Современи шпански писатели

Карлос Руиз Зафон.

Карлос Руиз Зафон.

Современите шпански писатели се забележуваат дека се многу плодни. Во последните децении земјата бележи раѓање на неколку реномирани пенкала кои продолжуваат да ја збогатуваат нејзината литература. Затоа, овие автори може да се сметаат за достојни наследници на наследството оставено од Сервантес, Лопе де Вега, Лорка, Квеведо, Бекер, Перез Галдос, меѓу другите „херои“.

Преку различни жанрови, овие писатели ја воодушевија својата публика на национално и на меѓународно ниво. Некои од нив имаат дури и постигнато бројки за уредници во милиони, како што е случајот со Карлос Руиз Зафон (1964-2020) и Артуро Перез-Реверте. Слично на тоа, вреди да се напомене работата на талентирани млади луѓе како Начо Каретеро или Франциско Хавиер Олмедо. Следно, список со дел од овие писатели.

Артуро Перез-Реверте

На 25 ноември 1951 година, во шпанскиот град Картагена се роди Артуро Перез-Реверте Гутиерез. Дипломирал новинарство на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид, кариера во која вежбал од 1973 до 1994 година. Исто така, Неговиот најважен извештај беше војната во Фокланд, војната во Босна и пучот во Тунис..

Иако неговото прво дело како писател беше романот Хусар (1986), делата што навистина му дадоа озлогласеност беа Табелата Фландрија (1990) y Клубот Думас (1993). Три години подоцна тој објави историскиот роман Капетанот Алатристе (1996). Овој наслов Продаде милиони примероци и беше првиот во сагата со 7 книги.

Од 2003 година, Артуро Перез-Реверте спаѓа во групата илустрирани луѓе на Кралската шпанска академија (РАЕ), каде што го зазема столчето Т. Во 2016 година ја создаде веб-страницата за книги „Зенда“ и ја презентираше Фалко, првата рата на успешна трилогија подоцна завршена со Ева (2017) и Саботажа (2018). Во 2020 година пристигнаа неговите најнови дела: Огнена линија y Пештерата на киклопите.

Карлос Руиз Зафон

На 25 септември 1964 година, на клиниката Дел Пилар во Барселона, се роди Карлос Руиз Зафон. Неговите први студии биле извршени во Колегио де лос Језуитас де Сарија. Уште од најмала возраст го покажа својот интерес за пишување; Создадов мали приказни на 3 страници помеѓу хорор и вонземски теми. На само 15 години, тој го заврши својот прв роман со наслов: Лавиринтот Арлекин.

За време на неговата прва година во информатички науки (Автономен универзитет во Барселона), тој доби понуда за работа во областа на рекламирањето. Тој работел со реномирани компании: Ogilvy, Дејакс, Тандем / ДДБ и Светска група Мек Кан. Изврши неколку рекламни кампањи за Volkswagen, вклучувајќи го и оној на Голф и неговиот слоган: „Прво да стигнеш таму не е важно, но некој мора да го стори тоа“.

Во 1992 година, Руиз Зафон го напушти рекламното поле за да и се посвети целосно на литературата. Една година подоцна го издаде својот прв роман, Принцот од магла. Овој наслов претставуваше поволно книжевно деби, бидејќи беше добитник на наградата Едебе. Понатаму, неговата приказна беше продолжена со Палатата на ноќта (1994) y Светлата од септември (1995) за да се заврши Трилогија за магла.

Неговото најистакнато дело се појави во 2000 година, Сенката на ветерот. Со оваа публикација, шпанскиот писател се здоби со категоријата „бестселер“, благодарение на неговите над 15 милиони продадени примероци. Карлос Руиз Зафон почина на 19 јуни 2020 година во градот Лос Анџелес, САД, откако две години се бореше со рак на дебелото црево.

Начо Каретеро

Начо Каретеро.

Начо Каретеро.

Во 1981 година, во шпанскиот град Ла Коруња се роди Начо Каретеро Поу. Од дете бил мотивиран да пишува од неговата баба. Студирал филм на Факултетот за уметности на универзитетот ТАИ. Подоцна, ја започна својата новинарска кариера во Радио Коруња, Кадена СЕР. Паралелно, тој работел како уредник за списанијата запишете, Xl Неделен, Орсаи y Што!, меѓу другите. Исто така, тој беше дел од весникот Светската.

Во текот на целата своја новинарска кариера тој правеше импресивни извештаи на меѓународно ниво. Меѓу нив, геноцидот во Руанда, вирусот ебола во Африка, трговијата со дрога во Галиција и граѓанската војна во Сирија. Во 2015 година ја издаде својата прва книга: Фарина, кој брзо се позиционираше како број 1 во продажбата. Подоцна, работата беше адаптирана во ТВ серија од страна на Netflix, каде уживаше во огромна публика.

Друго од најистакнатите дела на Начо Каретеро е На смртна казна (2018), врз основа на контроверзниот случај на Пабло Ибар. (Една година подоцна Movistar Plus Ја емитувам хомонимната серија). Во 2018 година тој презентираше Ни се чини подобро, многу емотивен текст за историјата на фудбалскиот тим Депортиво Ла Коруња. Конечно, во 2019 година претставата беше објавена Фарина, со успешна турнеја низ Галиција.

Фернандо Арамбуру

Фернандо Арамбуру Иригојен е роден во 1959 година во градот Сан Себастијан (главен град на провинцијата Гипецкоа), Баскија. Во 1983 година се стекнува со диплома за шпанска филологија на Универзитетот во Сарагоса. За време на својата младост тој припаѓал на основачите на групата CLOC, искуство што го одразил во неговиот прв роман: Оган од лимон (1996), добитник на наградата Рамон Гомез де ла Серна.

Во 1985 година се преселил во Германија, каде што првично се посветил на предавање часови по шпански јазик на роднини на имигранти. Подоцна, ја претстави првата книга на Трилогија на антибула, Празни очи (2000). Оваа титула беше продолжена од Трубачот на Утопија (2003) y Бами нема сенка (2005 година) Во 2009 година го напушти предавањето за да се занимава само со литература.

Денес, Фернандо Арамбуру е познат писател, романсиер, поет и есеист.. Меѓу неговите најпознати текстови се Рибата на горчина (2006) - добитник на наградата РАЕ, меѓу повеќекратни и важни признанија - и Patria (2016). Овој последен роман беше достоен за Националната награда за литература.

Франциско Хавиер Олмедо Васкез

Писателот од Кордоба роден 1980 година, во моментов е еден од главните претставници во жанровите трилер и научна фантастика. Од многу мала ја демонстрираше својата извонредна имагинација, понекогаш со темни и нереални теми. И покрај неговиот интерес за литература, во 1998 година тој одлучи да студира компјутерско инженерство, не знаејќи дека ова ќе го промени неговиот живот засекогаш.

Бидејќи во неговата прва недела на часови тој го „запозна“ (преку пријател) Хауард Филипс Лавкрафт, еден од најдобрите експоненти на теророт. Наративите на американскиот писател му помогнаа на Олмедо да ги насочи сите оние идеи заробени во неговата имагинација уште од детството. Во 2016 година, тој го почести својот „ментор“ во својата прва книга, Вестија на заборавен свет.

Меѓу најозлогласените дела на Олмедо Васкез се: Под нашите нозе (2017) y Копиле (2019) Двајцата беа добитници на наградата „Форолибро“ (најдобар роман во изданијата во 2018 и 2020 година, соодветно). Неговите најнови објави се Деца од магла (2019) y Четвртиот апостол (2020).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рафаел Лопез Флорес dijo

    Во Шпанија, жените во денешно време, не пишуваат? Поздрав