Стерлинг Хајден. Означениот актер, морнарот и писателот.

Стерлинг Хајден. Актер, морнар и писател.

Стерлинг Хајден (1916-1986). Актер, морнар и писател.

Стерлинг Хајден И јас ќе исполнав еден век оваа година, но падна пред триесет години. Тој беше 1,96 и имаше совршени карактеристики за најгрубиот црн Холивуд. Затоа тој направил некои од најстарите ремек-дела од тој жанр. Но, тоа беше анти херој на сопствениот живот. Јас, предвремено девојче по многу нешта, го имав во моето сеќавање колку што можам да се сетам.

Хајден тој никогаш не сакаше да биде актер. Тој го сакаше морето и исто така беше писател. Вака тоа го кажа во своето автобиографија, Скитник (Бездомници). Тој ги броеше и неговите падне во пекол во текот на Лов на вештерки Мекартист, неговиот откажувања на добри пријатели и нивни покајание на тој начин. Покрај тоа, тој напишал А. историски романПатување, роман од 1896 година. Двете се многу добри.

Сите видоа (и ако не, губат време да го прочитаат ова) некој филм за Стерлинг Хејден. Тоа е да се каже, невозможно е синефил достоен да се нарече, а не видел Бетонска џунгла o Совршена хеист. На Nyони гитара или дури и Принц храбар. Да не спомнувам Кум (нејзиното присуство е мојата единствена причина да ја видам), Црвен телефон?, Летавме за Москва o Деветстотини. Со други зборови, тој работел со најдобрите и повеќе од еднаш, како со Кјубрик.

Незаборавно е Дикс рачка, тој насилник од подземниот свет на Бетонска џунгла, е ликот извонредна и губитничка. Но, тој исто така совршено го отелотворува и исправен полицаец и за inубен човек колкав е неговиот потполковник Дојл Злосторство на страст.

Скитник

Нема ништо лошо во тоа да се биде актер ако тоа е она што го сакате. Но, има кога одеднаш стекнувате претерана важност, едноставно затоа што добро се снаоѓате на фотографијата и сте во можност да кажете дијалог што го напишале другите. […] Едноставно не можев да ја преземам работата.

Зошто да навлегувам во тоа тогаш? И зошто да не излеземе? Едноставно. Истите пропусти во мојот карактер што ме доведоа до Холивуд ме спречија да избегам.

Можеби во таа последна реченица мало резиме на она што Хајден сакаше да го изрази во својата автобиографија, напишана во 1963 година. Тоа и да ги сними неговите покајание за избркани колеги и пријатели во познатиот лов на вештерки на сенаторот Мекарти. Скитник Тој е посветен на неговиот најдобар пријател, кого го предаде и кој подоцна почина во затвор.

После тоа Хајден тој повторно не беше ист и тој призна дека оттогаш живеел и дека секогаш ќе живее „полн со гомна“. Сепак, тој беше и единствениот кој го призна тоа покајание и тоа страдаше длабоко затоа што се предаде себеси.

За неговиот живот

En Скитник се среќаваме со хајден авантурист и човек на акција. Како тинејџер тој се избавил, работел како рибар и служеше како морнар.

Во 40-тите години тој започна да работи како модел. Дека е откриен за кино беше неизбежно, па кратко време откако потпиша со Парамаунт. Во неговиот прв филм ја запозна актерката Медлин Керол, со кого се оженил. Тој ја раскажува таа епизода исто толку деликатно како и тој страсно, исто како што жали за jeубомората што таа ја имаше. Но, по неколку филмови и кога сè уште не го направи тоа големо во Холивуд, тој замина да се бори во Втората светска војна.

Имаше заслужна изведба на европскиот фронт. Тој се борел со југословенските партизани на маршалот Тито, па на крајот на војната му го доделиле Сребрена Starвезда на Југословенската Република. По неговото враќање, и во согласност со таа борба, se поврзана со Комунистичката партија. Но, тогаш истрагите на Комитет за не-американски активности, кои секако го свртија погледот кон Холивуд. И како што рековме, од слава до ништо.

Кога ги напушти филмовите, тој беше во брак три пати и тој се посвети на живеење, пишување и патување со неговиот брод, Кој знае (Кој знае). Неговиот стил на живот никогаш не било конвенционално и неговата наклонетост кон алкохол и употреба на дрога како што се хашиш го внесе во повеќе од еден проблем. Тој снимаше еднократни филмови во 60-тите и 70-тите години (Кум o Деветстотини) Тој имаше шест деца и со неговата последна сопруга веќе беше во согласност со неговата Muerte за карцином en 1986.

Стерлинг Хајден

Стерлинг Хајден

Патување, роман од 1876 година

Со повеќе од 700 страници ова историска и поморска епопеја тоа е почит кон морето и животот во него дека само морнар може да знае да смета. Хајден го стори тоа така, големо време, можеби малку како и тој. Сила на природата што не успеа во најсилната сила. И ако веќе критична неговата автобиографија беше добра, оние што ги доби овој роман исклучителни.

Приказната го раскажува премин на едрилица со четири маски од Нова Англија до Сан Франциско заокружувајќи го Кејп Хорн. Нарацијата е обилна во наутички детали што Хајден добро ги познаваше. Но, покрај тоа, ликовите и драматичната напнатост меѓу нив се исклучителни, особено во theубовната приказна за капетанот и патникот. Дијалози, описи и моменти во кои не недостасува страст и интензитет.

Се разбира, се препорачува само за loversубители на овој жанр на авантура и чамци. Кажи дека имаш допири de Мелвил, Лондон или Конрад. Бидете внимателни, не правам никаква споредба. Но, епот и ресурсите се во чест на тие имиња.

Срамота е што

... не се објавени на шпански јазик. Но, ако сте безусловен обожавател на овој актер (како мене), од автобиографии или од добра литература на морето, вреди да ги добиете. Очигледно треба да знаете и англиски. И, без сомнение, тие се корисни за да го практикуваат тоа.

Во секој случај, секогаш ќе вреди да се види еден од неговите филмови. И, се разбира, Хајден направи некои од најдобрите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.