Сор Хуана Инес Де Ла Круз. Годишнина од неговото раѓање. 4 сонети

Г-ѓа Јуана Инес де ла Круз Родена е на ден како денес во Сан Мигел Непанла, град во Мексико, во 1651 година, иако во други извори се појавува 1648 година. Таа се смета за една од мексиканските писатели најпознат од седумнаесеттиот век. И нејзината состојба како монахиња, далеку од тоа да биде производ на посветеност или божествен повик, беше поврзана со нејзината желба да продолжете да ги негувате вашите хоби и интелектуални способности. Ова е Се сеќавам на неговата фигура и дело од кои се издвојувам 4 негови сонети.

Г-ѓа Јуана Инес де ла Круз

Тие велат дека на три години веќе знаев читај и пишувај. Ова ја натера да има многу односи со највисоките позиции на судот во Заменик-верност на Шпанија. Но, на 16 години влезе во Откриени кармелити на Мексико и подоцна во Орден на Свети omeером, каде што секогаш остануваше. Имаше поддршка и покровителство на разни заменици на кого му посвети многу свои песни.

Во своето литературно дело тој го култивирал лирика, што опфаќа поголем дел од него, авто-светата тајна, театарот и прозата. Неговиот стил потсетува и се поврзува со имиња како оној на Гонгора, Лопе де Вега или Квеведо. На крајот на краиштата, сите тие припаѓаат на златни години. Но, сор Хуана се истакнуваше по тоа што сакаше да ја подигне улогата на жените од своето време, освен да биде префрлено во домот и семејството.

Градилиште

  • Драматичен: Втората Селестина, Напорите на една куќа, Loveубовта е повеќе лавиринт
  • Сакраментални автомобили: Божествениот Нарцис, Josephозеф жезол Маченик на сакраменотдо
  • Проза: Алегоричен Нептун, Атинагоричко писмо, Одговори на сениор Филотеа де ла Круз, Протест на вера, lоас и сillancicos

4 извонредни сонети

Обидете се да ги негирате комплиментите

Овој што го гледате, шарена измама,
тоа, на уметноста што ја покажува убавината,
со лажни силогизми на бои
тоа е претпазлива измама на сетилото;

овој во кого се преправаше ласкање
извини ги ужасите во годините
и надминување на строгоста на времето
триумф од старост и заборав:

тоа е залудна вештачка нега;
тоа е цвет на нежен ветер;
тоа е бескорисно засолниште за судбината;

тоа е глупава погрешна трудоубивост;
Тоа е застарена желба и, сите разгледувани работи,
тоа е труп, тоа е прашина, тоа е сенка, тоа не е ништо.

***

Од рефлексија на јаже

Со болка во смртната рана,
за жалбата на loveубовта се жалев,
и да видам дали ќе дојде смртта
Се обидов да го направам поголем.

Сè во зло смешната душа,
тага за тага неговата болка додаде,
и во секоја околност размислуваше
дека имало илјада смртни случаи на еден живот.

И кога, на удар на едниот и другиот истрел
го предаде срцето, даде болно
знаци на последен здив,

Не знам со каква чудесна судбина
Се вратив на мојот договор и реков: на што се восхитувам?
Кој бил повеќе блажен во loveубовта?

***

Тоа утешува jeубоморен

Loveубовта започнува со немир,
самостојност, арори и ненаспаност;
расте со ризици, предизвици и грижи;
држете се за плачење и питачење.

Научете го млакост и одвојување,
зачувајте се помеѓу измамнички превези,
додека со поплаки или со jeубомора
го гасне огнот со солзите.

Неговиот почеток, средина и крај е ова:
Па, зошто, Алчино, го чувствуваш заобиколувањето
на Селија, кое друго време добро си го сакал?

Која е причината што ве чини болка?
Па, loveубов моја, Алчино мое, не те измами,
но прецизниот термин пристигна.

***

На loveубовта ставена претходно во недостојна тема

Кога ќе ја видам мојата грешка и твојата подлост,
Размислувам, Силвио, за мојата погрешна loveубов,
колку е тешка злобата на гревот,
колку е насилна силата на желбата.

На моето сеќавање тешко дека верувам
тоа би можело да се вклопи во мојата грижа
последната линија на презрениот,
последниот рок на лоша работа.

Би сакал, кога ќе те видам,
гледајќи ја мојата неславна loveубов како можам да ја одречам;
но тогаш само разумот ме предупредува

тоа само ме поправа објавувајќи го;
заради големото злосторство да те сакам
Само е тажно да се признае.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.