Средновековен септември I. Jarchas and cantigas de amigo

Оди ова Прва статија ова Серија посветен на нашиот Средновековна литература. Да, оној што еден ден го прочитавме во текстовите на училишните книги, што беше толку тешко за нас да го разбереме и звучеше толку чудно. Па, јас правам вежба за само-преглед и ги враќам тие јарча и кантигас де амиго, чиј највисок претставник беше галицискиот трубадур Мартин Кодакс. Минувајќи се сеќавам на неколку избрани.

Arcарча

Овие анонимни песни што се појави во XI-XIII век тие се генерално стихови loveубовна тема (Има и пофалби) кои припаѓале на популарната поезија. Тие беа отпеани од мозарабик (Христијани кои живееле во муслиманските кралства Ал-Андалус). По научиле арапски поети ги собраа за да ги додадат на крајот од нивните моаксајас (научил песни на арапски јазик) како да се рефрен.
Обично ги раскажува а женски глас што ги изразува своите чувства на amor за некој близок кој многу пати се јавува habib („Пријател, overубовник“ на арапски јазик). Y обично им се обраќа на неговата мајка или сестри да прашам или да се жалам на отсуството на таа убов.

Кантигас де амиго

Од XNUMX-XNUMX век, галициско-португалскиот кантигас амиго ги споделуваат карактеристиките со јарците: тие исто така се loveубовни песни со женски глас кои се упатуваат кон а „пријател“ (оттука и деноминацијата) за која тие зборуваат не само со нивната мајка, сестри или пријатели, туку и со елементи на природата (брановите, морето или дрвјата).
И постојат четири типа:
  • Танцуваше: од традиционално потекло, изрази радостíда сакаш и да живееш и тие те покануваат да танцуваш.
  • Марини или баркарола: песни што зборуваат за морето или во кои девојчето разговара со морето.
  • Кантигас де ромарскиí(= ромерíа): поврзани со ромерíкец и аџии до пустиници или светилишта, каде loversубовниците порано се состанувале или излегувале.
  • Албас: тие зборуваат за разделбатаón на loversубовници во зори.
Најпознат композитор и трубадур бил галицискиот Мартин Кодакс, кој составил седум Кантигас де Амиго во XNUMX век.

Она што го споделуваат и јарките и кантигите е симболика и едноставност на многу елементи како оние на природата, кои понекогаш имаат loveубовни или еротски вредности. Ова се неколку примери:

Arcарча

Што ќе направам или што ќе стане со мене,
ох сакана моја,
не бегај од мене
***
Толку многу lovingубов, толку многу lovingубов,
пријателе, толку многу loveубов!
Блескави очи болни
и тие болат толку лошо!
***
Мојата тага е заради насилен човек: ако излезам надвор
Seeе се видам со болести
не ме остава да се движам или сум обвинет.
Мајко, кажи ми што ќе правам.
***
Кажи ми:
Кога мојот господар, о пријатели,
ќе, по Бога,
дај ми лек?
***
О мајко пријателе
заминува и не се враќа!
Кажи ми што ќе правам, мајко
ако не ми олесни тагата.
***
Мојот господар Ибрахим,
ох сладок човек
Дојди кај мене
ноќе.
Ако не, ако не сакате,
Ќе одам кај тебе
кажи ми каде
те најдам.
***
Срцето ме остава
О Боже! Дали ќе ми се врати?
Толку лоша (е) мојата чудна болка
(како) болно е (моето срце), кога ќе заздрави?

Кантигас

Од Мартин Кодакс
Бранови на морето Виго
Бранови на морето Виго,
Го виде ли мојот пријател?
О Боже! Дали ќе дојде наскоро?
Бранови на небото море,
Ја видовте ли мојата сакана?
О Боже! Дали ќе дојде наскоро?
Го виде ли мојот пријател
оној за кого воздивнувам?
О Боже! Дали ќе дојде наскоро?
Дали ја видовте мојата сакана,
кој ме загрижи толку?
О Боже! Дали ќе дојде наскоро?
***
Убава моја сестра
Мојата убава сестра, дојди со мене
до црквата Виго, каде што е разбрануваното море.
И ние ќе ги гледаме брановите, убава сестра, како доаѓаат доброволно
до црквата Виго, каде што беснее морето.
И ќе погледнеме во брановите, во црквата Виго, каде што се наоѓа морското море,
таму ќе дојде, мајка, мојот пријател
И ќе погледнеме во брановите, во црквата Виго, каде што е луто море,
таму ќе дојде, мајко, мојата сакана
И ние ќе ги гледаме брановите.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.