Темнината и зората

Темнината и зората

Темнината и зората

Темнината и зората (2020 година) е претходница на реномираната трилогија на историски романи Столбовите на земјата, создадена од Кен Фоллет. Тоа е сага што започна во 1989 година од велшки автор со лансирање на Столбовите на Земјата (Англиски наслов). Подоцна, објавувањето на Бесконечен свет (2007) y Огнена колона (2017).

Првите две книги во серијата повеќе Темнината и зората се одржи во Кингсбриџ, измислен град во Англија. Првата рата е поставена во 997-ти век, втората во VIV век и претходот во XNUMX. Од друга страна, Огнена колона се фокусира на верските судири што ја шокираа Европа во текот на XNUMX век.

Заплет и ликови на Темнината и зората

Дејството de Вечер и утро трча за три дена од годината 997 година, во целост Темно време во Велика Британија. Во тоа време, таа територија постојано беше опсадена од морските инвазии на Викинзите и копнените напади на Велшаните.

Заплетот има три главни лика: монах, девојка Норман новодојденец во Англија со нејзиниот сопруг и градител на брод. Тие се среќаваат во Кингсбриџ, каде мора да се соочат со алчен бискуп, чија единствена цел е да ја зголеми својата моќ.

Ликовите на Темнината и зората, според Кен Фоллет

Рагна

Авторот во различни интервјуа рече дека Рагна е неговиот омилен лик. Нејзината Таа е убава и интелигентна норманска принцеза со силен темперамент, оженет со човек без благородна крв. Немајќи согласност од нејзините родители, младата жена решава да замине со сопругот во Англија. Но, кога стигнале таму, тој открива дека работите не се како што замислувал.

Едгар

Тој е талентиран англиски производител на бродови, за inубен во Рагна. Но, бидејќи е мажена жена, тоа секако е ирационална привлечност. И покрај неговата невозвратена loveубов, Едгар не бара утеха од друга жена и упорно чека да ја чека својата шанса со принцезата.

Олдред

Тој е монах со прилично амбициозна мисија: да ја претвори својата опатија во центар на учење со восхит низ цела Европа. Од оваа причина, неговиот животен проект се врти околу градењето на седиштето на неговото училиште од соништата со соодветната библиотека и печатница.

Владиката Вистан

Фоллет го опишува како „еден од најразобраните негативци што некогаш сум ги создал ... Soе го мразите толку многу што ќе му посакате најлош можен крај “. Во согласност, тој е неверен, предавнички човек, алчен, себичен и лишен од каков било знак на милост. Така, единствената цел на Вистан е да ја зголеми неговата моќ и на неговото семејство без оглед кого ќе земе пред себе, по секоја цена.

Мислења за работата

Како и во скоро сите историски романи на Фоллет, критичарите и публиката аплаудираат - скоро едногласно - моќта на закачување на книгата. Дополнително, импресивната документација добиена од авторот е евидентна поради деталните описи на политичкото ткиво и обичаите од тоа време.

Неколкуте спротивставени гласови се жалат на мизогинистички наратив, натоварен (наводно) со сегменти на тортура кои не се од суштинско значење за исходот. Спротивно на тоа, други прегледи објаснуваат дека токму тие груби и крвави пасуси се најрепрезентативни во моментот во кој е поставен текстот. Беше многу тешко време.

За авторот, Кен Фоллет

Кенет Мартин Фоллет е роден во Кардиф, Велс, Велика Британија; на 5 јуни 1949 година. За време на неговото детство, тој развил голема loveубов кон читањето затоа што неговите родители, практикувајќи христијани, му забраниле да гледа телевизија и да оди на кино. Тој и неговото семејство се преселиле во Лондон Кога имав десет години. Таму се запишал на Универзитетскиот колеџ во Лондон во 1967 година за да студира филозофија.

Цитат на Кен Фолет.

Цитат на Кен Фолет.

По дипломирањето во 1970 година, направи курс по новинарство и започна да работи за Ехо од Јужен Велс од неговиот роден град. На почетокот на 1974 година отиде во Evening Standard во Лондон, сепак, на крајот стана незадоволен од занаетот на репортерот. Од оваа причина, Фоллет влезе во издавачкиот свет во Книги на Еверест и започна да ги пишува своите први раскази кон крајот на 70-тите.

Бракови и политичка активност

Во 1968 година, Фолет се оженил со Мери, соученик на колеџ во Лондон, со кого живеел помалку од една деценија. Подоцна, во 1984 година се ожени со Барбара Хабард (моминско презиме), член на Лабуристичката партија, организација со која Фоллет се поврзува од 1970 година.

Почетоци на неговата книжевна кариера

Во текот на 1970-тите, Фоллет објави девет книги под псевдонимите Симон Мајлс, Мартин Мартинсен, Бернард Рос и Захари Стоун. Во 1978, Остров на бури - Потпишан со неговото вистинско име - беше почетната точка на неговата меѓународна кариера. Единаесет години подоцна, книгата беше објавена што ја направи глобален бестселер: Столбовите на земјата.

Starвезда на издавачкиот пазар

Освен историски романи, Фоллет е забележан по своите неизвесни наративи. Во рамките на овој последен под род, Клучот е во Ребека (1982), Крилјата на орелот (1983), Долина на лавовите (1986) y Третиот близнак (1997), се некои од неговите најозлогласени книги. Всушност, сите тие имаат филмски и телевизиски адаптации, како и Висок ризик (2001) y Во бело (2004).

Стилот на историските романи на Кен Фоллет

Историски романи на британскиот писател имаат карактеристики на мета-фантастика или историска фикција, бидејќи тие вклучуваат протагонисти земени од нивната фантазија. Како и да е, повеќето книжевни критичари ја пофалија верноста на Фоллет кон вистинските настани (раскажани од измислените ликови). Слично на тоа, тие обично имаат многу детални описи и да биде доста обемна.

И покрај огромниот број страници (исто така присутен во Темнината и зората) Наративите на Фоллет генерираат голем ангажман кај читателите. Овие стилски карактеристики може да се видат во двете најреномирани трилогии на писателот Кардифијан: Столбовите на земјата y Векот.

Трилогија на Векот

Оваа трилогија со најпродавани фигури се врти околу најрелевантните настани на XNUMX век. Серијата започнува со настаните поврзани со Големата војна и Уредбата за забрана во САД (Падот на гигантите, 2010 година). Потоа Зимата на светот (2012), се фокусира на Втората светска војна, додека Прагот на вечноста (2014) ја опфаќа скоро целата Студена војна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)