Долорес Редондо и Маркос Чикот, добитник и финалист на наградата „Планета“ во 2016 година

планета-награда-2016 година

Долорес Редондо ја собира наградата „Планета“ за 2016 година, придружувана од финалистот, Маркос Чикот Алварез (десно) и нивните величества (лево).

По четири гласа, два од петстотини и педесет и два наслови доставени до изданието на Премио Планета во 2016 година се натпреваруваа за втората најголема литературна награда во светот меѓу стотици претпоставки, гласини и камуфлирани автори. Под псевдонимот Сол де Тебас, Доностиара Долорес Редондо, автор на познатата трилогија Баздан, беше добитник на наградата „Планета“ за 2016 година, додека Маркос Чикот Алварез стана финалист со „Убиството на Сократ“.

Редондо и роман за алчноста

тркалезни_болки

Викендов, Премио Планета требаше да се одржува на годишен настан на 15 октомври, славејќи 65-годишнина од натпреварот основан од Хозе Мануел Лара Хернандез во 1951 година. Повод во кој групата „Планета“ ја искористи можноста да размисли за пооптимистички литературен пазар од оној пред петнаесет години, да се откаже од чудниот коментар за Нобеловиот филм на Дилан, но, пред сè, да создаде очекување пред испораката што се случи синоќа во Палау де Конгресот на Каталуња.

Вечерта, која започна во 20:30 часот, го почитуваше престижот на овие награди: политичари, познати личности и некои скриени писатели под псевдоним и многу нерви, иако едно име звучеше погласно од другите часови пред породувањето: Долорес Редондо.

Конечно, и по пет гласа во кои 10-те номинирани романи Тие ја оспорија наградата, одата на волшебниот реализам наречена Ел Камино де Сантијаго се сруши, асфалтирајќи го дуелот на титаните помеѓу делата „Раѓањето“, на Ескар Гарсија (псевдоним) и Сол де Тебас, на Jimим Хокинс (псевдоним), а последниот е добитникот на 601 илјади евра од наградата.

Идентитетот под ликот на Стивенсон? Долорес Редондо, се разбира, кои не можеа да не напреднат кон advanceирито и нивните величества под „Не, не. . . » потврдувајќи изненадување што сè уште не е сварено. „Денес вие го остварувате сонот што го сакав од адолесценцијата“, потврди таа нешто помирно. „Јас и го посветувам на мојата loveубов, и не, тие не се Илуминати како што многумина мислат“, додаде тој низ смеа.

Вистинската титула Сол де Тебас беше откриена како Youе ви го дадам сето ова, дефинирано од самата Редондо како „роман за алчноста“., и кој го препишува стихот од Матеј 4-9. Одржување на црниот стил на трилогијата Баздан, која е продадена во повеќе од 700 илјади примероци, авторот од Сан Себастијан го менува регистарот презентирајќи ја приказната за Мануел, писател кој оди да го идентификува телото на нејзиниот сопруг, Алваро, кој почина за време на сомнителна сообраќајна несреќа. Приказната ги преминува најавтентичните места на галициската Рибеира Сакра во која ликот на Мануел ќе се обиде да го открие идентитетот на она што се случило благодарение на помошта на свештеникот пријател на починатиот и пензиониран цивилен чувар. Зад заговорот, постоењето на благородни галициски семејства дефинирани како „неактивни и злобни“ и атмосферата на земјата во која доминираат мажи повеќе од 2 години.

Чикот Алварез: патувањето во Античка Грција на татко писател

награда marcos-chicot-planet-2016

Финалистот за наградата „Планета“ за 2016 година и, според тоа, добитник на наградата од 150.250 евра му припадна на мадридскиот психолог Маркос Чикот Алварез, одговорен за она што било најпродавана е-книга на шпански јазик помеѓу 2013 и 2016 година: Атентат врз Питагора. Триумф што тој успеа да го комбинира со пишувањето на романот наречен Раѓање и чиј наслов беше откриен како Убиството на Сократ.

Поставен во 437 година п.н.е. и развиен во текот на 26 години што траела Пелопонеската војна, „Атентатот врз Сократ“ предлага патување до автентична класична Грција, до нејзиниот секојдневен живот, до нејзините ковачи и грнчари претворени во случајни воини. Романот го фокусира своето внимание на оној што се смета за најголем филозоф на сите времиња, Сократ, кој според оракулата на Делфи ќе умре од рацете на човек со јасен изглед. Во исто време, Керефонте, неговиот ученик и пријател, станува опседнат со Персеј и неговите речиси про transparentирни очи.

Елаборацијата на романот од Чикот Алварез не доаѓа без позадина што е помалку потресна и инспиративна.

Сè започна во 2009 година, година во која се роди втората ќерка на писателот, Лусија, со Даунов синдром, што го наведе авторот да постави лична цел што ќе и овозможи на неговата ќерка да преживее и истовремено 100% да се фокусира на нејзиниот аспект на писателот. Таа е инспирација и целосна мотивација на романот, за да се направат повеќе од пет години. „Да не беше таа, немаше да продолжам да бидам писател“, рече писателот по приемот на наградата. ДО

За возврат, Чикот Алварез е член на фондацијата Менса за надарени луѓе и донира 10% од профитот од неговите дела на различни невладини организации за деца со попреченост, вклучувајќи го и ФСДМ (Фондација Мадрид Даунов синдром).

Долорес Редондо и Маркос Чикот Алварез стануваат победници и финалисти на наградата „Планета“ во 2016 година, натпревар што продолжува да додава нови изданија и најсилна посветеност на текстовите на она што е едно десетте најважни издавачки групи во светот.

Што мислите за резултатите од оваа најнова награда „Планет“?

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   РИКАРД dijo

    ОВАА НАГРАДА НЕ ЈА НАБАВАВ ГОДИНИ БЕЗ УШТЕ ПОВЕЕ КОМЕНТАРИ

бул (точно)