Современа латиноамериканска поезија (I)

Современа шпанско-американска поезија

Кога зборуваме за шпанско-американската поезија, првото име што излегува или едно од првите, несомнено е тоа од Рубен Дарио, со кого Модернизам, но има шпанско-американска поезија надвор од оваа или од Хозе Хернандез, друг голем поет.

Меѓу другите, се издвојуваат следниве гласови: Габриела Мистрал, Хозе Марти, Пабло Неруда, Октавио Паз, Цезар Валехо y Висенте Хуидобро. Во оваа статија ќе зборуваме за првите три, а во онаа што ќе биде објавена утре, ќе зборуваме за последните три. Ако сакате поезија, или поточно, добра поезија, не престанувајте да читате што доаѓа.

Габриела Мистрал

Габриела Мистрал, или што е исто, Лусија Годој Таа беше една од поетите од тоа време која со својата поезија се обидуваше да го открие реализмот, секојдневната реалност, засолнувајќи се и во интимноста.

Габриела, која беше Нобелова награда за литература во 1945 година, напиша „Сонети на смртта“, едно од неговите најдобри и најрелевантни дела. Инспириран е од самоубиство на Ромелио Урета, неговата стара убов. И првиот сонет оди вака:

Од замрзнатата ниша во која те ставаат мажите,
Youе те спуштам во смирената и сончева земја.
Дека морам да спијам во тоа, мажите не знаеја,
и дека мора да сонуваме на истата перница.

Layе те легнам на сончевата земја со А.
сладост на мајка за синот што спие,
и земјата треба да стане мекост на лулката
по приемот на вашето тело како болно дете.

Тогаш ќе попрскам нечистотија и розова прашина,
и во синкаста и светла прашина на Месечината,
лесните остатоци ќе бидат затворени.

Walkе си одам пеејќи ги моите убави одмазди,
Бидејќи на тој скриен почесник му беше раката на бр
ќе слезе да ти го оспори грстот коски!

Хозе Марти

Хозе Марти, Кубанец, имаше поезија како искрен начин на комуникација, манифестирана на формален начин преку едноставното и секојдневието. Поетот се идентификува во „Едноставни стихови“ со неговата поезија, бидејќи во неа ја претстави и ја обликуваше својата душа како што беше. Кога ги пишува овие стихови, тој се открива: единица составена од различни и спротивни елементи, како што се случува кога тој именува „Слабоста на еленот“ пред „Јакоста на челикот“. Исто така, се одразуваат чувства како што се солидарност и укинување на незадоволството:

Одгледувајте бела роза
во јуни како јануари
За искрениот пријател
кој ми ја дава својата искрена рака.

И за суровиот што ме раскинува
срцето со кое живеам,
Одгледување трн или коприва;
Јас ја одгледувам белата роза.

Пабло Неруда

Не знам колку пати сум пишувал за овој автор, но не се заморувам. Неруда беше и ќе биде едно од најголемите имиња во светската поезија, не само во Латинска Америка. Само со именување на вашата работа „Дваесет loveубовни песни и очајна песна“, објавено во 1924 година, ние кажуваме сè ... И би ми недостигале редови за објавување на сè што заслужува да биде прочитано од овој автор. Но, ќе бидам краток, или барем, ќе се обидам да бидам:

За да ме слушнете
моите зборови
понекогаш се слабеат
како стапалки на галебите на плажите.

Nердан, пијана змија ratвечарка
за твоите раце меки како грозје.

И јас ги гледам моите зборови од далечина.
Повеќе од моите тие се твои.
Тие се искачуваат во мојата стара болка како бршлен.

Вака се искачуваат на влажните wallsидови.
Вие сте виновникот за оваа крвава игра.

Тие бегаат од моето темно дувло.
Вие исполнувате сè, исполнувате сè.

Пред да ја населат осаменоста што ја окупираш,
и тие се навикнати на мојата тага отколку тебе.
Сега сакам да го кажат она што сакам да ти го кажам
за да можеш да ги слушнеш како што сакам да ме чуеш мене.

Ветерот на Ангуиш сè уште ги влече.
Ураганите од соништата сè уште понекогаш ги надминуваат.
Слушаш други гласови во мојот болен глас.
Солзи на стари усти, крв на стари молби.
Сакај ме, партнер. Не оставај ме. Следи ме
Следи ме, партнер, во тој бран на маки.

Но, моите зборови се бојат со твојата убов.
Вие окупирате сè, окупирате сè.

Јас од сите правам бесконечен ѓердан
за твоите бели раце, меки како грозјето.

Доколку ви се допадна и уживавте во читањето на овој напис исто како и јас што го пишував, не пропуштајте го вториот дел што ќе биде објавен утре, четврток. Во него накратко ќе зборуваме за Октавио Паз, Цезар Ваleехо и Висенте Хуидобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хорхе dijo

    Јас сум од Тукуман и живеам со поетски акциони мурали што ги читам секојдневно. Обожавав да ја гледам таа насловна фотографија во статијата. Благодарам