Најдобри сликовници за возрасни

Пример за сликовница за возрасни

Сликовниците отсекогаш биле поврзани со детска публика која морала да ги гледа своите омилени приказни придружени со шарени цртежи. Сепак, времињата се менуваат и побарувачката за илустрирани книги од страна на возрасната јавност стана тренд на кој веќе одекнуваа големи уметници и издавачи. За примерок, следново најдобри сликовници за возрасни што ќе ве натера да сонувате помеѓу букви и цртежи.

Starвездената ноќ, од ими Лиао

Starвездената ноќ на Jimими Лиао

Се сеќавам кога оваа книга ми дојде во рацете пред неколку години. Приказна во која глуми девојка заборавена од нејзините родители, која се сеќаваше на „тоа лето на најосамените и најубавите ryвездени ноќи“ што го помина со мистериозен млад човек. И тоа е дека и покрај неговиот карактер, а приори детски, Theвездената ноќ es приказна која заведува деца и возрасни слично благодарение на неговите Х-зраци од детството и илустрациите на скршени резервоари за риби, џиновски мачки и сценарија слични на соништа. После години работење во различни списанија како карикатурист и леукемија дијагностицирана во 1995 година, Тајванецот myими Лиао Одлучи да се посвети на илустрирана литература што ќе ги сонува оние што ја заборавиле магијата на самата реалност.

Сто години самотија (илустрирано издание), од Габриел Гарсија Маркез

Илустрирано сто години самотија

Објавено од Литература Случаен дом искористувајќи го 50-годишнината од објавувањето на Сто години осаменост минатата година, илустрираната верзија карактеристики на магнумот опус на Габо илустрации на чилеанскиот карикатурист Луиза Ривера и формулар изработен од сопствениот син на авторот, Гонзало Гарсија Барча. Издание што ќе ги допре влакната на сите оние кои некогаш патувале во тој град Макондо изгубен меѓу духови и дрвја банана каде што сме сведоци на приказните за сагата Буендија.

Седа (илустрирано издание), на Алесандро Барико и Ребека Даутремер

Илустрирана свила

Во 1996 година, Италијанецот Алесандро Барико ја објави Седа, loveубовна приказна маскирана како роман за патување, кој зборуваше за патувањето на младиот француски трговец по име Ерве Јонкур до мистериозно езеро во Јапонија. Еден од романите со најпродажба во 90-тите заслужи и своја илустрирана верзија и издание на Контемпла, со дела од познатата француска уметница Ребека ДаутремерТоа е воодушевување, толку поетско и фасцинантно што ве тера да сакате да испуштите сè и да започнете во потрага по тие познати свилени буби.

Дали сакате да прочитате илустрираната верзија на Седа?

Сите мои пријатели се мртви, од oryори Johnон и Ејвори Монсен

Сите мои пријатели се мртви

Ако сте диносаурус, сите ваши пријатели се мртви. Ако сте дрво, сите ваши пријатели ќе се претворат во дрвени маси. Во текот на 96 страници на Сите мои пријатели се мртви, неговите автори тие се движат помеѓу теророт и хуморот на неверојатен начин, поканувајќи го читателот да размисли за постоењето низ историјата на кловнови, зомби или касети. Во Шпанија, преведената верзија беше објавена од Норма едиторијал и има втор дел: Сите мои пријатели се сè уште мртви.

Loveубовници, од Ана Хуан

Loveубители на Ана Хуан

Во 2010 година, Ана Хуан започна приказна во Париз дека прилагодени единаесет песни од осум слики секоја во која беа отелотворени различни loveубовни приказни: онаа на маж со стриптизета, на две жени или на стара жена која копнее по младешка убов. Приказни што опфаќаат теми од верност до носталгија преку различни поставки и карактери со нежност што ќе допрат до влакната на читателот. И текстовите и предизвикувачките слики припаѓаат на Хуан, добитник на Националната награда за илустрација во 2010 година.

Не пропуштајте Loveубовници, од Ана Хуан.

Иселеници, од Шон Тан

Иселениците на Шон Тан

Познат како „добриот цртач“ во родниот Перт, Шон Тан е илустриран уметник кој истражува во политички и социјални теми како средство за да ги оживее своите приказни. Најдобар пример е реномираниот Иселеници, сликовница во цртан филм што ги комбинира нивните сопствени фантастични светови со сцени на имигранти кои пристигнуваат во нови услови. Цртежи отсутни од текстови што го прават универзално чувството на осаменост и страв што ги напаѓа сите оние луѓе што некогаш пристигнале во друга земја. Дело во кое историјата на сликите ментално ја додава самиот читател, што резултира со фасцинантна наративна вежба.

Метаморфоза (илустрирано издание), од Франц Кафка

Илустрираната метаморфоза

Се смета за еден од големите книги на дваесеттиот векМетаморфозата раскажува за Грегорио Самса, трговец со ткаенини, кој еден ден се буди, претворен во инсект. Метафора на една генерација, која пребаруваше и пребаруваше под слоевите на животот копнеејќи да најде нешто, пристигнува верзијата илустрирана од Антонио Сантос Lорос за да додаде уште повеќе перспективи и димензии на една од најневообичаените приказни за нашето време. Без сомнение, една од најпрепорачаните илустрирани книги за возрасни, особено ако сте обожавател на делото на Кафка.

Нуркајте воилустрираното издание на Метаморфозис?

Thingsубовните работи, од Флавита Банана

Работите на loveубовта на Флавита Банана

Познат по упадот социјална мрежа Инстаграм во која веќе собира повеќе од 381.000 следбеници, Флавита Банана е илустратор од Барселона која во своите цртани филмови има зацртано совршена комбинација на хумор и критика. Феминистички по природа, цртежите на Банана отворено ја разгледуваат сопствената перспектива на жените, стравовите, стереотипите и односите од кисела гледна точка. Илустратор за медиуми како што е Ел Паис, авторот ги собира во Работите на желбата дел од стриповите што ја катапултираа до слава во последните неколку години.

Боско: Чудната приказна за Хиероним, капа, ранецот и топката, од Те Тјонг-Кинг

Илустриран Боско

Од кинески и индонезиски корени, но кои живеат во Холандија, илустраторот Те Тјонг-Кинг го прилагоди најдоброто од творештвото на Боско да ве запознаам со оваа приказна што ќе ги воодушеви и старите и младите. Приказна во која главната улога ја толкува Хиеронимус, момче кое еден ден излегува да игра и на крај паѓа во езеро од карпа, губејќи ја капа, ранец и топка. Патување во кое сме сведоци на волшебните суштества што живеат под вода и кои доаѓаат директно од универзумот на еден од големите сликари од нашата историја.

Пливаат низ световите на Хиеронимус Бош: Чудната приказна за Хиеронимус.

Кои други најдобри сликовници за возрасни би ги препорачале?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.