Совети за пишување ноќе

месечината

Сигурно, како мене, многу од вас се чувствуваат искушени во повеќе од една прилика од таа curубопитна склоност да пишуваат навечер. Можеби е заради тишината, бидејќи е ноќе кога се појавуваат светулките на креативноста, не знам со сигурност.

Сепак, посветувањето на ноќните часови на нашата страст е задоволство што исто така бара одредена волја и, конкретно, од нив 5 совети за пишување навечер.

Претходно спортско време

Многу пати, одвојувањето на нашата работа од хоби или страст не е толку лесно. Ние обично работиме 8 часа на ден и иако во текот на денот копнееме да дојде ноќта за да можеме да пишуваме, тоа е да се вратиме дома, да легнеме на софата и да почувствуваме (со сето право во светот) дека веќе сме со оглед на сè. Оттука, размислувањето да трчаме на трчање или едноставно да пешачиме еден час ни помага да оксигенираме и да бидеме поприемливи кога почнуваме да ги полниме тетратките.

Напиши рачно

Кога работите да пишувате со вашиот компјутер многу часови на ден и сте уморни, на истиот тој факт се додава и фактот дека продолжувате да го правите тоа во документ од Word. Заразените светла на нашиот компјутер во тоа време не ни одговараат и исклучувањето да го оставиме во еден агол ќе биде најдобрата опција. Тогаш е кога размислувањето за пишување со рака во тетратка зазема особено значење, особено затоа што ја подобрува нашата концентрација, нè опушта и, пред сè, ја прави уметноста на пишување повеќе задоволство отколку нешто наметнато.

И чаша вино?

Се разбира, ниту двајца не би биле лоши. И тоа е тоа, откако го покажа тоа чаша црвено вино е еквивалентно на еден час вежбање според Универзитет во КанадаПрескокнувањето на чашата на Риоха веќе не е изговор пред да започнеме да пишуваме. Алкохолот, колку и да изгледа политички неточно, дозволува заклучени идеи да излезат во прв план, па дури и носи поголема динамика во нашата уметност се додека не го испиеме целото шише. Или да, кој знае.

Таа носталгија

Во текот на ноќта, нашите емоции имаат тенденција да излезат на површина, а со нив и можноста да ги ставиме на хартија со поголемо чувство. Јас барем секогаш наоѓам инспирација навечер и на најнеочекуван начин. Бидејќи, зарем не сте се нашле во таа ситуација кога се обидувате да заспиете и одеднаш помислите на идеја што треба да ја ставите да или да на хартија? Многумина од нас се сопнуваат во обидот, но успеавме да ја рефлектираме идејата.

Нашиот агол

Наоѓањето на вистинското место во нашиот дом е основа за да можеме да ја ослободиме креативноста, без разлика дали станува збор за балкон полн со гераниуми, кујнска маса или нашата преполнета троседот. Ако, покрај тоа, добиете светло што не е премногу скандалозно, многу подобро. Овој аспект е можеби најличен од сите.

Овие 5 совети за пишување навечер тие можат да бидат поефикасни отколку што мислите ако во вашиот случај не најдете време или желба да го сторите тоа, иако сакате да пишувате неколку стихови во текот на целиот ден.

Дали обично пишувате ноќе?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел Дуке dijo

  Ви благодарам многу Алберто. Одлична статија, јас сум таков тип на човек кој е инспириран да пишува ноќе, бидејќи тоа е средина опремена со одредена мистика и елеганција. Овие совети ќе ги применам на моите вечерни сесии за пишување. Се гледаме наскоро.

 2.   Јован dijo

  Јас секогаш пишувам ноќе .... тоа е време на гоблините и кога буквите полека се лизгаат, а зборовите се полесни !!

 3.   Тони Колон dijo

  Скоро секогаш пишувам навечер, се концентрирам повеќе и се опуштам, и не пијам пијалок за да се инспирирам, ниту морам да пијам дрога за да пишувам и секогаш пишувам рачно, бидејќи тоа ми дава поголема фантазија во мојата приказни, и скоро никогаш не спијам навечер.

 4.   Марк Нитрам dijo

  Тие се добар совет, иако повеќе пишувам наутро, кога можам. Секако, ако излезам на трчање навечер и потоа пијам чаша вино, нема да трае две редови. XD

 5.   Клаудија dijo

  Вашиот совет е многу добар. Ви благодарам многу, ќе се обидам да го применам во пракса.

бул (точно)