Танцот на лалето

Танцот на лалето

Танцот на лалето

Танцот на лалето е трилер на шпанскиот писател Ибон Мартин Елварез. Книгата е објавена во 2019 година и за кратко време се наоѓаше на првите места на продажба, што во голема мера ја зголеми кариерата на авторот. Денес, Ибон е признат како еден од најдобрите експоненти на жанрот и се нарекува: „баскиски мајстор за неизвесност“.

Мистеријата започнува со убиството на Наталија Етксано, успешен новинар од Герника. Злосторството било пренесено преку стриминг преку позната социјална мрежа и достигна илјадници прегледи, што ја шокираше целата заедница. Авторот направи многу комплетна приказна; неговиот опис на атмосферата е уреден, како и прецизните детали за полициската истрага. Од своја страна, ликовите се разновидни и добро остварени, со макотрпно вткаени драми.

Резиме на Танцот на лалето

Тоа беше нормален ден линискиот воз Урдаибаи се пробиваше вообичаено, кога, Одеднаш, возачот видел нешто во далечината точно на патеките. Како што се приближуваше, тој можеше јасно да види за што станува збор: тоа беше жена врзана за стол, со црвен лале во рацете. Човекот веднаш се обиде да ја запре машината за полжање, но длабоко во себе знаеше дека е невозможно да се направи тоа на време.

Непосредно пред прегазот, возачот успеал да ја препознае жената ... станува збор за неговата сопруга Наталија Етксано, реномиран радио новинар од Герника. Болниот ум што го испланирал грозоморното злосторство остави мобилен телефон на местото на настанот, со кој трагедијата беше пренесувана во живо на Фејсбук. Илјадници гледачи беа во можност да го набудуваат тој нехуман настан.

Како резултат на овие настани, се создава единицата за убиства со специјални влијанија, да започнат истраги за случајот. Оваа група е составена од под-инспектор Ане Цестено и неговиот партнер Аитор Гонеага, заедно со агентите Јулија Лизарди, Тксема Мартинез и психологот Силвија.

При започнување на истрагите, се откриваат посебните детали за злосторството и меѓу нив, најочигледен и највпечатлив: црвеното лале и светло во рацете на жртвата, нешто тешко да се најде наесен. Овој и другите елементи сугерираат дека тој не е било кој убиец и тоа евентуално сериски убиец.

Овој аргумент стапува на сила кога ќе најдат други тела на жени со слични докази.. Така започнува потрагата против времето за мрачен и прониклив сериски убиец.

Анализа на Танцот на лалето

структура

Танцот на лалето (2019) тоа е трилер поставени главно во општината Герника во баскиската заедница. Книгата има 79 кратки поглавја, Некои од нив се пријавени во трето лице од сезнаен наратор и други во прво лице од еден од ликовите во приказната.

Карактерите

Протагонистите -четирите члена на истражувачката единица -  тие се многу добро разработени, со силни, потресни и интересни приказни, кои не бегаат од сегашната реалност. Тоа се индивидуи со различни нијанси и култури, кои тие ќе еволуираат постепено како што заплетот напредува.

Помеѓу ликовите го истакнува Ане Цестено, кому му се раскажува цел живот. Заедно со неа, iaулија и другите агенти го дотеруваат заговорот. Наративот на Ибон го наведува читателот да биде дел од нивниот живот, до тој степен што ги сака исто колку и да ги мрази.

Теми

Покрај главната тема на истрагата, се презентираат други теми. Една од најрелевантните е родово насилство директно поврзана со коцкање. Тие исто така се истакнуваат злоупотреба на полицијата и корупција, малтретирање, злоупотреба и семејна траума.

Пејзажи

Искуството стекнато од писателот преку неговите патувања е докажано низ историјата. Мартин детално ја опишува секоја сцена во Урдаибаи; крајниот резултат е едноставен и прекрасен во исто време, толку многу што преку читање не е комплексно да се замислуваат локациите на Герника или Мундака; водопади и други предели.

Постојана мистерија

Енигматската средина - Генерирана од огромната пропаст опишана на почетокот на книгата - се одржува во секоја линија низ приказната. Резолуцијата е разјаснета капка по капка, што го одржува читателот заинтригиран од почеток до крај.

Мислења

Танцот на лалето има прилично висока стапка на прифаќање на мрежата: повеќе од 85% од читателите ја сакаа книгата. Само на Амазон, делото има повеќе од 1.100 оценки, со вкупен просечен резултат од 4,4 / 5. Преовладуваат 5-те starsвезди, со 57%; додека рејтингот помалку од 3 starsвезди е малку, само 10%.

Loveубителите на неизвесноста ќе бидат задоволни од оваа рата. Тоа е брза, свежа, забавна работа, со жив ритам и изненадувачки крај. Без сомнение, одлична алтернатива за фановите на трилери.

Неколку информации за авторот: Ибон Мартин Алварез

Новинарот и писател од Гипуско, Ибон Мартин Елварез е роден во 1976 година во градот Сан Себастијан (Баскија), близу границата со Франција. Студирал комуникација и новинарство на Универзитетот во Баскија. По завршувањето на дипломата, тој работеше неколку години во различни локални медиуми, работа што ја комбинираше со една од неговите најголеми страсти: патување.

Патувања низ Баскија

Неговиот живот се преврте наопаку кога реши да следи еден од неговите соништа, да патува низ пејзажите и географијата на Баскија. Неговиот план беше да патува стотици правци во историскиот регион Еускал Херија, и туристички места и рурални области. Постигнувањето на неговата желба го натера да влезе во литературата, започна да пишува книги за неговите патувања и патувања во наведената шпанска заедница.

Со овие водичи, Главната цел на авторот е да промовира посети на страници со голем туристички потенцијал, но кои се малку познати. Тој го постигна тоа на едноставен начин: даде различни препораки засновани врз неговите истражувања во баскиската заедница. Многу од овие книги биле можни благодарение на поддршката на Илваро Муњоз.

Рани романи

En 2013, го претстави својот прв роман, што тој го наслови Безимената долина; историски наратив за неговиот роден град. Благодарение на доброто прифаќање на оваа прва книга, една година подоцна објави сага за нордиските трилери повик Злосторствата на светилникот (2014). Оваа серија содржи четири дела: Светилникот на тишината (2014), Фабриката за сенки (2015), Последниот Акелар (2016) y Солениот кафез (2017).

По успехот на сагата - Тоа ги раскажува авантурите на писателот Леир Алтуна - објавено Танцот на лалето (2019). Со овој роман на неизвесност, баскискиот писател успеа да се позиционира меѓу најдобрите експоненти на жанрот, поради ангажманот што го предизвика кај голем број читатели. En 2021, продолжи со трилери, со презентација на неговиот последен роман: Времето на галебите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)