Тајниот пријател на Федерико Гарсија Лорка

Лорка

Портрет на Федерико Гарсија Лорка

 

Федерико Гарсија Лорка е еден од најголемите претставници на шпанската поезија. Уметникот, пет години во различни уметности, Тој се смета за највлијателен автор на шпанската литература од XNUMX век.

Како припадник на генерацијата од 27, Неговиот начин на постоење и книжевната работа се неповратно под влијание на турбулентниот период што ја погоди Шпанија во триесеттите години на минатиот век. и тоа заврши, непомирливо, во конфликтот што сите веќе го знаеме.

Ентони Бивор во својата книга за Шпанската граѓанска војна тој веќе посочува дека земјата неизбежно била осудена на војна. Гнездото на стршлени со спротивставени политички идеологии на улица, без оглед на настаните што подоцна се случија, ја расветли нај апсолутната катастрофа.

Фалангисти, анархисти, социјалисти, комунисти ... Сите се судрија со таква вирулентност дека практично, како што се испостави, беше невозможно да се контролираат некои браќа кои се склони да се убијат едни со други на најсуров можен начин.

Свет на многу изразени идеологии и конфликтни движења кои не поминаа незабележано од тогашните писатели и уметници и, според тоа, го одбележаа нивниот начин на дејствување и творење во текот на годините пред војната.

Во случајот на Лорка, неговите левичарски идеи и неговата хомосексуалност го направија, можеби дури и неволно, референтен лик за оние поврзани со републиката и идеалот што произлезе од неа.. Нешто тотално законско што, за жал, заради постигнување на идни околности, го влечеа за да биде застрелан веднаш по избувнувањето на војната. Поточно, 19 август 1936 година. Фатален датум, без сомнение, во календарот на историјата на шпанската литература.

Во секој случај, Лорка, како и многу други Шпанци од тоа време и денес, тој имаше пријатели кои не размислуваа како него и дека поради ова, подоцна, тие ќе се приклучат на блокот на оние што му го одзедоа животот. Граѓанската војна беше таква, тажна, сурова и непростувачка. Способен да дехуманизира некого.

Една од Најмногу изненадувачки пријатели на Лорка на прв поглед беше Хозе Антонио Примо де Ривера, основач на „Шпански фаланж“. Ова тајно пријателство го откри професорот úесус Кота во своето дело „Пријателство и смрт на Федерико и Хозе Антонио “. Работа што, сè е кажано, ја доби наградата за „Историска биографија“ од издавачката куќа Дорадо.

лорка-примо-ривер-

Гарсија Лорка (лево) и Примо де Ривера (десно).

Во ова дело, Кота го објаснува односот помеѓу уметникот и идеологот / политичарот, врз основа на рафинирана и професионална истрага за животот на двата лика. Пријателство кое, искрено, не изненадува поради признаената fondубов кон Хозе Антонио Примо де Ривера кон светот на литературата и уметноста.

Она што е навистина iousубопитно е тоа што ова пријателство, спроведено во тајност поради идеалите на едниот и на другиот, заврши на ист начин, со погубување, од спротивната страна, на двата лика. Логично, деталите за двете околности се различни поради сложеноста на историските факти. Ниту просторот треба да се третира ниту јас сум вистинската личност да го сторам тоа.

Во секој случај, да заклучам, само ќе кажам дека двајцата пријатели, осудени да живеат во проблематична Шпанија и неопходни за партизација, пред нивната смрт беа во можност да се договорат за нешто. Оттогаш и двајцата беа во можност да ја предвидат неговата смрт и Лорка и Примо де Ривера, почувствуваа дека нивните денови неизбежно завршуваат.

Ако сакате да дознаете повеќе за ова таинствено пријателство, не двоумете се да ја прочитате книгата на úесус Кота и ќе цените дека е можно пријателството и литературата да можат да ја надминат, во некои ситуации, секоја идеолошка бариера што треба да ни се наметне.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   RICARDO dijo

  Добро утро.
  Книгата е објавена од издавачката куќа СТЕЛЛА МАРИС во 2015 година, со наслов РОЗАС ДЕ ПЛОМО и она што го прочитав е многу интересно

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Ви благодариме за белешката Рикардо, се согласувам со вас дека тоа е навистина интересна книга. Исто како приказната за која зборувате. Стонг прегратка на здраво-

бул (точно)