Јубилејна година во Терезија. 5 песни на Тереза ​​де úесус на нејзиниот роденден

Ние сме во средина на првиот Јубилеј од Терезија, што започна на 15 октомври минатата година (празник на Света Тереза ​​Исусова), и ќе трае до 15 октомври 2018 година. И парафразирајќи го Енрике IV, посета на Авила маса е секогаш добро вреди. Но, ако сакаме и оваа година божествено уживање преку светителот, има уште повеќе причини да се преминат wallsидовите и да се јаде бифтек како последен грев на ненаситност што треба да се прости. Она што е непростливо е да не ја прочитате Тереза ​​де Цепеда и Ахумада, која е роден на ден како денес на 1515.

Но, во овој живот сè има лек, освен Грим Рипер, како што сите знаеме. Значи, од тука, и во неговата меморија, ги избирам овие 5 песни дека овој Доктор на Црквата нè остави, максимална референца на мистична поезија.

Кратка белешка за Тереза ​​на Исус

Lifeивотот на Света Тереза ​​и нејзината духовна еволуција може да се следат преку нејзините автобиографски дела како на пр Живот, Духовни односи или Фондации книга (што започна во 1573 година и беше објавено во 1610 година). Постојат и нивни скоро петстотини букви. Основана Ред на откриени кармелити и таа беше и нејзин голем реформатор заедно со Сан Хуан де ла Круз. Исто така, напиша Пат на совршенствоTheивеалиштата o Внатрешен замок.

Повремено компонираше поезија, инспириран од пасторални и литературни песни и рими дека научил во својата младост. Тогаш таа исто така беше fondубител витешки книги. Ги избирам овие 5 што сигурно ми се омилени.

Песни

Loveубовен колоквиум

Ако loveубовта што ја имаш кон мене,
Боже мој, тоа е како оној што те имам тебе,
Кажи ми: каде да застанам?
Или вие, на што застанувате?

-Алма, што сакаш од мене?
-Господе мој, не повеќе од тоа да те гледам.
-А, од што најмногу се плашите од себе?
-Она што најмногу се плашам е да ве изгубам.

Скриена душа во Бога
Што треба да посакаш,
но да сакам и повеќе да сакам,
и во loveубовта сите скриени
да се вратиме на loveубовта?

Те молам за loveубов што ја окупира,
Боже мој, мојата душа те има,
да се направи слатко гнездо
каде што најмногу му одговара.

Ништо не те вознемирува

Не дозволувајте ништо да ве вознемирува;
ништо не те плаши;
сè поминува;
Бог не се движи
трпеливост
достигнува сè.
Кој има Бог,
ништо не недостасува.
Само Бог е доволен.

Liveивеам без да живеам во моето

Liveивеам без да живеам во моето
и толку висок живот се надевам
дека умирам затоа што не умирам.

Јас веќе живеам надвор од себе,
откако ќе умрам од loveубов,
затоа што живеам во Господ,
дека ме сакаше за себе;
кога срцето му го даде, тој ми го стави овој знак:
„Дека умирам затоа што не умирам“.

Овој божествен сојуз,
и loveубовта со која живеам,
го прави мојот Бог заробеник
и ослободи го моето срце;
и предизвикува таква страст во мене
види го мојот Бог затвореник,
дека умирам затоа што не умирам.

О, колку е долг овој живот!
Колку груби се овие прогонети,
овој затвор и овие пегли
во што е вклучена душата!
Само почекајте го излезот
ми предизвикува толку силна болка,
дека умирам затоа што не умирам.

Само што ме остави
живот, не биди досаден за мене;
затоа што умира, што останува,
но да живеам и да уживам?
Не престанувај да ме тешиш
смрт, што ја барам од тебе:
дека умирам затоа што не умирам.

Зора доаѓа

Галејо мое, види кој вика.
-Ангели се, таа зора доаѓа.
Ми даде голема врева
се чини дека е кантилана.
Погледнете градници, веќе е дневно,
да ја видиме загалата.
Галејо мое, види кој вика.
-Ангели се, таа зора доаѓа.
Дали сте во врска со градоначалникот,
или која е оваа девојка?
-Таа е ќерка на Бог Отецот,
сјае како aвезда.
Галејо мое, види кој вика.
-Ангели се, таа зора доаѓа.

Блажено е за inубеното срце

Блажено е за inубеното срце
дека само во Бога размислувал;
за него тој се одрекува од сè што е создадено,
и во него ја наоѓа својата слава и задоволство.
Дури и од самиот себе, тој живее запоставен,
бидејќи во неговиот Бог е целата негова намера,
и толку среќен и многу радосен
брановите на ова бурно море.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.