Тео Паласиос. Интервју со авторот на La boca del diablo

Фотографии: веб-страница на Тео Паласиос.

Тео Паласиос (Дос Херманас, 1970) е, покрај познат писател на историски романи, уреднички советник y автор тренер на кого тој предавал курсеви за пишување и работилници од 2008 година. Неговата петта и последна книга, објавена пред две години, е Devаволска уста, роман на интриги и мистерии сместен во XNUMX век. Но, тоа исто така не водеше низ Антички свет, На кралства на тајфа бран Шпанија на Хабсбурзите.

Денес дарувајте ни ова интервју каде зборува за своите први книги, неговите влијанија, хобијата како читател и писател, неговите омилени жанрови и накратко ја анализира моменталната сцена на издаваштво. Јас навистина го ценам вашето време, посветеност и nessубезност.

ИНТЕРВЈУ СО ТЕО ПАЛАЦИОСИ

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

ТЕО ПАЛАЦИОС: Па, вистината е дека не. јас сум ран читател дека кога имав 4 години ќе земев каква било книга и ќе започнев да читам, но мојата меморија не достигнува толку долго. Првото нешто што се сеќавам дека го прочитав е Momo.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ТП: Првата книга што ми остави А. длабок отпечаток и тоа ме расплака беше Бесконечна приказна. Имав неколку 10 или 11 години и кога стигнав до последните страници почнав неутешно да плачам: тоа беше бесконечната приказна, како евентуално да заврши? Подоцна, како возрасен, Господарот на прстените имаше силно влијание врз мене и беше детонирање крај за почеток пишувај со намери на пост.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ТП: Тешко е да се каже само едно. Толкин, се разбира, тоа е референца. Но, постојат различни автори од кои би избрал некои работи или други. На пример, од Фолет на Кен Му се восхитувам на ритамот што им го давате на вашите приказни. Од Васкез-Фигероа неговата способност да создаде големи авантури со малку ресурси. Од Валтер Скот неговата генијалност за спојување на реални и измислени елементи и раѓање на историскиот роман каков што го знаеме, а со тоа може да цитира уште неколку.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ТП: Искрено, јас не сум многу митоман. Се разбира, има прекрасни ликови ... Можеби Роб Co. Кол, протагонист на Докторот, од Ноа Гордон, би бил лик што би сакал да го создадам.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

ТП: Јас сум многу барајќи во времето на читање и Изгубив голем дел од задоволството да читам, сè потешко е книгата да ме закачи и да ме натера да се вратам на нејзините страници, па дури и да ја препрочитувам. Јас манија е да прашам а книга тоа јас направи да заборавам каде сум јас. Ако не го сфатиш, те оставам без жалење.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ТП: Јас можам да читам во кое било време и на кое било место. Читањето е а задоволство што може да се ужива casi во секое време.

 • АЛ: Кој писател или книга има влијание врз вашата работа како автор?

ТП: Да ја започнам мојата кариера, како што реков, Толкин. Потоа, тука е книга, Леон Боканеграод Васкез-Фигероа, од каде го позајмив стилот и наративниот глас за некои пасуси од Синови на Херакле, мојот прв роман. Мислам дека на крајот авторот е повторување на стиловите и текстовите што го обележаа на еден или друг начин, дури и ако не сте свесни за тоа.

 • АЛ: Омилените жанрови покрај историските?

ТП: Ми се допаѓа авантуристички роман и епска фантазија, Тој исто така терор. Јас ги обожавам парцелите на Стивен Кинг, иако генерално ги мразам нивните завршетоци. Прочитав и многу Агата Кристи и Шерлок.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ТП: Читам А. новер роман црн жанр, Случајот Хартунг. Јас пишувам А. роман поставен на крајот на XNUMX век и принципи на XVIII.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ТП: Мислам дека одамна помина пазарот на книги е заситен. Разговарав многу пати со мојот агент, вклучувајќи го и мојот уредник, на оваа тема и цврсто верувам дека има уште многу објавени книги. Нема маса за читање за толку многу книги.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе добиете нешто позитивно од тоа за идните романи?

ТП: Лично Јас не страдам премногу од затвор. Работам дома со години, така и јасНавикнат сум на да поминувам долги часови сам, и јас имам куче, така што моите излети не беа толку строго ограничени како оние на другите. Што се однесува до тоа дали го искористив тоа или не, времето ќе каже. За момент, Напредував во новиот роман, што не е малку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.