Тема на „Песни за животот и надежта“

Корица на „Песни за животот и надежта“

Како што веќе ви кажавме во претходниот напис, во оваа книга тежината на политиката се чувствува на појасен и постојан начин отколку во претходните, бидејќи поетот го напушта „Слонова коска»Во која тој симболично се затвори во своите претходни дела за да се приближи малку до потребите и поплаките на луѓето, па затоа не е невообичаено да се видат стихови посветени на државните претседатели во некои делови од книгата.

Покрај тоа, шпанскиот свет е многу присутен. Во претходните дела на овој автор, Шпански свет колонијалистичкото минато, иако во ова пристапот е повеќе кон позитивните вредности на шпанската култура, особено литературните, приближувајќи се во повеќе наврати кон фигурата на Дон Кихот, генијалниот луд господин плод на пенкалото на Мигел де Сервантес од големи светски автори од сите возрасти.

Како и да е, погледнете го минатото за да се сетите на американските народи пред Колумбија за да ги пофалите тие култури и сомнителни на Северот на американскиот континентСо други зборови, Соединетите држави, лулка на некои од неговите омилени писатели, кои сепак сметаат дека е политичка закана за луѓето од јужните земји на континентот, кои се угнетени. Дарио предлага унија на југ против север.

Покрај сето ова, поетот се одразуваат на постоењето, и ја открива заморот, здодевноста и горчината што го напаѓаат неговото битие во оваа фаза од животот во која тој веќе не може да се прашува „сини стихови или вулгарни песни“. Песимизмот го носи својот данок и се чувствува во многу делови од книгата, особено во песната со која завршува и која носи наслов „Фаталната“.

Повеќе информации - „Песни за животот и надежта“, третото одлично дело на Рубен Дарио

Фото - Меркадо Либре

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.