Слепи сончогледи

Мадридските улици

Мадридските улици

Слепи сончогледи е книга со приказни на мадридскиот писател Алберто Мендез. Објавен е во јануари 2004 година од Едиторијал Анаграма. Делото има четири кратки дела испреплетени едни со други - последниот е оној што го дава името на насловот - и кои се случуваат во годините по Шпанската граѓанска војна. Во 2008 година истоимениот филм излезе во кино, режиран од Хозе Луис Куерда, со сценарио со четири раце на авторот заедно со Рафаел Аскона.

Од нејзиното лансирање, книгата стана успех во издаваштвото. До датумот, регистрира повеќе од 350 илјади продадени примероци. За жал, писателот не можеше да ужива во признанието за неговата работа, бидејќи почина кратко по објавувањето. Меѓу наградите доделени на книгата се издвојуваат: наградата за наративна критика на Кастилија за 2004 година и Националната награда за раскажување за 2005 година.

Резиме на Слепи сончогледи

Прв пораз (1939): „Ако срцето помисли дека ќе престане да чука“

Капитенот на Франко Карлос Алегрија одлучи - По години работен стаж - се повлече од вооружениот конфликт во која се пролеа многу крв. Откако поднесе оставка, тој беше уапсен и обвинет за предавство. Додека се одржуваше, републиканците се предадоа и го напуштија бојното поле.

Штом државјаните ја презедоа контролата, Алегрија бил осуден на смртна казна за делата што ги направил за време на војната. Кога дошло предвиденото време за пукање, го ставиле на ѕид заедно со другите другари. По добивањето на државен удар до главата, тие беа погребани во масовна гробница.

Изненадувачки, Карлос се разбудил и забележал веднаш дека куршумот само го напасувал и не му го пробил черепот. Како што можел, успеал да излезе од дупката и мачно одел додека не стигнал до град каде што го спасила жена. По неколку дена, Алегрија решил да се врати во својот град подготвен повторно да и се предаде на правдата, бидејќи чувството на вина не му дозволувало да живее во мир.

Втор пораз (1940): „Ракопис пронајден во заборав“

Двајца тинејџери -Еулалио и Елена- тие презедоа патување во Франција низ планините на Астурија, избегаа од режимот што беше наметнато. Беше бремена во осмиот месец и се појавија породилните болки, принудувајќи ги да престанат. По повеќечасовна болка, младата девојка породила на едно момче кое го нарекоа Рафаел. За жал, Елена тој умре y Еулалио остана сам со суштеството.

Цитат од Алберто Мендез

Цитат од Алберто Мендез

Поетот, се уште шокиран од смртта на својата девојка, беше нападнат од големо чувство на вина. Беше фрустриран и што не знаеше што да прави со Рафаел, кој не престануваше да плаче со часови. Меѓутоа, малку по малку, младиот човек почнал да го обожува својот син и грижата за него ја направил единствена мисија во животот. Набргу потоа, Еулалио нашол напуштена кабина и решил да ја земе како засолниште.

Кога можел, момчето излегувало да бара храна. Еден ден успеал да украде две крави, кои извесно време ги хранел. Но, Откако дојде зимата, сè почна да се комплицира и смртта на двајцата беше неизбежна. Оваа приказна е раскажана во прво лице, а е извлечена од дневник што го пронашол овчар заедно со два човечки трупови и мртва крава во пролетта 1940 година.

Трет пораз (1941): „Јазикот на мртвите“

Третата приказна ја раскажува приказната за Хуан Сена, Еден републички функционер дека бил затворен во франкоистички затвор. Мажот успеал да остане жив бидејќи знаел за синот на полковникот Ејмар - Претседател на судот. Сена ги доби овие информации од прва рака, откако се бореше заедно со Мигел Ејмар. За да го продолжи својот крај, субјектот секојдневно лажеше, тврдејќи дека младиот човек е херој, кога, навистина, тој беше едноставен губитник.

За време на неговиот престој во затвор, Хуан се дружел со момче по име Еугенио, а исто така се совпаѓал и со Карлос Алегрија. За Сена, стануваше сè потешко да се продолжи со лагите. Исто така, знаев дека ќе умрам, бидејќи неговото тело не било во најдобра состојба.

Кога сè не можеше да се влоши, се случија два настани кои ја растргнаа Сенра и ја одредија нејзината судбина: Капетан Џој реши да се самоубие, и неколку дена подоцна, Еугенио беше осуден на смрт. Доста погодени, Хуан избра да ја признае вистината за Мигел, што тоа повлекуваше al нарачувајќи ја вашата пукање дена потоа.

Четврти пораз (1942): „Слепите сончогледи“

Овој последен текст ја раскажува приказната за Рикардо: републиканец, оженет со Елена и татко на две деца - Елена и Лоренцо. Сите во селото мислеле дека е мртов, па човекот, искористувајќи ги околностите, решил да остане скриен во својот дом со сопругата и малиот син. Тие не знаеле ништо за нивната ќерка, освен дека побегнала со своето момче во потрага по нешто подобро, бидејќи останала бремена.

Семејството создало строга рутина за никој да не забележи дека Рикардо е се уште жив. Салвадор -ѓаконот на градот и учителката на Лоренцо - опсесивно се заљубил во Елена, до степен да ја малтретира секој пат кога ќе ја види. Како може сè да се искомплицира Рикардо донесе одлука: бега во Мароко. Оттаму почнаа да продаваат покуќнина.

Кога сè беше речиси подготвено Салвадор упаднал во куќата со изговор дека треба да разговара со момчето. По превидот на Лоренцо, ѓаконот се нафрли на Елена, што предизвика Рикардо да излезе да ја брани својата сопруга. Кога се разоткри, наставникот рашири веста дека смртта на човекот била гнасна и кукавичка лага, поради што таткото на семејството полудел и извршил самоубиство.

Основни податоци за работата

Слепи сончогледи е книга на раскази сместени во Граѓанска војна во Шпанија. Текстот се состои од 160 страници поделени на четири поглавја. Секој дел раскажува различна приказна, но тие се поврзани еден со друг; конкретни настани што се случиле во период од четири години (помеѓу 1939 и 1942 година). Авторот сакал да отслика дел од последиците што ги претрпеле жителите за време и по конфликтот.

За авторот, Алберто Мендез

Алберто Мендез

Алберто Мендез

Алберто Мендез Бора е роден во Мадрид во среда на 27 август 1941 година. Средните студии ги завршил во Рим. Се вратил во родниот град за да студира филозофија и писма на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид. Оваа диплома му беше одземена поради тоа што беше студент лидер и учествуваше во демонстрациите во 1964 година.

Работел како писател во значајни компании, како на пр Les Punxes y Монтера. Покрај тоа, во 70-тите бил ко-основач на издавачката куќа Ciencia Nueva. На 63 години ја објави својата прва и единствена книга: Слепи сончогледи (2004), дело кое ја доби наградата истата година Сетенил за најдобра книга со приказни.

За време на презентацијата на Слепите сончогледи (2004) во Circulo de Bellas Artes, Хорхе Хералде — уредник на Анаграм- го аргументираше следново за работата: «Тоа е пресметка со меморијата, книга против повоениот молк, против заборавот, во корист на обновената историска вистина и во исто време, многу важна и одлучувачка, средба со книжевната вистина".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.