Платеро и јас

„Платеро и јо“ од Хуан Рамон Хименес

Платеро и јас.

Платеро и јас Тоа е едно од најамблематските лирски парчиња напишано на шпански јазик. Делото на Хозе Рамон ХименесПостојат 138 поглавја чиј заговор се врти околу авантурите на еден млад андалузиски селанец во друштво на пријателско и елоквентно магаре. Неговите стихови опишуваат чувства, предели, искуства и однесувања типични за руралното шпанско општество на почетокот на XNUMX век.

Иако многумина го сфаќаат како автобиографија - и, навистина, еТекстот содржи некои свои сопствени искуства -, Хименес неколку пати појасни дека не станува збор за „измислен“ личен дневник. Но, емоцијата очигледна и реафирмирана од авторот е manifestубовта манифестирана кон неговата родна земја.

Авторот

Хуан Рамон Хименес е еден од најистакнатите писатели во Иберија во првата половина на XNUMX век. Роден е во Могуер, провинцијата Хуелва, Шпанија, на 23 декември 1881 година. Таму студирал основно и средно образование. Потоа се преселил во Порто де Санта Марија, во Кадиз, каде што стекнал диплома за уметности од училиштето Сан Луис Гонзага.

Млади и рани публикации

Со наметнување на родителите, тој студирал Правен факултет на Универзитетот во Севилја, но се откажал пред да ја заврши дипломата. Во главниот град на Андалузија, Во последните пет години од XNUMX век, тој верувал дека го наоѓа својот уметнички повик во сликарството. Иако беше возбудливо занимање, тој наскоро разбра дека неговиот вистински потенцијал лежи во стиховите.

Така, Тој брзо ги пренасочи своите напори и започна да негува поезија во разни весници во Севилја и Хуелва.. Со влегувањето во 1900-тите, тој се преселил во Мадрид, градот каде што успеал да ги објави своите први две книги: Нимфеја y Души на Виолетова.

Депресија

Неговата неправилност во шпанските книжевни кругови означи почеток на брилијантна кариера, крунисана со добивање на Нобелова награда за литература во 1956 година. Сепак, неговите први чекори кон славата беа обележани и со постојана борба против депресијата. Оваа болест го придружуваше до крајот на неговите денови ... и конечно го одведе на гробот во 1958 година.

Смртта на неговиот татко во 1901 година ја предизвика првата од многуте битки против оваа страшна мака. Некое време беше интерниран во санаториуми, најпрво во Бордо, а потоа и во Мадрид. Смртта на неговата сопруга во 1956 година беше последниот удар. Смртта на неговата партнерка се случи само три дена откако беше објавена веста за признавање на неговата кариера од Шведската академија.

Во врска со ова, Хавиер Андрес Гарсија го наведува следново во својата докторска теза на УМУ (2017, Шпанија):

«Од извршената анализа, дојдовме до следниве заклучоци. Прво, дека е можно да се идентификуваат типичните карактеристики на мистичниот процес во класичната тристепена поделба на јуанорамонското поетско дело. Ова откритие би имало повеќекратни херменевтички импликации, бидејќи го открива можното постоење на подлабок супстрат, интимно поврзан со неговата поетска продукција. Второ, дека Хуан Рамон Хименес во текот на целиот живот страдал од симптоми компатибилни со меланхоличко депресивно растројство, што може да се проследи и во неговите автобиографски и во лирски приказни »...

Граѓанската војна

Хуан Рамон Хименес.

Хуан Рамон Хименес.

Како и многу негови современици, Хименес беше решителен бранител на Републиката. Следствено, со триумфот на бунтовните сили што го водеа Франсиско Франко на власт во 1936 година, тој мораше да избега во егзил за да си го спаси животот. Никогаш не се врати во Шпанија; Livedивееше во Вашингтон, Хавана, Мајами и Ривердејл, сè додека конечно не се насели во Сан Хуан, Порторико.

Платеро и јас: премин на голем уметник

Покрај тоа што беше иконски дел од кастилската литература, Платеро и јас претставува пред и потоа во рамките на поезијата на Хименес. Па, тој се оддалечи од типичниот модернистички стил - каде што преовладуваа форми над чувствата - кон пишување чија содржина им дава значење на вистинските искуства и емоции.

Поврзана статија:
Хуан Рамон Хименес. Надвор од Платеро и јас. 5 песни

Самиот автор, на една од последните страници, ја објавува оваа транзиција отворено. Користење метафора за ова, еден од најкористените ресурси во целата работа: „Каква радост мора да биде да леташ вака!“ (како пеперутка). „Beе биде како што е за мене, вистински поете, задоволство на стихот“ (...) „Погледнете ја, какво задоволство да летате така, чисто и без урнатини!“.

Придавката во целост

Заедно со метафорите, друга од „стратегиите“ што ги користеше поетот за да ги обликува своите редови и да ја долови јавноста беа придавки од железо. Ова им даде на неговите поставувања исклучително минутни детали. Затоа, Дури и најневнимателните читатели имаат малку проблеми да се видат себеси среде руралните предели од 1900 година во Андалузија..

Цитат на Хуан Рамон Хименес.

Цитат на Хуан Рамон Хименес.

Ваквата описна густина е евидентна во следниот сегмент од почетните редови: „Платеро е мал, влакнест, мек; толку меко однадвор, што некој би рекол дека е направен од памук, што нема коски. Само млазните огледала на неговите очи се тврди како две црни стаклени бубачки “(…)„ Тој е нежен и гушкав исто како момче, како девојче…, но сув и силен одвнатре како камен “.

Детска приказна (што не е детска приказна)

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

Од првичното објавување во 1914 година, Платеро и јас јавноста беше земена како приказна за деца. Сепак, самиот Хименез брзо излезе со таа изјава. Поточно, андалузискиот поет го појасни во предговорот на второто издание. Во врска со ова, тој посочува:

„Обично се верува дека сум напишал Платеро и јас за деца, што е книга за деца. Не (…) Оваа кратка книга, каде што радоста и тагата се близнаци, како ушите на Платеро, е напишана за… што знам за кого! (…) Сега кога отиде кај децата, јас не му ставам и не земам запирка. Колку добро! (...) Никогаш не сум напишал, ниту ќе пишувам нешто за деца, бидејќи верувам дека децата можат да читаат книги што ги читаат мажите, со одредени исклучоци за кои сите мислиме. Исто така, ќе има исклучоци за мажи и жени итн. “

На животот и смртта

Целосниот, убав и сјаен живот, заробен од авторот низ боите и топлината на летото за да го постави почетокот на неговото дело. Потоа, развојот на текстот не носи хронолошко сукцесија на настаните, иако е јасно дека времето се движи напред како дел од бесконечен циклус. Крајот на ова патување - неговото затворање, зајдисонцето - е претставено со есен и зима.

Но, животот не завршува дури и со смрт. Крајот - за кој раскажувачот уверува дека нема да се случи со Платеро - доаѓа со заборав. Сè додека спомените се живи, нов цвет повторно ќе се појави и ќе 'ртат на земјата. И со тоа, пролетта ќе се врати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.