Средновековен III септември. Шпански класични балади

Ако е можно да има некој што не го прочитал Романса на затвореникПа ... денес ќе можете да го направите тоа во ова трет напис посветен на Шпанска средновековна литература. Овој пат одиме во Балади, таа компилација на текстови, потекло произлезено од усната традиција, што сигурно сите се сеќаваме на читањата на колеџот. Но, секогаш е добро време да ги разгледаме. Овие се три од најпознатите.

Класификација

Го предложи Менендез Пидал, но има некои романси кои припаѓаат на повеќе од една категорија.

 • На историски Тие се занимаваат со историски или легендарни теми кои припаѓаат на средновековната шпанска историја, итн.
 • На романтичен тие собираат најголем број на романси и нивната тема е многу разновидна.
 • На епски и легендарен кои ги раскажуваат експлоатациите на историските херои и се базираат на француски епски песни.
 • На традиционален, вулгарен или слеп тие кажуваат таблоидни факти, како што се злосторства, подвизи на разбојници, чуда и сл.
 • На гранични линии Тие раскажуваат настани што се случиле на границата на Шпанија за време на борбата против Маврите во времето на повторното освојување.

Најпознати романси

Романса на затвореник

Едно од ремек-делата на шпански Романцеро, преведен на сите јазици, а можеби и најпознат од сите.

Тоа до мај беше, до мај,
кога е жешко,
кога ќе светнат пчениците
и полињата цветаат,
кога пее календарот
и славејот одговара,
кога theубовниците
тие ќе и служат на loveубовта,

но мене, тажна, грижа,
дека живеам во овој затвор,
Јас дури и не знам кога е денот
ниту кога се ноќите,
но за мала птица
што ми запеа во мугрите.
Стрелец ја убива,
Бог нека му даде лоша награда.

Романса на грофот Арналдос

Кој би имал такво богатство
на водите на морето
како што беше грофот Арналдос
утрото на Сан Хуан!
Со јастреб во рака
ловот требаше да лови.
Видов дека доаѓа галија
што сака да стигне на копно.
Свеќите донесоа свила,
местење на мозок;
морнар кој командува со тоа
изреката доаѓа пее
дека морето беше мирно,
ветровите нека одат,

рибите што одат длабоко
arribalos ги тера да одат,
птиците што летаат
тие ќе позираат на јарболот.
Грофот Арналдос зборуваше,
добро, ќе слушнете што ќе каже:
- Бога се молам, морнар,
кажи ми ја сега таа песна.
Морнарот одговори:
таков одговор беше да се даде:
-Не ја кажувам мојата песна
но на кој оди со мене.

Романса на Аменабар и кралот Дон Хуан

Ова е исто така друг од најпопуларните. Тоа е мавританска романса со историска основа дека во 1431 година кралот Хуан Втори од Кастилја пристигнал во Гранада со Мурот Абенамар, кого го признале за крал на градот.

„Абенамар, Абенамар, Мур на Мореја,
денот кога сте родени имаше големи знаци!
Морето беше мирно, месечината висока,
Мур кој е роден во таков знак не треба да кажува лага.

Таму Мур би одговорил, добро ќе слушнете што би рекол:
„Youе ти кажам господине, дури и да ме чини живот,
затоа што сум син на Мур и заробеник христијанин;
како дете и момче, мајка ми ми рече така
Каква лага не кажа, дека е голема злоба:
затоа, прашај, крале, што ќе ти каже вистината.
„Ти благодарам, Абенамар, за твојата учтивост“.
Кои замоци се тие? Тие се високи и блескави!

„Алхамбра беше, господине, а другата беше џамијата,
другите Аликсарес, убаво издлабени.
Мурот кој им работеше сто дубли заработуваше на ден,
и денот кога тој не ги работеше, многу други беа изгубени.
Другиот е Generalенералифе, овоштарник што тој дури и го немаше;
другиот Торес Бермехас, замок од голема вредност.
Таму зборуваше кралот Дон Хуан, добро ќе слушнете што рече:
„Ако сакаше, Гранада, ќе се омажам за тебе;
да ви даде сериозно и мираз до Кордоба и Севилја
- Јас сум оженет, крале Дон Хуан, оженет сум, не сум вдовица;
Мурот, кој ме има многу голем, ме сакаше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.