Трикови за избор на добри имиња за вашите литературни ликови

Сите знаеме кој е Хари Потер ако го именуваме ... Да, вистина е, дека многумина го познаваат само од неговите филмови, но скоро сите знаат дека тој се однесува на лик од големата сага за фантастична младинска литература создадена од Англиски писател J.К.Роулинг.

Но, зошто некои имиња на литературни ликови остануваат во нашата меморија подобро од другите? Дали мислите дека тоа се должи единствено на успехот на книгата или е нешто друго? Јас лично мислам тоа се должи на сè малку: дека книгата е добра, дека е доволно промовирана и стигнала до читателот, дека пренесувала вредности и чувства според читателот и неговата фаза од животот во тоа време, дека тој е познат автор, итн. Но, за жал, не сите ја исполнуваат оваа последна точка. Не сите сме Артуро Перез Реверте или Карлос Руиз Зафон, само да кажам двајца сегашни успешни автори.

Поради оваа причина, денес сакавме да им понудиме на писателите, покрај редовните читатели на нашиот блог, низа трикови за избор на добри имиња за литературните ликови на сегашните и идните списи.

Како да ги именуваме нашите литературни ликови?

 1. Името што го избравте за вашиот карактер треба да одговара на карактеристиките и начинот на постоење на тој лик, т.е. мора имаат кохерентност. Може да биде дека ликот роден во Велс, на пример, се нарекува Антонио, но дали е тој најчестиот? Ова е она што го мислиме со тоа што му даваме соодветно и соодветно име.
 2. Не мора да бидете премногу бизарни избор на име… Да, оригиналните имиња можат да привлечат поголемо внимание, точно е, но само затоа што името е едноставно, како што се Марија, Хуан или Алфонсо, не значи дека е полесно да се заборави.
 3. На некои ликови не им треба ниту име! Пишувајќи, понекогаш грешиме дека сме премногу детални и формални, но зошто сите ликови треба да имаат свои имиња? Некои можеби се познати по своите прекар или едноставно од некоја физичка карактеристика. Примери: „Кукот“, „Русокосата“ итн.
 4. Користете ги нивните иницијали. Понекогаш едноставната буква, во овој случај почетната на вашето име, може да се запомни уште подобро и да привлече повеќе внимание од самото име. Примери: M. de Magdalena, X. de Xavier, итн.
 5. Можеш ли употреба на речникот на имиња, и за жените и за мажите, ако тие секогаш излегуваат исто и сакате креативно и поинакво име.

А ти, со каква техника вообичаено го избираш името на твојот главен лик или споредни ликови?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниела де ла Круз dijo

  Добри поенти што треба да ги имате предвид, иако повеќе се залагам за значењето, чувството што го остава при изговарање, па дури и како тие спојуваат некои имиња со други:

бул (точно)