Терје Виген, непозната епска поема од Хенрик Ибзен

Фото: Дел Гримстад Адресетиденде. Норвешкиот актер и режисер Тронд Еспен Сеим минатиот 4 август откако го изрецитираше Терје Виген на деновите Ибзен-Хамсун што се одржа во Гримстад.

И се смета скоро како Дон Кихот во нордиската земја од каде Хенрик Ибзен е без сомнение нејзиниот најголем драмски писател и еден од најуниверзалните норвешки автори. Минатиот август се одржаа деновите Ибзен и Хамсун, каде што, како и обично, Терје Виген, наративна поема, непознат за обичниот читател, кој има едно од тие епски приказни чиј протагонист станува национален мит. Затоа, го приближувам малку до толпата и шетам околу Ибзен.

Хенрик Ибзен

Роден во Скиен Во 1828 година, Ибзен, норвешки драмски писател и поет, е еден од највлијателните автори на модерната сцена. Неговиот Кукла куќа, со својот протагонист Nora, е една од најпознатите на сите времиња и најактуелна деновиве по своето феминистичко тврдење. Други добро познати дела се БрендВрсник ГинтХеда Гејблер.

Главен експонент на модерна реална драма, неговите дела беа разгледани скандалозно во општеството на викторијански вредности преовладувајќи, бидејќи тој отворено ги испрашуваше. Ниту, пак, ја изгубиле својата валидност со текот на времето и тие продолжуваат да се вршат редовно. Без понатаму Националниот театар Осло го слави следниот Фестивал во Ибзен од 8 до 19 година на овој месец.

Терје Виген

Аспектот и поетското творештво на Ибзен се практично непознати околу овие делови, но тие се многу популарни во нордиските земји. Од Терје Виген особено, но исто така и од неговите други песни, се вели дека тие станале еден вид компилација што децата ја изучуваат како овде Кихот.

Терје Виген е епска поема од 52 строфа што Ибзен го објави во 1882. Ја раскажува драматичната приказна за еден човек, храбар и бестрашен морнар тоа, во наполеонски војни, за време на англиската блокада на Норвешка во 1809, и со неговите семејство на работ на смртта од глад, тој веслаше од Мандал до Данска да донесе јачмен.

Оваа поема е направена од тогаш филмски адаптации a музички.

Филмот

Со насловот што се однесува на првите две редови од песната „Некогаш имаше старец на неплоден остров“, филмот (Имаше човек) е шведска адаптација, која припаѓа на Тивок филм, кој пукаше и глумеше во starвезда Виктор Сјострем во 1917 година. За 60 минути ја гледаме приказната за Терје Виген, рибар кој живее со својата сопруга (Берглот Хусберг) и нивната ќерка во село на јужниот брег на Норвешка.

En 1809, поради континенталната блокада на Наполеон против Англија, во селото доаѓа воен службеник за да го пријави тоа не можете да рибите на одредено растојание од крајбрежјето или приближување до соседна Јутланд. За да се избегне ова, Терје Виген е посветен на шверц товар со брегот на Данска. Сепак, во еден од тие излети тој завршува откривајќи а англиски брод што на почетокот успева да го избегне. Лоша среќа го сака тоа, следниот пат и по лута брканица, Терје Виген бидат фатени.

Водени до бродот, ќе бидете однесени во А. затвор Англиски каде ќе биде до 1815 година. Кога ќе се врати во неговото село, тој го наоѓа тоа се е променето. Некои соседи дури и не го препознаваат и кога ќе се врати дома, тој учи од брачната двојка што живее во тоа неговата сопруга и малата ќерка починаа од глад. Неговиот впечаток е таков што тој пропаѓа и подоцна, целосно разочаран, се приближува до гробиштата за да ги види нивните гробови.

За да напредувате и покрај откажувањето, најдете друга работа како пилот на чамци, но малку по малку тие заземаат незадоволство, незадоволство и желба за одмазда. Еден ден селаните забележале а брод тоа е наскоро да мијалник. Терје Виген, и покрај неговата возраст, но благодарение на неговата вештина, тргнува да им помогне на патниците во бродот. Но тогаш препознајте го англискиот капетан кој го фати и го испрати во затвор.

Очајот и страста за одмазда го наведоа да им нареди на морнарите да го напуштат бродот, додека тој ги принудува капетанот, неговата сопруга и ќерката да влезат во неговиот брод за да ги потопи. Најслепената омраза прави ја фати девојката со намера да ја убиено гледајќи во нејзиното лице, тој се сеќава на својата ќерка и неговото старо јас повторно се појавува kindубезен Тој е згрозен од тоа што ќе направи и ги става безбедно на некои карпи сè додека другите локални жители не ги соберат сите и ги однесат во селото.

На крајот, двојката и нивната ќерка одат во куќата на Терје Виген во благодарам лично и тие заминуваат додека тој ги отпушта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.