Книги од Сонсолес Енега

Сонзоли нега

Сонзоли нега

Кога корисниците на Интернет внесуваат „Sonsoles Ónega Libros“ во нивниот веб прелистувач, заедничките резултати се поврзани После Loveубовта (2017) Тоа е дело засновано на реална животна приказна која, истата година кога беше објавена, ја наведе Енега да ја добие наградата за роман Фернандо Лара. Илјада бакнежи забранети (2020) исто така се издвојува меѓу случајностите и не е изненадувачки. Овој современ романтичен роман е најновата книга претставена од шпанскиот автор.

Кариерата на овој новинар и писател доби и други важни признанија, истакнувајќи го освоеното трето издание на Наградата за книжевност за краток роман, за Кале Хабана, агол Обиспо. Покрај гореспоменатите книги, писателот објави уште 3 други интересни дела, сите со голема приемчивост од читателите и литературните критичари. Во моментов, авторот работи како презентер на каналот Tele5.

Кратко резиме на животот на Сонсолес Енега

Сонсолес Енега Салцедо е родена во Мадрид, во средата, 30 ноември 1977 година. Таа е втора ќерка на бракот меѓу реномираниот галициски новинар и писател Фернандо Енега и Марисол Салцедо. За време на нејзината младост, Сонсоулс беше забележана по тоа што беше многу интелигентна и aубител на читањето, хоби во кое уживаше меѓу книгите во семејната библиотека. Инспирирана од траекторијата на нејзиниот татко, Енега одлучи да студира диплома за новинарство и откако студираше на ЦЕУ Универзитетот Сан Пабло во Мадрид, ја доби својата диплома.

Sonsoles Ónega секогаш го чувала својот приватен живот многу дискретно. Таа се омажи во 2008 година со адвокатот Карлос Пардо, заедница што резултираше со два сина. Нивниот брак заврши во 2020 година, откако започна пријателска постапка за разделување една година порано.

Сонсолес Енега, новинарот

По дипломирањето со специјализација во аудиовизуелни медиуми, таа ги започна своите први чекори како професионалец во CNN +. Во 2005 година се приклучи на телевизиската мрежа Четири. По 3 години работа таму, тој се приклучи на каналот Tele5, каде што служеше 10 години како парламентарен хроничар. Во овој медиум, неговата новинарска кариера постојано расте.

До 2018 година, Сонсоулс го прифати предизвикот како модератор на програмата „Ya es noon“, чија што сеуште е водителка. Меѓу неговите последни настапи, тој ги анимираше неделните гала на првата сезона од реалност „Силната куќа“ во 2020 година.

Сонсолес Енега, писателот

До денес, Енега создаде 6 интересни романи. Неговата прва книга, Кале Хабана, агол Обиспо, беше воведен во 2004 година; во ова дело авторот ги покажува искуствата на угнетената Куба. Каде не беше Господ (2007) беше негово второ издание. Тоа е дело инспирирано од настаните во нападот во Мадрид познато како 11М. Подоцна, писателот објавил Средби во Бонавал (2010) y Ние кои сакавме се (2015).

Иако гореспоменатите дела се со голем литературен квалитет, тоа беше нејзината петта книга што ја катапултираше до успехот. Станува збор за романот После Loveубовта (2017), засновано врз вистински настани. Тоа е приказна развиена на 592 страници и зборува за тајна loveубов која се бори среде конфликтната Шпанија од 1930-тите години на минатиот век. Сега, За да ја продолжи работата на нејзиното одлично пенкало, писателката ја објави својата книга во 2020 година Илјада бакнежи забранети, што имаше значително прифаќање.

Книги од Сонсолес Енега

Еве краток преглед на делата на овој шпански автор:

Кале Хабана, агол Обиспо (2005)

Тоа е првата книга на Сонсолес Енега. Тоа е краток наративен роман, достоен за третото издание на Награда за стихови на краток роман. Во неа е претставена историјата на Куба во 90-тите години и последиците претрпени со распадот на Советскиот Сојуз. Меѓу неговите редови е и еден кубански народ кој ден за ден страда и се бори без оружје против угнетувачкиот режим на Фидел Кастро. Оваа приказна е родена од искуствата на писателот на едно патување во Хавана во 2000 година.

Нејзини главни протагонисти се Саиви Сиснерос Балин и нејзиниот син Себастијан; и двајцата се борат на свој начин против кастроизмот. Саиви се обидува да ја одржи својата куќа во добра состојба - додека сè околу неа се распаѓа - одржувајќи ја во живот илузијата за враќањето на неговата сопруга, која успеа да го напушти островот години порано. Себастијан, од своја страна, го прави своето активно борејќи се од неистомислениците. Тоа е приказна полна со сурова реалност дека милиони Кубанци сè уште живеат.

Каде не беше Господ (2007)

Тоа е првиот роман напишан за нападот што се случи во Мадрид на 11 март 2004 година, каде имаше 191 мртов и скоро 2000 ранети. Приказната започнува во зори тој ден, постепено го опишува животот на разни ликови. Меѓу нив има политичар, новинар, имигрант, судија и обвинител. Несомнено, заговор полн со нијанси во кој сите се протагонисти кои ги испреплетуваат своите животи на железничките пруги.

Тој ден, исламистичка група се искачи во вагоните на станицата Алкала де Хенарес и постави експлозив, предизвикувајќи голем масакр. Енега ја напиша оваа книга фокусирана на чувствата и искуствата на жртвите, без да им даде значење на сторителите.. Авторот потврдува дека презентираните факти се точни, со тврдења собрани од самата себе во текот на 3-те континуирани години по настанот.

После Loveубовта (2017)

По овој повод, Енега претставува novelубовен роман сместен во Шпанија од 30-тите години на минатиот век, пред Граѓанска војна. Овој успешен наслов раскажува приказна за страста во криењето - заснована врз вистински настани. Делото беше толку добро постигнато што ја освои XXII награда за роман Фернандо Лара. Нејзини главни ликови се: Кармен Трила - жена заклучена во несреќен брак - и капитенот на армијата Федерико Ескофет.

Сè се одвива во време кога капетанот Ескофет имаше важна улога во Шпанија и во борбата за независност на Каталонија. Кармен, од своја страна, помина низ тешки периоди, бидејќи тоа беше време во кое жените немаа глас и глас. Двајцата живеат бунтовна loveубов која се бори против општеството и конфликтите од тој период. Одлична приказна која го доловува читателот и го обвива во тешка реалност што ја живеат Шпанците.

Илјада бакнежи забранети (2020)

По успехот на неговата претходна книга, Енега го претставува овој современ романтичен роман, сместен на Гран Виа де Мадрид. Приказната започнува со случајната средба на Констанца - адвокат и неодамна разведен - и Мауро - свештеник неодамна пристигна од Рим. Каузалноста обедини две дестинации кои во својата младост живееја голема илузија, и тоа од различни причини морале да се разделат.

Протагонистите, кои се среќаваат по 20 години, ги оживуваат сите оние чувства што беа оставени на пауза. После тоа, избувнува внатрешна борба на емоции, страст и негирања затоа што станува збор за невозможна врска. Оваа приказна - раскажана во трето лице - Напишано е во 41 чувствително поглавје во кое две сродни души едноставно копнеат за среќен крај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.