Спомени за дивјак

Цитат од Беби Фернандез

Цитат од Беби Фернандез

Спомени за дивјак е роман на валенсискиот писател Беби Фернандез - г -ѓа. Пиев. Објавено во ноември 2018 година, тоа е деби на авторката во овој жанр, и текстот што ја отвора нејзината биологија ДивиНа Претставата опфаќа чувствителни теми како што се трговија со жени и сексуално насилство. Фернандез користи директен и отворен јазик за да ја открие суровоста на овој подземен свет и како во него на жртвите им е одземена слободата и принудени да извршуваат нехумани и грозни постапки.

Госпоѓице Беби е феминистка која ги користи своите социјални мрежи - Твитер и Инстаграм - за активно да помогне во оваа кауза. За неа, од витално значење е да се едуцира за родова еднаквост и феминизам. Следствено, тврди: „Ние навистина го менуваме општеството преку Интернет. Социјалните мрежи се брутален образовен мотор за генерацијата по мојата “.

Резиме на Спомени за дивјак

Големо разочарување

Во летото 96 година -по петнаесет години заедно -, Јакобо и Ана го чекаа своето првородено. Копнееше дека суштеството било мажјак, така што во иднина ќе го преземе семејниот бизнис (трговија со дрога), работа што не е соодветна за жени. Сепак, По раѓањето, човекот почувствува дека сите негови планови се распаднаа: испадна девојка.

Тежок свет

Бебето беше крстен Касандра - К -. Нејзината порасна во средината на типичната мачо средина каде жените се грижат само за домот. Убавата млада жена - со тежок карактер и јасни убедувања - имаше облачно воспитување во кое нејзиниот татко предизвика повеќе тага отколку среќа.

Кога К наполни 19 години, Јакобо беше убиенНа Настанот што може да значи излез од тој страшен свет за младата жена, предизвика потполно неповолни ситуации.

Нова реалност

Шефот беше ликвидиран од една од мафиите со кои работеше, сето тоа поради значителна акумулација на долгови. И покрај претпоставката дека „обврските“ се решени по смртта на Јакобо, Емил, водачот на криминалната група, побара К и неговата мајка да ги платат парите.

И двајцата, без пари, се потчинија на наредбите на сторителот да ги заштитат своите животи. Поради, К мораше да работи како рецепционер во една од неговите бордели, с until додека не се подмират сметките.

Проституција и малтретирање на жени

Во ова дувло, К беше сведок на ужасна и сурова реалност: десетици жени се третираат како робинки ... тепани и малтретирани секојдневноНа Тие се странци кои беа измамени со премисата „подобра иднина како модели“. Тие беа киднапирани, отстранети од секој контакт со своите најблиски и принуден на проституција да го плати „долгот“ на патувањето што им овозможи да стигнат до „ветената земја“.

Отпорност

Секојдневно, Емил и неговите послушници - „ледените луѓе“ - ги држеа сите жени понижени. Сепак, никој од нив не се откажа од надежта. К одби да биде потчинет од мафијатапа реши да се запише на часови за самоодбрана. Беше вака дојде во салата на Рам, атрактивен млад експерт за krav magá, кој ја поучил во оваа боречка вештина.

Врска

Помеѓу К и Рам имаше непосредна врска, сепак, таа одолеа да се зауби. Младата жена развила толку отстапување кон мажите што и било тешко да му верува. Од своја страна, Ниту Рам немаше лесен живот, и знае како да идентификува злоупотреба, затоа бидете претпазливи кога и пристапувате. Речената врска ја консолидираше околната слика Од кои се одвиваат уште една серија тешки и неочекувани настани што водат до исходот.

Анализа на Спомени за дивјак

Основни податоци за романот

Спомени за дивјак има вкупно 448 белези, поделена на 14 поглавја со средна содржина. Е раскажано во трето лице; Фернандез користи а јасен и силен јазикНа Заплетот се развива во а течен ритам што се зголемува до нејзиното отфрлање.

Карактерите

Касандра

Таа е прекрасна млада жена, со бел тен и зелени очи кои заслепуваат со нејзината убавина. Тој израсна во грозоморна средина, опкружена со незаконски дејствија и сурови мажи кои и направиле огромна штета уште од детството. Сепак, има голема сила; Неговиот бурен дух му овозможи со храброст да се соочи со животот што го допре по смртта на неговиот таткоНа Таа нема да мирува додека не се донесе правдата за себе и за остатокот од жртвите на Ицеменот.

Овен

Тој е млад сопственик на мешана трка во сала за бокс. Со години практикува krav magá. И покрај тоа што беше инструктор, ги резервира најопасните и најсмртоносните техники. По средбата со К, тој е зачуден од нејзината убавина, но во исто време се грижи за нејзината благосостојба откако забележала серија модринки на нејзината кожа. Без да го знаеме, самиот факт дека се совпаднал со неа го става и неговиот живот во опасност.

Други ликови

Авторот успеа да детализира толку длабоко карактери, дека секој од нив има правилна тежина, нема „полнила“. Фернандез стави посебен акцент на приказните за борделите. Меѓу нив се: Катија, Бруна, Марчела, Маиша, Полина и Александра; сите млади странски девојки, кои ги раскажуваат своите животи во текот на заплетот.

Тематска

Дива биологија

Дива биологија

Беби Фернандез го крева својот глас и поставува извонреден преседан за трговијата со луѓе и големината на сексуалната експлоатација што ја трпат. И покрај тоа што е измислена приказна, таа ја покажува суровата реалност дека многу жени живеат во ШпанијаНа За авторот, општеството turns свртува грб на оваа ситуација; Во врска со ова, тој тврди: „Сакав да дадам глас за овој конкретен проблем, бидејќи тишината околу него ми изгледа брутално“.

Куриозитети

Во кариерата како криминалист, авторот бил сведок на ужасните последици од сексуалното ропствоНа Токму нејзиното отфрлање на овој варварство ја наведе да фати с everything во нејзините две книжевни дела. За неговите искуства со овие типови криминалци, тој изјави: „Знам како функционираат и ниту еден закон или забрана нема да ги спречи. Само ќе го снема потрошувачите “.

Тој смета дека образованието е од суштинско значење за да се стави крај на овие мафии и криминални структури. Во врска со ова, тој изрази: „Образованието за вредности, емоционална интелигенција и емпатија, е не основен столб, туку самата основа на која се потпира решението долгорочен проблем на насилство врз жени “.

За авторот, Беби Фернандез

Беби Фернандез, позната под псевдонимот Срта.Беби, е родена во Валенсија во 1992. Студирала криминологија со специјалност за родово насилство, организиран криминал и криминолошка и виктимолошка интервенција. Таа е феминистичка активистка, има голема популарност на социјалните мрежи. Со повеќе од милион и пол следбеници, е еден од најпознатите влијатели на феминизмот во Шпанија.

Како писателка, таа започна во книжевниот свет со книги во поетска проза: Loveубов и гадење (2016) е Нескротлив (2017), и двата се дневници што ги направил во младоста. Неговото одлично деби како романсиер беше направено во 2018 година со феминистичка нарација Спомени за дивјак. Две години подоцна, по успехот на овој прв роман, продолжувам со истата тема и презентирав: кралица (2021).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.