Коплас до смртта на неговиот татко

Коплас до смртта на неговиот татко.

Коплас до смртта на неговиот татко.

Коплас до смртта на неговиот татко Тоа е најдобро познато дело на предренесансниот шпански поет Хорхе Манрике (1440-1479). Пишувањето датира од 11 ноември 1476 година. Завршено е само неколку часа по смртта на мајсторот Сантијаго Родриго Манрике - таткото и водичот на авторот - жртва на канцероген тумор.

Поемата претставува едно од најважните сведоштва на литературата за време на периодот на воспоставување на кастилскиот јазик како доминантен јазик на шпанската територија. На истиот начин, тоа е еден од најдобрите примери за тоа што е елегија. Тоа е лирски поджанр чијашто главна цел е да жали за смртта на некоја личност и што е уште поважно, да ги почитува неговиот живот и дело.

Авторот

Датумот на раѓање на Хорхе Манрике. Иако историчарите обично се согласуваат дека тоа се случувало во одредено време од годината 1440 година, во Паредес де Нава. Овој град денес ја има категоријата општина, се наоѓа во провинцијата Паленсија, во Кастилја и Леон.

Неговото книжевно дело беше споделено со воена кариера, во кој, тој доби промоции со релативна леснотија. Wouldе беше точно среде воени задачи кога ќе му дојде предвремена смрт (со 39 години). Тој се бореше во редовите на победниците во Големата војна на кастилското наследство. Овој конфликт заврши со конечното крунисување на Изабел Католичката.

Делата на Хорхе Манрике

И покрај неговиот минлив премин низ светот на смртниците и неговите одговорности како воен човек, Поетското творештво на Хорхе Манрике беше прилично плодно. Не е изненадувачки, тој се смета за еден од највлијателните писатели во Ибериа практично во сите следни генерации.

Пионер, смел, остроумен ... струен

Неговиот бурлески, ироничен и романтичен стил ја задржа својата валидност за време на модерноста и постмодерноста. Всушност, Не е невообичаено да се најдат современи театарски парчиња и играни филмови со заплети под влијание на шемите на Манрике., во поголема или помала мера. На сличен начин, тој беше еден од првите автори кои формално се осврнаа на еротиката, отворено и без псевдоними.

Следствено - како што се очекуваше во петнаесеттиот век - тоа резултираше со неколку скандали и многу навреденост во круговите на моќта. Иако, надвор од тематскиот „фокус“ ​​на неговите редови, во смисла на наративната структура, Тоа беше верен експонент на преовладувачките канони во тоа време.

Lovingубовен, ироничен и бурлески поет во еднаква мерка

Хорхе Манрике.

Хорхе Манрике.

Во многу од неговите дела, Манрике му дал значителен простор на сензуалноста и страста зачинета со развратни елементи. За оваа цел, екстраполирани ситуации од неговиот приватен живот, како и повеќе од неговите романтични авантури па дури и неговиот сопствен брак со Дона omомар де Кастанеда.

На крајот, во некои од неговите стихови тој даде увид на посериозен карактер, развивајќи теми како што се заклетва за сиромаштија и значењето на покорност. Еднакво, полемиките дојдоа од раката на црн хумор (премногу смел и пред своето време) експлоатирани на директен начин, олеснувачки. Затоа, Манрике акумулираше голем број навредени (особено жени).

Коплас до смртта на неговиот татко

Книгата можете да ја купите тука: Коплас до смртта на неговиот татко

Во рамките на списите на Хорхе Манрике, Коплас до смртта на неговиот татко тоа е уникатно дело. Особено, во однос на структурата, јазикот, лирскиот предмет и темпераментот на умот, различностите се очигледни во споредба со претходните дела на кастилјанскиот автор. Покрај тоа, по почитта кон неговиот татко, тој немаше време да напише многу повеќе.

Поетот од Пареде ја искористи изворната мешавина на измешани чувства што се појавија за време на погребните акти на неговиот татко за да изградат вистински скапоцен камен на кастилската литература. Во ниту еден момент не се одбегнуваше од болката, ниту падна во искушението да ги заслади своите сензации. Резултатот е автентично и оригинално дело, способно да произведува емоции кај „најстудените“ читатели.

Претходни списи?

Некои истражувачи на делото на Манрике тврдат дека откриле индикации дека добар дел од ова дело е напишано пред смртта на мајсторот Родриго Манрике. Теоретски, ставете го својот „ран“ состав во релативно долг период, која трае 10 години околу 1460-тите години.

На ист начин, се претпоставува дека првичниот редослед на строфите претрпел измени при континуираното препишување. Не е минорен факт, бидејќи е важно да се запамети дека неговата реализација се случи кога употребата на машината за печатење сè уште не беше вообичаено.

структура

Манрике користи стил чиј наслов е дериват на неговото име: manriqueñas sextillas (исто така наречен „de pie quebrado“). Вкупно, делото содржи 40 стихови, поделени во три дела. За возврат, тие се составени од осумсложни стихови комбинирани со други од три слогови, групирани во секстили два по два. Римите ја следат следната комбинација: abc: abc- def: def.

Тематска

Почитта кон таткото резултира во унапредување на сите негови квалитети. За Манрике, татковската слика е пример за доблест, исправност и храброст. Потоа, нераскинувањето на смртта предизвикува секакви рефлексии. Што треба да се очекува од тоа? Што се случува со оние кои починале? ...

Оние првични сомнежи покренати ја мобилизираат нишката на парчето во првиот дел. Тогаш се поставува друго тесно поврзано прашање: каде одат (откако ќе умрат)? Наспроти тоа, се чини дека непријателите на таткото илустрираат сè што е погрешно.

Смрт: неочекуван советник

Фраза од Хорхе Манрике.

Фраза од Хорхе Манрике.

Авторот ја користи фигурата на смртта како лик со водечка улога во делото. Иако во првите строфи појаснува дека тој е само дел од истиот пат по кој патувал „во животот“, на ист начин тој е „некој“ способен да ги советува оние кои се уште се „живи“. Во оваа смисла, тој препорачува (смртта) да не го заборавиме следново: живеењето е привремена состојба и во исто време е сурово.

Фрагмент:

„Lивотот што е траен

не победувате со држави

светски,

ниту со возбудлив живот

каде живеат гревовите

пеколен;

но добриот религиозен

победи го со молитви

и со солзи;

познатите господа,

со маки и маки

против Маврите “.

По смртта

Друг слоган изразен со мрачниот жетвар: другиот живот „е подолг“, тој ќе има „пославна слава отколку што е оставен тука“. Понатаму, авторот размислува за вистинската корисност на материјалните добра и други прашања (Што на долг рок се покажа како површно).

Фрагмент:

„Така, стоката умира

и со пот - бараат

и деновите;

злата трчаат;

откако ќе дојдат, траат

многу повеќе".

Во последните редови, Манрике не заборава да ја спомене важноста на Бога, како и елоквентно да го изрази своето воодушевување и страв кон Христа. До последно, потребно е во контекст да се постави личната трансцеденција на Коплас до смртта на неговиот татко за авторот. Бидејќи е едно од неговите последни познати дела, било многу одмаздоубиво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.