застрашувачка нарација. Автентичен крај во согласност со криминалистичкиот роман.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.