Стјуарт и Мичум. 20-годишнина од смртта на овие двајца одлични актери

За тоа што сме goубителите на филмот на раѓањето и loversубителите на времето на Холивуд повеќе златни Jamesејмс Стјуарт и Роберт Мичум Тие се двајца од најголемите актери кои го претставуваат. Тие на крајот работеа заедно на нивните кариери во седумдесеттите верзија на Вечниот сон со наслов Приватен детектив тука (1978). Тие исто така се совпаднаа во познатата телевизиска серија од 80-тите години Север и југ, но тие не делеа авион.

Сепак, пред само дваесет години тие отидоа да го снимат нивниот последен филм, Мичум еден ден пред Стјуарт, а киното остана без две од најголемите легенди. Овие две биографски книги Тие ни кажуваат кои и колку биле различни, но во исто време колку имале заедничко во однос на талентот и личноста. Неколку читања што ги препорачувам отсега натаму за овој сосема нов одмор.

Роберт Мичум - Заборави ме, мила!

Мичум (6 август 1917 година - 1 јули 1997 година) ќе успееше да се претвори во век оваа година, но А. карцином на белите дробови го зеде еден месец порано и не престана да пуши дури во последен момент. Кажува американскиот историчар Ли сервер во таа прекрасна биографија на Заборави ме душо (2002) дека Мичум ја извадил маската со кислород штом можел да ја повлече цигарата со отсуство што ја оставиле таму. Тоа беше последниот гест на бунт дека овој актер, со таква посебна физиономија, секогаш покажувал и кавга како поет, пејач, авантурист, неверник и иронично што, пред сè, беше величествена актер.

Ова беше прва целосна биографија на актерот и потврдувам дека ова е книга исто толку важна, интересна и контроверзна како и личноста на Мичум. И исто така е забавно. Серверот се засноваше на илјадници документи и во скоро двесте интервјуа со роднини, пријатели и соработници на Мичум.

Да знаете сè и повеќе за овој актер кој става физички и поспан поглед кон некои референтни филмски ликови, како што е оној повеќе од вознемирувачки проповедник на Лов на ловец или застрашувачкиот криминалец Макс Кеди соочен со Грегори Пек од оригиналот Наметка на терор. Една од многуте анегдоти што се раскажуваат и најдобро го опишуваат она што Мичум би можел да биде или да претставува е токму од снимањето на овој филм.

Пеги боуден, актерката која ја играше сопругата на ликот на Пек, сподели а насилна сцена со Мичум каде ја малтретира и напаѓа. Откако го снимаше, Мичум се извини за интензитет дека сметаше премногу за Боуден, кој исто така призна дека е малку исплашен, но подоцна го призна тоа му се допадна.

Но, Мичум беше еден од најдобрите негативци, пијаници, војници, каубои, шерифи, одметници и антихерои на кино имало и да има. И ова биографијата е неопходна за неговите обожаватели.

Jamesејмс Стјуарт - Тивкиот американец

Ејмс Стјуарт (8 мај 1908 - 2 јули 1997) - Џими за сите- тоа беше совршено кино-олицетворение на добриот, искрен и само-направен човек. Со други зборови, американски идеал: чесен, претприемачки и демократски граѓанин на земја што веруваше во себе. На врвот служел во воздухопловството како волонтер во Втората светска војна и постигнал ранг на полковник. Мислам, на спротивно лице на неговиот колега Мичум. И можеби срцето преголемо пропадна еден ден по него. Сето ова ни кажува Yерард молино во оваа книга од 1999 г.

Подигнете ја раката кој не видел Lивеењето е убаво! некаде (или неколку) секој Божиќ. ИЛИ Витез без меч o Приказни за Филаделфија o Liveивеј како што сакаш. Или уште многу други филмови од најубавите и најоптимистички во Холивуд. Четириесет години од незаборавни карактери дека тој се рекреирал со тој слабиот и мрзелив физик (бил висок 1,90), со посебен спомен за неговата работа со режисерите Франк Капра, Алфред Хичкок и Ентони Човек.

Има уште многу книги за Jamesејмс Стјуарт, кој исто така објави книга со песни, Jimими Стјуарт и неговите песни. Штета што ги има само на англиски јазик.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)