Список на книги што мора да ги имате за да започнете денес

список на основни книги

Без разлика дали одиме во светот на кино или музика, ќе најдеме безброј готови списоци: «100-те филмови што треба да ги видите да или да », „10-те најдобри култни филмови“, «Најдобрите шпански поп-песни на сите времиња», «20-те најдобри балади за да се за inуби вашиот партнер», итн ... Бесконечни списоци чии имиња понекогаш оставаат многу да се посакуваат.

Денес, дека сме исправени пред викендот и дека секогаш е добро време да започнеме ново читање, сакав да бидам уште еден на оваа листа и да ви донесам еден со Суштински книги што треба да ги прочитате во одреден момент од вашиот живот. 

Морам да предупредам дека не постојат сите што треба да бидат, но сакав да направам мини-список, бидејќи секогаш има време да се прошири. Покрај тоа, би сакал да ги проширите со вашите препораки. Еве ги насловите:

 • „Сто години осаменост“.
 • „Малиот принц“.
 • „Дон Квијот од Ла Манча“.
 • „Дневникот на Ана Франк“.
 • „Сликата на Доријан Греј“.
 • "Злосторство и казна".
 • „Божествената комедија“.
 • Хамлет.
 • „Одисејата“.
 • "Хопскоч".
 • „Грофот од Монте Кристо“.
 • "Алиса во земјата на чудата".
 • „Бедните“.
 • „Парфем“.
 • „Есеј за слепило“.
 • Метаморфоза “.
 • „Илијадата“.
 • „Loveубов во време на лутина“.
 • „Улис“.
 • „Името на розата“,
 • „Столбовите на земјата“.
 • „Алефот“.
 • „Степски волк“.
 • "Господарот на прстените".
 • „Сенката на ветрот“.
 • "Војна и мир".
 • „Гадењето“.
 • „Неподносливата леснотија на битието“.
 • „Како вода за чоколадо“.
 • „Божјите криви редови“.

Порт-AND025 Неподносливата леснотија-мх. QXD8_ април 2012 година

Накратко, А. вкупно 30 книги на кого треба да му оставите дупка во одреден момент од животот. И бидејќи не може да се препорача без да дадам пример претходно, ќе започнам со препрочитување овој викенд „Неиздржливата леснотија на битието“. Некои велат дека препрочитувањето книги е вистинско губење време со количината на книги што чекаат да бидат напишани и допрва да се читаат, но „Неиздржливата леснотија на битието“ de Милан кундера Тоа е едно од оние што заслужуваат најмалку две читања. Не мислиш ли исто?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.