Трагичната судбина на децата на католичките монарси

Трагичната судбина на децата на католичките монарси
Во последниве години, историскиот роман е претпочитана тема на многу читатели, од Името на розата до Столбовите на земјата, парцели со средновековна и историска позадина се најдоа на полиците на многу библиотеки и книжарници. Се нарекува последното дело кое покрај тоа што е историски роман е научно референтно дело Трагичната судбина на децата на католичките монарси. Дело што ги собира несреќите на пет сина на католичките монарси, нивните судбини и улогата што нивните животи ја играа во модерната историја на Европа и Шпанија.

Во текот на изминатите неколку години, многу писатели одлучија да творат и да раскажуваат приказни за католичките монарси, последното од нив е Висента Маркез де ла Плата, писател на историскиот роман кој сакаше да го раскаже трагичниот живот на децата на католичките монарси, бидејќи тие се на еден или друг начин оние што ги пренеле желбите на своите родители.

Покрај тоа, Висента Маркез избра некои принцови или поточно доенчиња, бидејќи во Шпанија само терминот „принц„За престолонаследникот, многу склон кон романот и измислени приказни бидејќи сите деца на католичките монарси им беше скратен животот.

Авторот, Висента Марија Маркез де ла Плата, е историчар и дипломиран генеалогија, хералдика и благородништво од Институтот ЦСИК. Била професор на Современиот универзитет во Лисабон и Универзитетот во Севилја. Иако неговата специјалност е доцниот средновековен период, Висента има многу успешни напади во другите периоди од историјата, за што сведочи Трагичната судбина на децата на католичките монарси или неговата најнова работа, Валидноста.

Според шпанската традиција, може да има само еден принц, а останатите аспиранти за престолот се нарекуваат Инфантис

Смртни случаи, несреќни бракови, болести итн. Многу теми кои се фокусираа на децата на Изабел и Фернандо и тоа силно скратена животот на овие доенчиња и предвремената шпанска држава.

Сите ја знаеме theубовната приказна за Хуана ла Лока, која Висента Маркез де ла Плата има голем интерес и точност во нејзината работа “Трагичната судбина на децата на католичките монарси”, Но, малкумина го знаат тоа трагична приказна за младиот принц он или како Кетрин, нивната сестра, беше кралица на Англија и прва сопруга на Хенри VIII, првиот монарх што се разведе и кој го институционализираше разводот меѓу христијаните.

Овие можат да бидат деца на католичките монарси кои најмногу влијаеле на текот на историјата. Со смртта на Хуан, завршила династијата Трастамара, на која припаѓале католичките монарси и била локална династија, а тоа значело влада на една млада шпанска империја од странски владетели до Пиринејскиот полуостров.

Хуан е роден во походот против освојувањето на Кралството ГранадаНеговите родители копнееја по машко дете, кое во моментот го немаа и имајќи го Хуан, не само католичките монарси, туку и целото кралство, се надеваа на овој млад принц.

Хуан се ожени со сестрата на Фелипе ел Хермозо, за разлика од Хуана ла Лока, Хуан и неговата сопруга се сакаа и тоа беше loveубов на прв поглед, но кревкото здравје на Хуан ја скрати судбината на овој брак и без да го заврши медениот месец, Хуан почина земајќи Ги добивам надежите на Шпанија.
Трагичната судбина на децата на католичките монарси

Улогата на Каталина беше појасна или подобро кажано, подиректна. Како сопруга на Хенри VIII, Кетрин беше кралица на Англија и нивниот брак беше можеби првиот династички проблем околу круните и наследството што постоеше во модерната ера, проблеми што се родија веќе со подготовката на венчавката.

Педро Мартир де Англерија: «Тука лежи надежта за Шпанија».

Парадоксално беше фактот дека лицето кое го иницираше крајот на Каталина, исто така, имаше шпанско потекло. Сите знаеме што се случи меѓу Ана Болејн, Хенри VIII и нивната несреќна сопруга Кетрин. Трио кое не само што направи револуција во земјата, туку и религии во моментот, особено католичката христијанска религија.

La несреќна loveубовна приказна за Хуана Ла Лока Сите го знаеме, или од нашите часови по Историја или од познатиот истоимен филм. За разлика од нејзините браќа и сестри, Хуана не била жртва на смрт, туку смрт на нејзините роднини. Фелипе ел Хермозо, син на австриските императори и лудата Juубов на Хуана, претрпе многу брза посета на смртта и тоа го предизвика лудилото на Хуана, која веќе имаше неколку деца на бургундскиот принц и кои ќе бидат идните владетели на Шпанската империја и австро-унгарската империја. Хуана беше брзо поврзана со младиот австро-унгарски принц, кој според католичките монарси би значел зближување меѓу Шпанија и централноевропските кралства. Иако овој брак беше договорен, сепак loveубовта помеѓу Хуана и Фелипе беше многу страствена и лудо, нешто што ќе донесе сериозни последици.

https://www.youtube.com/watch?v=ND7cOLp7lk0

Повеќе незабележана судбината на Г-ѓа Марија y Доза ИзабелИнфантас од Шпанија и кралици на Португалија, прво тоа беше Доња Изабел која се омажи за португалскиот крал, а по нејзината смрт беше Дона Марија која го зазеде местото како сопруга и кралица на Португалија. И можеби токму овој недостаток на свесност е неправеден во врска со неговата приказна. И врските на Марија и на Изабел претставуваа значителна промена во модерната историја на Шпанија. Овие синдикати му дозволија на правнукот на католичките монарси, Фелипе Втори, да биде крал на Португалија и Шпанија, со што се обединија за прв пат по долго време. целиот Пиринејски полуостров под истиот монарх.

Внуците, а не децата на католичките монарси имале круна

Се разбира, децата на католичките монарси имаа многу обележани и многу скратени животи, како да ги напишал самиот Макијавели, иако да ја кажам вистината, големиот автор го напишал своето дело “принц”Во чест на неговиот татко, кралот Фердинанд католик.

Трагичната судбина на децата на католичките монарси е историско дело дека иако со некои литературни лиценци, нивните податоци, нивните приказни, нивното знаење се точни. Ова го прави делото добро резиме на она што се случило во Шпанија или Шпанците (како што го нарекувале жителите од тоа време) помеѓу 1495 и 1504 година, година во која починала Изабел ла Католика и во која живеела само една ќерка на католичките монарси , Хуана, попозната како Хуана Ла Лока.

Можеби би преферирал дека Висента Маркез де ла Плата беше поамбициозен и зборуваше нешто за потомците на децата на католичките монарси, не зборувам за начинот на кој ги спомнува во работата, туку за да им даде повеќе водечки улога, не залудно, Марија од Тудор, ќерка на Кетрин и Хенри VIII и Чарлс од Гент, син на Хуана и Фелипе ел Хермозо, биле кралеви на Англија, соодветно. Наслови добиени од внуци, но не добиени од деца на католички монарси. Дури и да е така, делото што ни го претстави Вичента Ма Маркез де ла Плата е исклучително дело што може да важи за нашите литературни моменти или за нашите научни моменти, бидејќи во двата моменти работата е многу добра. Значи, ако сте loversубители на историски романи или историја, имајте го ова дело во предвид и ако видите дека ве интересира да го прочитате, тоа е нешто што не чини ништо.

Важни прашања

 • El владеење на католичките монарси тоа беше од 1479 година до 1504 година (смрт на Изабел ла Католика).
 • Децата на католичките монарси беа 5: Изабел, Каталина, Марија, Хуана и Хуан.
 • Единствениот син кој ги наследи католичките монарси беше Хуана, која никогаш не владеела затоа што била луда иако ја има титулата кралица на Кастилја.
 • Во годината 1504 Изабел католичката умира и во 1516 година Фернандо ел Католико, по што се појавува регентноста на кардиналот Сиснерос.
 • Со католичките монарси концептот на «Шпанија»Каде што секое кралство ја одржуваше својата автономија.

Да знаете повеќе.

 • Ортиз, Алонсо (1983):Дијалог за образованието на принцот Дон Хуан, син на католичките монарси. Хозе Порруа Туранзас Едитивес, Мадрид.
 • Хиклинг Прескот, В. и Вал Валдивиезо Мª. I. од, (2004): Историја на католичките монарси. Кастилја и Леон.
 • Val Valdivieso Mo. I. од,(2004): Изабел I од Кастилја (1451-1504). Изданија на Орто, Мадрид.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

24 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   номорато dijo

  Артикулазо! одличен осврт со историскиот комплемент

 2.   Виламандос dijo

  Убаво е да се читаат написи како оваа.

  Честитки пријателе!

 3.   Мигел Гатон dijo

  Вистината е дека книгата изгледа многу добро. Отсекогаш сметав дека е за жалење колку малку луѓе имаат историска култура во врска со трансценденталните прашања во историјата на Шпанија.

  Сега е попознат животот на децата на католичките монарси, но пред се благодарение на успехот на Изабел, серијата емитувана од ТВЕ1.

  Со почит,

  1.    Хоакин Гарсија dijo

   Вистината е дека пред Изабел имало и други серии кои добро ги илустрирале животите на децата на католичките монарси, како што се Лос Тудорс. Се надевам дека ќе излезат малку по малку повеќе серии од овој стил. Поздрав и благодарност за коментарот !!! 😉

 4.   Ева Марија Родригез dijo

  Додадено во мојата листа за читање и повеќе по ваков вовед.

 5.   Кармен Гилен dijo

  Погледнете колку е тешко за еден историски напис да ме фати и да го прочита во целост (лични вкусови), но вие го постигнавте тоа Хоакин. Многу добра и сеопфатна статија. !! честитки !!

  1.    Хоакин Гарсија dijo

   Ви благодарам многу Кармен, иако вашите написи многу ме привлекуваат. Поздрав, и многу ви благодарам. 😉

 6.   Начо dijo

  Ви благодарам многу за овој фантастичен напис! Го ставив на мојот список со книги за читање.

 7.   Луис dijo

  Каков вовед ... Јас го ставам на мојот список за очекување што чека.

 8.   инагиосала dijo

  Само што го ажурирав списокот со обврски, ставајќи го ова на прво место. Изгледа толку добро.

 9.   Гнцл dijo

  Се согласувам со остатокот од коментарите, многу комплетен напис.

 10.   јабиер dijo

  Јас не сум голем обожавател на историскиот роман, кој го ставам настрана со години наназад, но написот е многу добро направен и според она што го коментирате, разгледаната книга не изгледа како класична измислена измама на вендебури.

  За да го искористите коментарот и да препорачате нешто поврзано со темата наследници на тронот, но од пофантастичен вид, ви оставам поим за еден многу iousубопитен краток роман наречен „El amigo de la muerte“, напишан од Педро Антонио де Аларкон, еден од нашите романтичари.

  http://www.cervantesvirtual.com/obra-visor/el-amigo-de-la-muerte-cuento-fantastico–0/html/ff8e4904-82b1-11df-acc7-002185ce6064_1.html

  1.    Хоакин Гарсија dijo

   Ви благодариме Јабиер, за коментарот и за придонесот. Ми дадовте идеја и можеби е време да ги разгледам класиците во Алитература. Ви благодарам многу

 11.   Без тилда dijo

  Ви благодариме за статијата, интересно интересно

 12.   анавалдеспастор dijo

  Ја сакам статијата. Но, имам прашање во врска со Хуана Ла лока. Велите тој полуде по смртта на Фелипе. Но, дали самиот Фелипе не ја заклучи кога Кортес одби да ја онеспособи? Тоа е дека не е толку јасно дека била болна, но дека неверојатно го заебала од jeубомора. Па, јас го разбрав на тој начин. Во секој случај, ја сакам статијата и со нетрпение очекувам да ја прочитам книгата веќе. Фала што Сподели!

  1.    Хоакин Гарсија dijo

   Здраво Ана, случајот со Хуана ла Лока е нешто збунувачки, не само за тоа време, туку и за историјата воопшто. Кортес одби да ја онеспособи, но Фелипе не успеа да се заколне во Кортес, така што навистина не знам до каде беше анегдота, до кој степен беше реалност и до кој степен влијаеше на Шпанија, бидејќи можеше да заклучи нагоре, но неколку часа или неколку дена. Што ако се знае дека пред смртта на Фелипе, Хуана не покажуваше знаци на лудило (она што денес го разбираме како лудило) и по смртта на Фелипе им ги покажа. Дури и со сè, Хуана ја доби титулата кралица на Кастилја, но таа никогаш не служеше како таква, дури ни по бунтовите на Комунерос. Под ова мислам дека тоа е многу збунувачка фигура како што ќе видите. Патем, многу ви благодарам за вашиот коментар и за комплиментите. Се најдобро;)

   1.    анавалдеспастор dijo

    Благодарам Хоакин!

 13.   Асен Хименез (@ AscenJimnez1) dijo

  Многу интересно. Willе мора да го прочитаме! 😉

 14.   Фран Марин dijo

  Слушнав за оваа книга и сега мислам дека решив да ја прочитам! Ви благодариме за информацијата и многу добра страница!

 15.   Хоакин Гарсија dijo

  Ви благодарам многу на сите за вашите мислења и благодарност и, се разбира, за вашите сомнежи, се надевам дека ви се допаѓа книгата и дека ќе ја кажете тука, ако и вие не ви се допаѓа. И, се разбира, ако можете, би го ценел ако вклучите нешто во врска со книгата за вашата жетва, за идните читатели да имаат поцелосен преглед на книгата. Ви благодарам уште еднаш на сите. Поздрав

 16.   мајрафдежоглар dijo

  Оваа книга паѓа рамно !! Иако е срамота што некои деца се толку славни, а други остануваат незабележани како Марија, која дури и да има 10 деца, веќе го заслужува своето место во историјата. Сите знаеме дека Хуана беше мајка на Карлос Први, но никој не памети дека Марија беше мајка на Изабел де Португалија, сопруга на Карлос Први и царица на Светото Царство.

 17.   Хесус Алварез dijo

  Одличен напис, Хоакин. Долги години сум голем обожавател на историскиот роман. Ја запишувам книгата. Само што го читате вашиот напис, сакате да започнете да го читате. Ви благодариме и за коментарите, навистина интересно.

 18.   нати dijo

  Каде можев да ја купам книгата

 19.   хавиер урбасос арбелоа dijo

  Хуан е роден во Севиља, но за време на кампањата за граѓанска војна во Кастилија помеѓу Изабел и Хуана ла белтранеја.