Снежната девојка

снежната девојка

Снежната девојка тоа не е неодамнешна книга. Всушност, излезе во 2020 година и стана бестселер, исто како и претходните книги на авторот. Иако веќе беше добро позната и пофалена, книгата е уште повеќе поради нејзината неодамнешна адаптација на серијата на Нетфликс, која повторно се обложува на шпански автори за нивните шпански серии.

Но, што треба да знаете за Снежната девојка? Дали знаете кој го напишал? За што се работи? Ако е единствена книга или има продолжение? Ние одговараме на с everything, и многу повеќе, подолу.

Кој ја напиша Снежната девојка?

Кој ја напиша Снежната девојка?

Ако треба да посочиме на „виновник“ дека „Снежната девојка“ се појави во книжарниците во 2020 година, тогаш е така Хавиер КастиloоНа Тој е посветен писател, бидејќи овој роман не е првиот, туку четвртиот. Неговите први романи „Денот кога се изгуби разумот“ и „Денот кога loveубовта беше изгубена“, го катапултираа до успехот и оттогаш успева со секој од објавените романи.

Но, кој е Хавиер Кастиillо? Овој писател е роден во Малага во 1987 година. Неговиот прв роман е напишан додека патувал со воз до и од својата работа (како финансиски советник) до неговиот дом. Откако заврши, и мислејќи дека неговиот роман е многу подобар од оние што беа објавени, тој одлучи да им пише на издавачите за да си ја пробаат среќата. Сепак, тие го отфрлија, и тој одлучи сам да се објави. Оттука, кога почна да успева (и зборуваме за продажба на повеќе од илјада книги дневно на Амазон), издавачите почнаа да тропаат на неговата врата.

Толку многу што можеше да се збогува со својата работа како финансиски советник за да го помине целото време во пишување нови романи, знаејќи дека успехот е со него, како што беше случајот.

За што станува збор за Снежната девојка?

За што станува збор за Снежната девојка?

Снежната девојка како главен заговор има а настан што се случува во 1998 година и што го прави идиличниот живот на родителите целосно да се промениНа Кога 3-годишната ќерка на парот исчезнува без трага, сите се губат, не знаејќи каде да погледнат или како да им помогнат на родителите кои не добиваат одговор каде е нивната ќерка.

За разлика од другите романи, во овој замок открива какви се чувствата на инволвираните луѓе, какви страдања имаат и како се емоционално, нешто што, во претходните книги, не беше толку прикажано.

Ви го оставаме синопсисот:

Каде е Киера Темплтон? Newујорк, 1998, Парада на Денот на благодарноста. Кира Темплтон, исчезнува во толпата. По избезуменото пребарување низ градот, некој наоѓа неколку прамени коса покрај облеката што ја носеше девојчето. Во 2003 година, на денот кога Кира ќе наполни осум години, нејзините родители, Арон и Грејс Темплтон, добиваат чуден пакет дома: лента VHS со едноминутна снимка на Кира како свири во непозната соба. Откако продаде повеќе од 650.000 примероци од неговите претходни романи, Хавиер Кастиillо уште еднаш го става својот разум во контрола со „Девојката од снег“, темно патување во длабочините на Мирен Тригс, студентка по новинарство која започнува паралелна истрага и открива дека и нејзиниот живот Оние на Кира се полни со непознати.

Каков жанр е Снежната девојка?

Девојката од снег, како и многу книги на Хавиер Кастиoо, Тоа е во жанрот на неизвесностНа Имајте на ум дека станува збор за откривање мистерија, и затоа авторот користи две временски рамки што ги прошара.

Овој начин на пишување е ризичен и многу читатели кои се качуваат за прв пат може да бидат поразени бидејќи во секој момент не знаете дали сте во сегашноста, во минатото. Но, тоа е само на почетокот, кога с still уште не ги знаете ликовите; тогаш работите се менуваат и тие пресврти во заплетот не само што ќе ви помогнат да разберете зошто се вакви протагонистите, туку и веднаш го сфаќате временскиот ред што се следи (и има мистерија во двете).

Дали има продолжение на книгата?

Снежната девојка

Хавиер Кастиillо е автор кој има тенденција да ги испреплетува своите книги или да прави нивни продолженија. Му се случи со „Денот кога лудилото беше изгубено“, што го замисли како две книги, а по успехот на првата, не се двоумеше да се фати за работа за да го добие вториот дел. Но, што е со Снежната девојка? Дали има втор дел?

Добро, самиот автор одговори на ова прашање од неговите читатели, решавајќи го прашањетоНа И, за разлика од другите книги, оваа особено нема да биде дел од каква било сага, затоа зборуваме за книга со почеток и крај, без повеќе. Се разбира, меѓу неговите страници можеме да најдеме знаци кои, ако сте ги прочитале претходните дела, ќе ви звучат доста познати. Значи, на некој начин, тоа е продолжение, со другите ликови, на претходните романи на авторот.

Дали има сместување?

Мораме да ве предупредиме дека, како и за многу други книги, Снежната девојка исто така ќе се прилагоди на вистинска слика. Поточно, тоа беше Нетфликс, кој беше заинтересиран да ги добие правата и да сними серија.

До сега, не се знае многу повеќе за оваа нова серија, но веста излезе во април 2021 година и имајќи предвид дека Нетфликс е прилично брз при донесување одлуки, најбезбедно е што можеби до 2022 или 2023 година можеме да го гледаме.

Покрај тоа, авторот е многу среќен бидејќи „Снежната девојка“ не е единствената адаптација на неговите романи. Исто така, во овој случај, преку Globomedia и DeAPlaneta, тие работат на серија што ќе ги опфати првите два романи на авторот: „Денот кога лудилото беше изгубено“ и „Денот кога loveубовта беше изгубена“. За нив досега ништо не се знае, но сигурно вести за нив наскоро ќе пристигнат.

Дали сте ја прочитале книгата Снежната девојка? Што мислите за тоа? Кажете ни ја вашата гледна точка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.