Современи чилеански писатели

Метонимијата во поезијата на Габриела Мистрал.

Метонимијата во поезијата на Габриела Мистрал.

Многу современи чилеански писатели оставиле непроценлив белег во светската литература. Во последните два века, оваа латиноамериканска земја раѓаше големи автори, високо признати на меѓународно ниво. Неколкумина од нив имаат освоено важни награди, како што е Нобеловата награда, која чест да ја добијат Габриела Мистрал и Пабло Неруда.

Преку различните книжевни жанрови, Овие автори успеаја да воодушеват милиони читатели ширум светот. Работи како: Дивите детективи (Роберто Болањо) И Дваесет loveубовни песни и очајна песна (Пабло Неруда) тие се само дел од репертоарот на огромното наследство. Следно, ќе биде прикажан дел од оние што се сметаат за чилеанските писатели со најголемо глобално влијание.

Габриела Мистрал

Лусила де Марија дел Перпетуо Сокоро Годој Алкајага е роден на 7 април 1889 година во градот Викуња (провинција Елкви, Чиле). Тој потекнуваше од скромно семејство, со шпанско и баскиско потекло. Неговото детство го помина на различни локации во провинцијата Елкви, иако токму Монтегранде сметаше за неговиот роден град.

И покрај тоа што немал стручни студии, од 1904 година работел како учител, најпрво во Ескуела де ла Компанија Баја, потоа во Ла Кантера и Лос Серитос.. Во 1910 година, нивното знаење и искуство беа потврдени од страна на Нормалното училиште број 1 во Сантијаго, каде ја доби титулата државен професор.

Паралелно со професорската работа, тој пишуваше за весниците Кокимбо и Гласот на Елкви на Викуша. Од 1908 година го усвоил псевдонимот Габриела Мистрал, користен за прв пат во поемата „Минатото“. Неговото прво значајно признание дојде со Сонети на смртта, со кој чилеанскиот писател ја доби наградата на Цветните игри (1914).

Во својата траекторија, Мистрал создаде стотици песни, отелотворени во разни компилации. Овие вклучуваат: Пустош (1922), Тала (1938) y Лагар (1954). Исто така, писателот се одликувал со важни ловорики, како што се: Нобеловата награда за литература (1945) и Националната награда за литература на Чиле (1951). Мистрал почина во Newујорк од рак на панкреас на 10 јануари 1957 година.

Пабло Неруда

Рикардо Елицер Нефтали Рејес Базоалто дојде на овој свет на 12 јули 1904. Неговиот роден град беше Парал, во регионот Маул, Чиле. Тој беше син на Хозе дел Кармен Рејес Моралес и Роза Нефтали Басоалто Опазо. Неговата мајка почина од туберкулоза еден месец откако го роди поетот. Пабло Неруда -Како што подоцна ќе се нарече себеси- Livedивееше во Темуко од детството до адолесценцијата. Во тој град ги направи своите први студии, и ова, подоцна, беше инспирација за многу негови поетски творби.

Вашата прва статија, Ентузијазам и упорност (1917), беше објавено во весникот Утрото на Темуко. Две години подоцна, тој ја запознал поетесата Габриела Мистрал, која го запознала со читање и го охрабрила да се храни со дела од познати руски писатели. Од 1921 година тој ги потпиша своите дела како Пабло Неруда, иако дури во 1946 година беше прогласено за негово законско име.

Во 1924 година ја објави стихозбирката што го поттикна на слава: Дваесет loveубовни песни и очајна песна. Од таму, Тој претстави повеќе од 40 дела додека беше жив и имаше 20 постхумни дела. Во својата кариера, Неруда беше наградуван во неколку наврати, меѓу нив се издвојуваа следните: Чилеанската национална награда за литература (1945 година), Лениновата награда за мир (1966 година) и Нобеловата награда за литература (1971 година).

Цитат на Пабло Неруда.

Цитат на Пабло Неруда.

Неруда беше во брак три пати. Неговата единствена ќерка се роди од првиот брак, Малва Марина Тринидад, која почина на само 8 години поради хидроцефалус. Последните денови од животот на Пабло Неруда поминаа во Сантијаго, каде почина на 23 септември 1973 година. од напреднат карцином на простата.

Роберто Болањо

Роберто Болањо е роден на 28 април 1953 година во Сантијаго де Чиле. Неговото детство поминало помеѓу Валпараисо, Виња дел Мар и градот Лос Анџелес, каде ги завршил основните студии. На 15 години се преселил со своето семејство во Мексико. Во ацтечката земја продолжи со своите средни студии, што го остави една година подоцна со цел да се посвети исклучиво на читање и пишување.

Во Мексико Сити, Болањо се сретнал со поетот Марио Сантијаго и други млади писатели. Групата споделуваше неколку литературни интереси, па малку по малку станаа многу блиски. Од ова пријателство се роди поетското движење на инфрареализмот, основана во 1975 година. Една година подоцна, Роберто го објави делото Повторно пронајдете loveубов. Оваа стихозбирка беше прва од шесте што тој ги презентираше во текот на целата своја кариера, плус две постхумни изданија. Неговите книги вклучуваат: Романтични кучиња (1993), Три (2000) y Непознат универзитет (2007).

Неговата прва книга, Совет од ученик на Морисон до фан на ојс (1984 година), беше наградена со наградата „Литературно поле“. Сепак, и покрај неговата долга кариера, делото што го прослави овој писател до слава беше неговото шесто издание: Дивите детективи (1998). Овој роман го направи добитник на наградата Herralde de Novela (1998) -првиот Чилеанец што го прими- и наградата Ромуло Галегос (1999).

Роберто Болањо почина на 50-годишна возраст во Барселона (Шпанија) на 15 јули 2003 година, откако долго страдаше од болка во црниот дроб. Чилеанскиот писател остави многу недовршени книги, кои беа објавени години по неговата смрт. Од таа компилација, романот излезе ремек-дело 2666 (2004 г.), со кој освои важни награди како што се: Саламбо, Сиудад де Барселона и Алтазор.

Алехандра Костамања

Алехандра Костамања Кривел дојде во светот на 23 март 1970 година, во Сантијаго де Чиле. Уште како мала, сакала да пишува, но дури во адолесценцијата ја сфати работата посериозно. Неговиот учител Гиilleермо Гомез имаше многу врска со оваа страст. Во таа фаза од животот започнал да ги чита Мистрал, Неруда, Шекспир и Никанор Пара; сите имаат големо влијание врз неа.

Костамања студирал новинарство на универзитетот Диего Порталес. Подоцна, тој заврши магистер по литература на истиот кампус.. Во текот на целата своја кариера, таа се посветуваше на предавања на литературни работилници, а работеше и како уредник, театарски коментатор и хроничар за неколку национални списанија.

Како писателка, таа го претстави своето прво дело во 1996 година, Тивко, кој доби многу добри коментари и ја освои наградата за литературни игри Габриела Мистрал (1996). Костамања претстави успешни романи, како што се: Лоши ноќи (2000), Последни пожари (2005), и Домашни Животни (2011). Неколку критичари вклучија некои од неговите дела во т.н. Детска литература.

Алберто фугет

Сантијаго де Чиле го виде раѓањето на Алберто Фелипе Фугуе де Гојанече на 7 март 1964 година. Неговото детство го помина во Соединетите држави, а дури во 1975 година се врати во својата родна земја. Ограничен од јазик, идниот писател започнал да чита книги на шпански за да се запознае со својот мајчин јазик. Го призна тоа Канцелариски материјал од Марсела Паз имаше големо влијание врз него, што може да се види како се рефлектира во неговата прва книга.

Студирал на Универзитетот во Чиле. Неговиот прв избор беше кариера во социологија, која ја учеше една година, сепак, потоа се префрли на новинарство, од кое дипломираше и на крајот беше една од неговите страсти. Покрај работата како писател, тој изгради и признаена кариера како колумнист, романсиер, сценарист, музички и филмски критичар. Признаена е поради нејзиното влијание врз современите писатели, за обложување на пореална и урбана литература.

Во 1990 година тој ја претстави својата прва приказна, Предозирање, со која ја доби општинската награда за литература на Сантијаго. Следната година го објави романот што го доведе до успех: Лош бран. Неговата работа исто така истакнува: Црвено мастило, книга што беше адаптирана за кино во 2000 година. Три години подоцна, тој објави полуавтобиографија наречена Филмовите од мојот живот, неговите најнови романи се: Не-фикција (2015) y Судор (2016).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.