Соединувањето на сесиите

спојувањето на сесиите

Дали некогаш си прочитал Соединувањето на сесиите? Дали знаете за што станува збор? Можеби е моментот кога ќе прочитате приказна во која одмерувате како живееле луѓето и како се прават сега, роман што опфаќа критика на општеството од автор кој исто така се чувствувал несоодветен.

Значи, ќе ве намотаме, се разбира без да ви го кажеме крајот, сè што ќе најдете во оваа книга.

Кој го напиша заговорот на будалите

Кој го напиша заговорот на будалите

Извор: Дијариосур

Авторот на кого му го должиме заговорот на будалите е Johnон Кенеди Тул. Роден е во Newу Орлеанс во 1937 година и почина 31 година подоцна, во 1969 година. Неговата книга не беше објавена додека беше жив, но беше објавена постхумно (во 1980 година) и ја доби Пулицеровата награда за фикција во 1981 година.

Johnон беше син на Johnон и Телма Тул, многу заштитнички родители кон нивниот син, особено неговата мајка, која не беше во можност да го пушти да си игра со други деца. Тоа го натера да се сврти кон студиите и беше примерен студент. Завршил универзитет во Тулане и завршил диплома по англиски јазик во Колумбија. После тоа, тој започна да работи како доцент по англиски јазик на Универзитетот во Југозападна Луизијана една година.

Оттаму замина во Newујорк, за да заземе наставничка позиција на Хантер колеџот.

Сепак, тој не ја изгуби својата вокација за обука, бидејќи се обиде да добие докторат. Сепак, мораше да замине во војска, каде што помина две години предавајќи англиски на регрути кои зборуваат шпански, го натера да се откаже од тоа.

Кога се вратил од војната, се населил во Newу Орлеанс каде што живеел со неговите родители и започнал да работи на Доминиканскиот колеџ. Сепак, тој исто така им помагаше на своите пријатели (на пример со продажба на тамали) или, по завршувањето на почестите со универзитетот во Тулане, работеше во фабрика за машка облека.

Сето тоа го завел во својата книга „Заговор на будалите“ и кога го завршил го испратил до издавачката куќа „Симон и Шустер“. Но, ова беше одбиено затоа што „не стануваше збор за ништо“. Тогаш Тул започна да паѓа во депресија. Почнал да пие, престанал да работи и завршил да се самоубие на 31-годишна возраст.

Беше неговата мајка која потоа се бореше некој да го прочита делото на нејзиниот син. А, тој беше Вокер Перси кој, уморен од инсистирање, го стори тоа, воодушевен од книгата. Оттука, Перси беше предговорот на книгата. Како резултат на овој успех, спасен е уште еден роман што авторот го напишал кога имал 16 години, а за кој сметал дека е лош, „Библијата на неоните“.

За што се работи за заговор на будали

За што се работи за заговор на будали

Во Заговорот на будалите ќе се сретнете со а главниот лик, Игнатиј Re. Рејли. Овој човек е погрешен и анахронист. Тој би сакал да живее на средновековен начин, со неговите начини на живеење, неговиот морал итн. Затоа, за да го чуе целиот свет, тој донесува одлука да напише стотици тетратки каде што ќе ја ослободи таа визија за светот. Секој од тетратките зафаќа простор во својата соба, без никаков налог, иако има цврста намера да ги нарача. Некогаш.

За него, работата е нешто многу лошо, нешто што треба да се трпи затоа што светот е капиталистички и за кој тој смета дека е форма на ропство. Така, тој завршил да се споредува со Боет (кој го прифатил самото погубување) и започнал да бара еден за да живее. И оттаму се врти приказна која, иако многу ќе ве насмее, на претеран начин ќе ви покаже и какво е денешното општество: со својата себичност, суровост, тага ...

Накратко, да, ќе се смеете со книгата, но исто така ќе ви биде жал да видите како стана светот и како порано ова не беше така, ниту пак се водеше од принципи што сега се чини дека сите сме ги следеле со цел да се „прилагоди“ и да биде едно од општеството.

Содржина на книгата

Еве го нејзиниот преглед:

„Сојузот на будалите“ е луд, кисел и високо интелигентен роман. Но, не само тоа, тоа е исто така неверојатно смешно и горчливо во исто време. Смеењето избега само по себе, пред непропорционалните ситуации на оваа голема трагикомедија. Игнатиј Ј. Реално е веројатно еден од најдобрите ликови некогаш создадени и кого многумина не се двоумат да ги споредат со Дон Кихот. Понатаму, тој е совршен антипротагонист за роман полн со одлични ликови, сместен во пристанишниот град Newу Орлеанс, маестралниот Игнатиј.

Тој е погрешно разбран, личност во раните триесетти години, која живее во куќата на неговата мајка и која се бори да постигне подобар свет од неговата соба. Но, сурово ќе биде вовлечен да талка по улиците на Newу Орлеанс во потрага по работа, принуден да влезе во општеството, со кое одржува врска на меѓусебна одбивност, за да може да ги покрие трошоците предизвикани од неговата мајка во сообраќајна несреќа додека Возев пијан. Авторот, K.он К.Тул, добива рецензија од средната класа.

Успева да го задржи интересот на читателот (уште поголем во второто читање отколку во првото) со низа карактери кои се понепријатни. Тој не остава кукла со глава и, преку неискрената и згрчена личност на Игнатиј, дава осврт на времето што го живеел со исмејувачки тон што е во спротивност со тажната визија за животот на портретираните ликови. Не наоѓаме само луда и вознемирувачка приказна за социјална критика, туку заговорот се закачува уште од самиот почеток. Момент во кој, како што вели нејзиниот протагонист, Фортуна го завртува тркалото надолу и никогаш не знаеме какво е непријатното изненадување што ни го чека судбината.

Оттука, некои ситуации се поврзуваат со други, исто како што прават ликовите, и се формира огромна снежна топка што на крајот ќе експлодира на крајот од романот. Откако ја заврши Ла Коњура Де Лос Фосиос, на 32-годишна возраст, авторот неуспешно се обиде да го објави. Ова доведе до длабока депресија што доведе до самоубиство. Благодарение на издржливоста и инсистирањето на неговата мајка, денес можеме да уживаме во ова вкусно дело што е наградено со Пулицерова награда. Можеме да ја најдеме и Неонската Библија објавена, роман напишан кога авторот имал 16 години.

Каков стил и структура има

Каков стил и структура има

Романот е поделен на поглавја, кои пак се поделени на под-поглавја. Сите тие Тие се во трето лице и иронијата е дел од текстот. Сепак, постојат некои делови што ќе можете да ги прочитате во прво лице, тоа е визијата на Игнатиј. Овие помагаат да се разберат и карактерот и самата приказна. Ова се дел од тетратките што таа ги пишува, како и писмата што ги пишува со нејзината пријателка Мирна Минкоф, со која се судира со нејзината визија за светот, но во исто време чувствува дека го комплетира.

Многумина мислат дека приказната за „Заплетот на будалите“ има голем дел од животот на он Кенеди Тул, што доаѓа да рефлектира делови од неговата сопствена приказна, не само заради локацијата на ликот, туку и заради различните работни места што ги прави, или поради односот што го има со неговата мајка. Дури и таа желба затоа што она што го пишува служи за промена на реалноста или светот.

Сега кога знаете малку подобро Заговорот на будалите, ќе видите дека тоа е безвременски роман, што може да се примени во ова општество, како и во минатото или во иднина, и дека самиот лик ве тера да се соочите со неговата визија , иронично и сурово, на светот. Сега, дали бил во право или не, ќе зависи само од вашето мислење. Дали си го прочитал? Giveе пробате ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)