Смртта на командантот

Харуки Мураками.

Харуки Мураками.

Смртта на командантот Тоа е најновото издание на славниот јапонски писател Харуки Мураками. Во овој наслов, вечниот номиниран за Нобелова награда за литература обезбедува возбудлива и потресна приказна, што не го остава рамнодушен неговиот огромен фан-клуб. Покрај тоа - во типична околност на „автори на франшиза“ - тој сè уште не ја убедува својата легија во мразители.

Всушност, нема многу објективни прегледи за двата тома што ја сочинуваат оваа приказна. Оваа турнеја еn околу сликар со егзистенцијални проблеми и потрага опсесивно колку и чудно. Претходно смислени идеи околу работата на Мураками спречуваат „невин“ пристап кон овие нови редови. Дали е тоа цената на славата и големината на вашиот успех?

Авторот

Неговото име е синоним за супер продажба. Исто како што Мајкл acksексон беше едно време за музичката индустрија или Харисон Форд за Холивуд, книга чија корица го носи печатот на Харуки Мураками е сигурен хит. Во исто време, одговорите од јавноста и критичарите честопати се исти: обожавани и одбранети од поголеми и поголеми групи.

Тој дојде на светот на 12 јануари 1949 година во Кјото. Тој град, заедно со Коби и Токио, ги монополизираат повеќето од неговите приказни. На ист начин, авторот често ги демонстрира своите предиспозиција за западната музика. Особено, неговата loveубов кон Битлси е очигледна. Паралелно, тој изразува скоро висцерална омраза кон глам рок (особено кон групата Дуран Дуран).

Внатрешниот свет на протагонистите на Мураками

Неговите ликови постојано живеат бурни патувања. Надвор од надворешните перипетии - лавиринтски потраги, во случај на Смртта на командантот- навистина трансцендентниот елемент е внатрешно самооткривање. Одете во најдлабоките граници на интроспекција и истражувајте уште подалеку.

Мураками, преку неговите протагонисти, покажува посебен интерес за световите од соништата. Таму, тој изложува дијатриб помеѓу фантазијата и реалноста; понекогаш во надредени рамнини и, во други времиња, во комплементарни контексти. Тие можат да одговараат на соништата, како и на „вистината“: дали живеете додека спиете или спиете да живеете?

Аргумент од Смртта на командантот

Смртта на командантот.

Смртта на командантот.

Книгата можете да ја купите тука: Смртта на командантот

Вечна криза

Разводи, разделби, невозможни lovesубови ... Тие се вообичаени ситуации во многу од протагонистите на Мураками. Овие карактеристики се појавуваат повторно во рацете на сликарот портрет околу кого се врти. Смртта на командантот, Томохико Амада. Станува збор за сликар, склон да се меша во заговори на други луѓе за да ги пополни нивните егзистенцијални празнини и живот толку безопасен, колку што е анодин.

Така, главниот јунак има тенденција да ги проектира своите тешкотии на другите, истовремено хранејќи ги своите и надежите на трети лица преку необични и нереални решенија. Се разбира, многу од овие „решенија“ се валидни. Дури и во одредени прилики тие прават разлика помеѓу живеење или умирање. Конечно, разберете ја потребата да се избегнат најлошите несреќи: заборавот.

Смртта на командантот, накратко

Портретист - чие име никогаш не и е познато на јавноста - тргнува на пат без дестинација. Вашата дестинација?: Сложените планински патишта на јапонскиот архипелаг. Тригерот?: Неговата сопруга го напушти. Затоа, потребата да избегате, да избегате, да пребарувате, да истражувате, да пронајдете ... пронајдете се.

Кризата на трауматска разделба го влече и да се откаже од својата уметност. Среде патување, тој запознава жена со која верува дека се в inубува. Иако она што се случи меѓу нив е насилен круг на секс. Потоа, дамата исчезнува без да дава објаснувања, зголемувајќи ги во него чувствата на празнина и безнадежност.

Случајности и причинители

Автомобилот на главниот јунак се расипува. (Ова е уште еден чест аспект во наративите на Мураками: јапонските автомобили очигледно не се толку добри како што се верува во остатокот од светот. Особено, авторот ја смета марката Субару како азиски еквивалент на швајцарското Волво: возила што тие се преправаат да бидат фенси, но тие не се).

Интроспекција

Сега патувањето ќе биде „внатре“. За таа цел, убава куќа среде планина ќе му биде од голема корист на Томохико.. Домот му припаѓа на познат нејзин пријател постар сликар, чии последни денови минуваат во дом за стари лица.

Внатре во мистериозна просторија (откриен со необјаснива помош), добијте слика насловена Смртта на командантот. Ова парче претставува сцена од познатата опера Дон ovanовани од Лоренцо да Понте со музика на Волфганг Амадеус Моцарт.

Ново исчезнување

Посрамениот портретист добива провизија: да нацрта млад адолесцент. Оваа работа ви овозможува повторно да уживате во сликањето. Тој ја поврати навиката и порано, но не на многу среќен начин, опседнат со маж и неговиот бел Субару. На сличен начин, разубавениот Томохико го поврзува исчезнувањето на мистериозната жена (од ноќта на страста) со нејзиното несреќно возило.

Задачата исто така ќе донесе нов романтичен интерес: тетката на девојчето. Кога се чини дека универзумот се балансира, се случува уште едно исчезнување: девојката што мора да ја прикаже. Во тој момент, „лудите работи“ почнуваат да се случуваат на неконтролиран и необјаснив начин. Следствено, ниту главниот лик, ниту читателите не знаат многу добро што се случува.

Буколична атмосфера

Мураками во повеќе од една прилика ги надмина границите на теророт. Но, не толку заради „класичните“ паранормални настани, туку заради теророт манифестиран во умовите на неговите протагонисти. Причината: импотенција на неможноста да се утврди каде започнува реалноста и каде завршуваат кошмарите (или обратно).

Цитат на Харуки Мураками.

Цитат на Харуки Мураками.

En Смртта на командантот бујна и влажна шума станува неговиот нов лавиринт. Тие повеќе не се ходници на стар хотел или улици уништени од земјотрес. Тоа е растителна маса која на моменти изгледа непробојна, но пред сè, многу застрашувачка. Затоа, интроспективното патување на овој дел произлегува од истражувањето на длабочините на густата џунгла.

За сите сетила

Во оваа книга, јапонскиот автор ја покажува својата способност да гради угнетувачки средини. Каде што неговите протагонисти и читатели се чувствуваат задушено во свет толку убав колку што е опасен и „предавнички“. Дали е потребно да се оди до длабочините за да се открие вистината? Според Мураками, да се надмине, одговорот е да.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Мураками се карактеризира со тоа што е автор кој ги дели мислењата. Ова може да биде добар симптом, неговите романи имаат привлечна суштина што ве обвива на таков начин што чувствувате задоволство и треба да го завршите.

  -Густаво Волтман.

бул (точно)