Тоа беше жена која ја изгради првата библиотека во светот

На 14 април 2016 година, на фотографијата е прикажан дворот на џамијата Ал-Каравијин во Фез, Мароко. Основана пред 12 века од пионерска жена, библиотеката ал-Каравијин завршува внимателен проект за реставрација и кралот Мохамед Шести се очекува да биде претседател на повторното отворање. Но, властите не одлучија дали јавноста ќе може да ги види своите богати исламски ракописи или таа привилегија ќе биде ограничена на универзитетски истражувачи. (Фотографија на АП / Самија Еразуки)

Иако секој знае дека првата библиотека што е создадена е во Александрија во XNUMX век п.н.е.Дали знаевте дека тоа е жена која ја изгради првата библиотека во светот речиси илјада години подоцна? Да, тоа беше муслиманка, поточно, Фатима Ал-Фихри, кој го искористи целиот свој дел од наследството на неговиот татко (тој беше многу богат и важен трговец во областа) за да создаде цел центар за знаење во кој се наоѓаа библиотека, универзитет и џамија, сè на едно место.

Тоа се случи во 854 г. и во моментов е обновен од архитект Азиза Чауни. Според самата архитектка, Фатима Ал-Фихри раскинала со типичното мачо и старомодно клише во тоа време: Како една жена од XNUMX век наследува толку голема сума пари, ги донира и исто така поминува голем дел од својот живот надгледувајќи го изградба на тој центар на знаење?

Фатима Ал-Фихри, кога ја испланираше оваа огромна и културна конструкција, немаше предвид дека овој комплекс е важен само за Мароко, но дека тоа ќе биде голем напредок за сите Блискиот Исток.

Читалната на библиотеката во џамијата Ал-Каравијин во Фес, Мароко, фотографирана на 14 април 2016 година. Библиотеката, една од најстарите во светот, е преуредена и наскоро повторно ќе биде отворена. Но, не е јасно дали ќе ја задржи својата политика за ограничување на пристапот само до академците или за прв пат ќе овозможи пристап до пошироката јавност. (Фотографија на АП / Самија Еразуки)

Архитектот Азиза Чауни, со двојна мароканско-канадска националност, започна да ја обновува оваа библиотека во 2012 година, на што многу нешта ја обединуваат: нејзиниот прадедо студирал во таа библиотека, таа пораснала во тој град до својата 18 година, но никогаш не беше во можност да влезе во неа затоа што не беше отворена за јавноста.

Рече библиотека денес зачувува повеќе од 4000 книги, имајќи ги повеќето 1200 години. Една од „анегдотите“ на проектот за реставрација е дека архитектурата мораше да се справи со многумина сексистички коментари затоа што не беше разбрано како тие не одбрале марокански архитект наместо жена за тоа дело. Според неа, најрадосно е што жителите на Фез можат да одат во библиотеката да учат, меѓу кои е и нејзиниот сопствен син.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)