Токио Блуз

Токио Блуз.

Токио Блуз.

Токио Блуз (1987) е петти роман на јапонскиот писател Харуки Мураками. За време на објавувањето, јапонскиот автор не бил странец во издавачкиот свет и покажал поинаков стил во неговите претходни публикации. Уште повеќе, тој самиот мислеше на овој текст како еден вид експеримент чија цел беше да ги истражи длабоките проблеми на едноставен начин.

Резултатот беше приказна способна да се поврзе со луѓе од сите возрасти, особено со млада публика. Всушност, повеќе од четири милиони примероци од Токио Блуз. Оттука, стана осветувачка титула за јапонскиот писател, кој оттогаш е добитник на бројни награди. Покрај тоа, неговото име сè уште е кандидат за Нобелова награда за литература.

Резиме на Токио Блуз

Почетен пристап

Во почетокот на книгата се воведува Тору Ватанабе, 37-годишен маж кој е занесен во авион (кој слетува) кога слушајте посебна песна. Тоа парче - "Норвешко дрво", од легендарниот англиски бенд „Битлси“ - го предизвикува многу спомени од неговата младост (од неговото време како студент на универзитет).

На тој начин, приказната се сели во градот Токио во текот на 1960-тите години на минатиот век. Во тоа време, вознемирувачки настани се случија низ целиот свет поради студената војна и разните социјални борби. Во меѓу време, Ватанабе ги раскажува деталите за неговиот престој во главниот град Јапонец со опипливо чувство на немир и осаменост.

Пријателство и трагедија

Како што напредува приказната, се присетува главниот јунак детали за нивните универзитетски искуства, каква музика слушаше и чудната личност на некои колеги. Исто така, Ватанабе брзо алудира на нејзините loversубовници и нивните сексуални искуства. Следно, тој укажува на наклонетоста што ја имал кон Кизуки, неговиот најдобар пријател уште од адолесценцијата, и Наоко, неговата девојка.

На таков начин, поминува очигледно нормален секојдневен живот (сензација предизвикана од едноставниот и близок јазик на нарацијата ...). додека избувнува трагедија во животот и ја означува психата на ликовите засекогаш: Кизуки се самоубива. Во вашиот обид да ја надминете страшната загуба, Тору одлучи да се оддалечи од Наоко една година.

Средба

Наоко и Тору повторно се сретнаа на универзитетот по периодот на изолација на главниот јунак. А) Да, се појави вистинско пријателство што отстапи место на неизбежна взаемна привлечност. Но, таа сепак покажа симптоми на ментална кревкост, затоа требаше да се соочи со траумите од минатото. На овој начин, младата жена била примена во центар за психолошка помош и одмор.

Одвоеноста на Наоко го зголеми чувството на осаменост на Ватанабе, поради оваа причина, тој започна да покажува знаци на нарушено постоење. Подоцна, мислеше дека се в inуби во Мидори, друга девојка која служеше за привремено ублажување на нејзините таги. Потоа, Тору беше зафатен од виорот на страст, секс и нестабилност емотивно чувство заробено помеѓу две жени.

Резолуција?

Развојот на настаните неминовно го турка главниот јунак кон еден вид длабока рефлексија низ димензии на сонот. Во оваа инстанца, не е можно јасно да се разликуваат кои факти или предмети се точни, а кои имагинарни. На крајот, посакуваната стабилност е можна само кога протагонистот е во состојба да созрее одвнатре.

Токио блуз, според зборовите на Мураками

Во интервју со Земјата (2007) од Шпанија, Мураками објасни во однос на „експериментот“ Токио Блуз, следниот: "Немам интерес да пишувам долги романи со реален стил, но решив дека, само еднаш, ќе напишам реален роман. Јапонскиот писател додаде дека обично не ги чита неговите книги откако ќе бидат објавени, бидејќи нема приврзаност кон прашања од минатото.

Подоцна, во интервју спроведено од Ксавиер Ајен (2014), Мураками го опиша својот афинитет кон ликовите со психолошки проблеми. Во врска со тоа, тој рече: „Сите имаме свој вид ментални проблеми, кои понекогаш можеме да ги задржиме несвесно, без да се појави на површината. Но, сите сме странци, сите сме малку луди “...

Десет фрази на Токио блуз

 • „Кога сте опкружени со темнина, единствената алтернатива е да останете неподвижни додека вашите очи не се навикнат на темнината“.
 • „Она што нè прави нормални луѓе е да знаеме дека не сме нормални.
 • „Не жалам за себе. Само просечни луѓе го прават тоа “.
 • „Ако го читав истото како и другите, на крајот ќе размислував како нив.
 • „Смртта не се спротивставува на животот, смртта е вклучена во нашиот живот.
 • „Никој не ја сака осаменоста. Но, не ме интересира да се дружам по секоја цена “.
 • „Зарем во моето тело нема вид на нејасна меморија каде што сите клучни спомени се акумулираат и се претвораат во кал?
 • „Тоа ти се случува затоа што остава впечаток дека не ти е гајле да ги сакаш другите.
 • „Човек што прочитал три пати Големиот Гетсби можеби е мој пријател “.
 • „Многу бедниот ќе завиваше или шепотеше, во зависност од тоа на кој начин дуваше ветерот.

За авторот, Харуки Мураками

Најпознатиот јапонски писател на планетата денес е роден во Кјото на 12 јануари 1949 година. Тој е потомок на будистички монах и единствено дете. Нејзините родители, Мијуки и Кјаки Мураками, беа наставници по литература. Од оваа причина, малиот Харуки израснал опкружен со културна средина, со многу литература од различни делови на светот (во комбинација со јапонски).

Цитат на Харуки Мураками.

Цитат на Харуки Мураками.

Слично на тоа, англосаксонската музика беше чест проблем во домаќинството Мураками. До тој степен што музичкото и литературното влијание на западните земји се белег на муракамиското пишување. Подоцна, младиот човек Харуки избра да студира театар и грчки јазик на универзитетот Васеда, една од најпрестижните во Јапонија. Таму се запозна која денес е сопруга Јоко.

Преамбулата на идниот писател

За време на неговиот студентски универзитет, Мураками работел во музичка продавница (за винил плочи) и често посетувал џез таверни „Genанр на музика што ја сака“. Од тој вкус произлезе дека во 1974 година (до 1981 година) тој одлучи да изнајми место за да основа џез бар заедно со неговата сопруга; го крстија „Питер мачка“. Двојката решила да нема деца поради нивната недоверба кон следната генерација.

Подемот на бестселер автор

Во 1978 година, Харуки Мураками зачнати идејата за станете писател за време на бејзбол натпревар. Следната година Тој започна Слушнете ја песната на ветрот (1979), неговиот прв роман. Од тие пет години, јапонскиот писател продолжува да создава приказни со изненадувачки ликови во нешто вознемирувачки ситуации.

Мураками престојуваше во САД помеѓу 1986 и 1995 година. Во меѓувреме, лансирањето на Норвешко дрво - Алтернативниот наслов на Токио Блуз- означи полетување во неговата книжевна кариера. Иако неговите приказни биле пофалени од милиони следбеници на пет континенти, тој не бил изземен од строга критика.

Стилски и идејни карактеристики на литературата на Харуки Мураками

Надреализам, магичен реализам, ониризам ... или мешавина од сите нив?

Делото на писателот од земјата на изгрејсонцето никого не остава рамнодушен. Без разлика дали се тоа книжевни критичари, академски аналитичари или читатели, концепцијата на муракамискиот универзум буди жестоко воодушевување или необична непријателство. Тоа е, се чини дека нема средни точки при испитување на работата на Мураками. Која е причината за таквото (прет) судење?

Од една страна, Мураками замислува пишување со намера дека пркоси на логиката, поради неговата непобитна посветеност кон световите од соништата. Следствено, ретките поставувања создадени од Јапонците се приближуваат до надреално наратив. Покрај тоа, естетика, некои ликови и литературни ресурси чувај многу сличност со облиците на магичен реализам.

Единственоста на Муракамија

Фантазијата, атмосферата слична на соништа и паралелните универзуми се вообичаени елементи во наративот на Мураками.. Сепак, не е лесно да се дефинира во одредена струја, бидејќи во нивните приказни околината и времето често се расплетуваат или изобличуваат. Оваа деформација на реалноста може да се случи во илузорни контексти или во умовите на ликовите.

Зошто муракамскиот наратив генерира толку многу непријателство?

Мураками, како и другите најпродавани личности - Дан Браун или Пауло Коеhoо, на пример -, тој беше обвинет за „повторување со неговите ликови и плочи“. Дополнително, лошите страни на азиската литература истакнуваат дека повторното отсуство на граници помеѓу имагинарното и реалното завршува збунувачки (непотребно?) Читателот.

Не obstante, многу недостатоци на Мураками се сметаат за голема доблест од легиите навивачи и гласови поволни за неговиот оригинален начин на раскажување приказни. Сите карактеристики споменати во однос на наративот преполн со надреални, елементи од сон и фантазија се исто така забележливи во Токио Блуз.

5-те најпродавани книги на Мураками

 • Токио Блуз (1987)
 • Хроника на птицата што го ветрови светот (1997)
 • Спутник, myубов моја (1999)
 • Кафка на брегот (2002)
 • 1Q84 (2009).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)