На ден како денес, Клод Симон почина

L'écrivain français Клод Симон (1913-), во јуни 1978 година. / Награда Нобел 1985 година. / Франција. / 6 - 1978/1913 /

На ден како денес, Клод Симон почина во 2005 година, на 92-годишна возраст. Автор кој е малку познат по тоа каков голем писател е и одличните дела што ни ги остави, како на пр „Багремот“ (1989), „Ени“ (1984) или „Цветната градина“ (1997).

Su последната книга објавено беше „Трамвајот“, во 2001 година: Трамвај поврзува провинциски град со соседна плажа. Наутро работи како училишен автобус. Нивните кружни патувања од едниот до другиот терминал го означуваат текот на животот, со неговите незначителни или сурови настани. Но, во рамките на својата кршливост, животот тече и по други патеки, борејќи се да го следи својот тек низ лавиринтите на ходниците и болничките оддели. Малите случајности понекогаш ги прават двата правци збунети. Трамвајот е книга со сеќавања, која кулминира со зборот „меморија“ откако направи повеќе кругови низ носталгијата за минатото и болницата во сегашноста.

Нобелова награда во 1985 година

Неговата литература е позната како „Прустијан“ затоа што „имитирала“ Марсел ПрустФранцуски романсиер и есеист кој сакаше описи и детали.

La литературно и уметничко дело на Клод Симон Може да се опише и анализира врз основа на два збора: разновидна и богата. Тој напиша повеќе од 20 наслови, меѓу кои особено го истакнуваме романот, и тие го вклучија во движењето на авторите на „новиот француски роман“, или речено на француски јазик, „Ново римски“.

Она што денес е најценето според литературниот квалитет се неговите дела од почетокот и на крајот, повеќе од оние што припаѓаат на средината на неговата кариера.

Од збор до збор, Клод Симон

  • „Секојпат кога користиме збор, тоа нè води кон нови слики.

  • „Од моја страна, не знам други форми на создавање кои не се отвораат автоматски, т.е. збор по збор, самиот процес на пишување.

  • „За мене, големиот предизвик е секогаш ист: како да се започне реченица, како да се продолжи, како да се заврши.
  • „Моралот и добрите чувства немаат никаква врска со литературата, како што е со науката.

Дали прочитавте нешто од овој автор? И ако е така, што мислевте за неговата работа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)