На ден како денес почина Луис де Гонгора

На ден како денес почина Луис де Гонгора -

Во право си, таков ден кога Луис де Гонгора почина денес, конкретно 23 мај 1627 година. Тоа беше едно од најважните поети и драматурзи од нашето златно време на ШпанијаТој и познати се „споровите“ што секогаш ги имал со еден од неговите професионални колеги, друг голем писател, Франциско де Квеведо. И ако не, проценете сами:

Против Дон Луис де Гонгора и неговата поезија (Напад на Квеведо врз Гонгора, направен во поезија)

Овој киклоп, не сицилијански,
на микрокосмосот да, последната топка;
ова антиподно лице, чија хемисфера
зона поделена на италијански термин;

овој круг жив во секоја рамнина;
ова, што е само нула,
множи и дел по целина
секој добар венецијански игумен;

минијатурата да, но слеп мршојадец;
брадеста брада од грива;
овој врв на порок и навреда;

овој, кај кого денес прдежите се сирени,
Ова е задникот, во Гонгора и во богослужба,
дека бујаронот тешко го познавал.

La Одговорот на Гонгора, не би чекало долго:

Шпански Анакреон, нема кој да ве спречи.
Не кажувај со голема учтивост,
Дека твоите нозе се од елегија,
Дека вашата мекост е направена од сируп

Дали нема да го имитирате Теренцијан Лопе,
Отколку на Белерофон секој ден.
На сабовите на комична поезија
Тој носи мамузи, и му дава галоп?

Со посебна грижа вашите желби
Тие велат дека сакаат да преведат на грчки јазик
Твоите очи не гледаа во тоа.

Позајми ги малку на моето слепо око,
Затоа што на светло извадив одредени мрзливи стихови,
И, кој било грегееско ќе го разбереш подоцна.

Квеведо возвраќа:

Worksе ги ширам моите дела со сланина
Зошто не ме гризеш, Гонгорила,
Куче од водениците на Кастилја,
Учен во џибас, како келнер на патот.

Тешко човек, индиски свештеник,
Дека сте научиле без буквар од Христос;
Чокареро од Кордоба и Севилја,
И на суд, шега на божественото.

Зошто го цензурирате грчкиот јазик
да се биде само рабин на Еврејката,
нешто што вашиот нос сè уште не го негира?

Не пишувај повеќе стихови, за мојот живот;
Иако книжниците ви изгледаат лепливи,
За тоа што имал бунт како џелат.

Y Гонгора завршува:

На Дон Франциско де Квеведо

Одреден поет, на аџилак

колку е побожна, влезе во рузмарин,
со кого секој бербер можеше добро
измијте ја најповредената дисциплина.

Тоа беше неговата благословена наметка,
како нејзин, од прекрасна кожа,
неговиот штаб кормила на највисоките
бајел, тоа од светилникот Цечина

да тост, без да се направи вода, плови.
Ова без да се предаде Роке,
на праведно суетна венера,

дека во златни комплети, свети обележја, лудило,
Оди до Сан Траго, каде пристигнува:
дека и куците и здравите прошетки.

Кратко резиме за неговиот живот

На ден како денес почина Луис де Гонгора

 • Гонгора Студирам право на Универзитетот во Саламанка.
 • Беше рано неговиот литературен повик.
 • Почна неговиот црковна кариера но неговиот вкус за играта, што предизвика големи економски загуби.
 • Тој имаше однос со Судот, и во Ваladадолид и во Мадрид, каде што конечно се насели во 1617 година.
 • Дојде да ужива во животот огромна слава и се опкружува со големи писатели од тоа време.
 • Беше кралски капелан на Филип III.
 • Во неговите последни години од животот ослабеа нивните врски и политичката поддршка, што се одразува во неговото литературно дело со извесен разочаран допир.

Книжевно дело

На ден како денес почина Луис де Гонгора -

Од неговото литературно дело, пред сè се издвојуваат следниве:

 • Басна за Полифем и Галатеја: ја раскажува митолошката и болна loveубов на киклопот Полифем кон нимфата Галатеја.
 • Осаменоста, каде што е раскажана приказната за бродолом, еден млад човек, преземен од некои козари и рибари. Иако Гонгора сакаше да напише вкупно 4 самотии, песната конечно остана само со две.
 • На Сонети, што би се занимавало со разни теми како што се loveубовта, „дилата на карпе“, пофалби на познати луѓе, морални проблеми и евокации на пејзажи. Иако во принцип скоро сите се напишани со сериозен тон, има и такви што тој ги напишал со бурлески тон, особено оние посветени на други автори од тоа време, меѓу нив и оние што претходно биле видени кон фигурата на Квеведо.

Фрази и цитати од Луис де Гонгора

И да ја завршиме оваа статија посветена на еден од нашите најбарокни автори, ви оставаме некои фрази и цитати што излегоа од неговата уста или пенкало ... Уживајте во нив!

 • „Најголемиот обвинител на моите дела сум јас.
 • „Кога ќе ги покријам планините со бел снег во јануари, дозволете ми да го имам мангалот полн со желади и костени и дозволете ми да ги знам слатките лаги на кралот кој беснееше, и оставете ги луѓето да се смеат“.
 • „Lifeивотот е ранет елен што стрелите му даваат крилја“.
 • „Часовите по кои се поднесува документот се деновите кога гризањето се години.
 • „Зборовите, восок; работи челикот “.
 • „Чекори на аџија се, скитник, колку слатки стихови на музата ми диктираа во збунета осаменост, некои изгубени, други инспирирани. 
 • „Јас ќе ти простам на часовите“.
 • „Ајде жешко ...“.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.